Propozim

 

LIGJI PER LIRINĖ FETARE DHE POZITĖN JURIDIKE TĖ BASHKĖSIVE FETARE NĖ KOSOVĖ

 

 

 

Kuvendi i Kosovės,

 

Duke u bazuar nė Rregulloren nr.2001/9 tė Kornizės Kushtetuese pėr Vetėqeverisje tė Pėrkohshme nė Kosovė, posaēėrisht nė dispoziat nenit 3.1, 3.2 dhe 5.7 si dhe nė standardet mbi tė drejtat dhe lirit e njeriut tė rregulluara nė deklaratat dhe  konventat regjionale ndėrkombėtare nga kompetenca e Kėshillit tė Evropes,

Duke u nisur nga fakti se liria e besimit ėshtė njė prej tė drejtave themelore tė njeriut, dhe njė prej parimeve dhe standardeve tė pranuara ndėrkombėtarisht mbi lirinė e shprehurit, vetėdijes dhe percaktim fetar;

Duke afirmuar tė drejtėn e secilit pėr lirinė e mendimit, vetėdijės dhe besimit dhe pėr barazinė e tė gjithėve para ligjit, pavarėsisht nga bindja fetare ;

Duke u nisur nga jeta e pėrbashkėt dhe trashėgimia kulturore nė jetėn fetare,

Tė vetėdijshėm pėr trashėgiminė tonė dhe vlerat tradicionale tė tolerances dhe jetės sė pėrbashkėt tė realizuar nė karakterin multikonfesional tė Kosovės,

Duke u pėrpjekur tė definohen dispozita juridike unike me tė cilat bashkėsitė fetare nė Kosovė do tė jenė tė barabarta nė tė drejta dhe detyrime, pa kurrfarė diskriminimi,

Duke e ēmuar tė rėndėsishėm pėrparimin e mėtejmė tė mirėkuptimit tė ndėrsjellė, tė tolerances dhe tė respektimit tė sė drejtės nė lirinė e mendimit, vetėdijes dhe besimit,

 

Miraton:

 

DISPOZITAT E PĖRGJITHSHME

 

 

Pėrkufizimet

 

Neni 1

Pėr nevojat e kėtij Ligji termet vijuese kanė kėtė kuptim:

“Bashkėsi fetare’’ kuptojmė njė bashkėsi tė personave fizikė, tė besimtarėve qė shprehin ndjenjat e njėjta religjioze apo besime dhe janė tė regjistruar nė regjistėr tė bashkėsive fetare;

“Bashkėsi e personave fizik’’  njė grup jo formal individėsh, njė shoqataė ose njė organizatė joqeveritare, anėtarėt tė cilės shprehin ndjenja tė njejta religjioze apo besime dhe tė cilėt shprehin vullnetin pėr tė themeluar bashkėsi fetare, por qė nė kohėn e hyrjes nė fuqi tė kėtijė ligji nuk ėshtė e regjistruar si bashkėsi fetare;

“Union i bashkėsive fetare’’ kuptojmė bashkimin e dy ose mė shumė bashkėsive fetare nė njė lidhje (asociacion) tė pėrbashkėt me qėllim realizimi tė synimeve tė pėrbashkėta.

 

 

Neni 2

Me kėtė Ligj sigurohet : liria e besimit dhe e   vetėdijės e secilit njeri, pėrfshirė mirėkuptimin, tolerancėn dhe respektimin e ndėrsjelltė pėr tė gjitha ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me lirinė e besimit dhe tė vetėdijes; themelimi dhe shuarja e bashkėsisė fetare; kushtet pėr kryerjen e punėve fetare, ceremonive dhe riteve fetare; themelimi dhe puna e institucioneve fetare arsimore dhe e konvikteve; botimi i publikimeve fetare dhe ēėshtje tė tjera tė pozitės juridike tė bashkėsive fetare, pa kurrfarė diskriminimi.

 

Neni 3

1. E drejta e lirisė sė mendimit, vetėdijėdijės, fesė ose besimit pėrfshinė mes tjerash edhe liritė si nė vijim:

a.      Lirinė e adhurimit ose tubimit nė lidhje me njė fe ose besim, dhe krijimit ose qeverisjes sė vendeve pėr kėto qėllime;

b.     Lirinė e krijimit dhe e qeverisjes sė institucioneve humanitare dhe bėmirėse;

c.      Lirinė e krijimit, fitimit dhe pėrdorimit deri nė njė shkallė tė pėrshatshme, tė materialit dhe gjėsendeve tė nevjoshme pėr kryerjen e riteve dhe zakoneve tė fesė ose besimit;

d.     Lirinė e shkrimit, nxjerrjes dhe shpėrndarjes sė publikimeve relevante nė kėto lėmi;

e.      Lirinė e  mėsimbesimit fetar nė vendet e pėrshtatshme pėr kėto qėllime;

f.       Lirinė pėr tė kėrkuar dhe pranuar kontribute financiare dhe kontribute tė tjera vullnetare nga individėt dhe institucionet;

g.      Lirinė e aftėsimit, emėrimit, zgjedhjes ose caktimit sipas suksedimit tė pėrshtatshėm liderėt e thirrur, sipas kushteve dhe standardeve tė  religjionit dhe besimit pėrkatės;

h.      Lirinė e respektimit tė ditėve tė pushimit dhe festimit tė festave dhe ceremonive sipas normave fetare tė fesė pėrkatėse;

i.        Lirinė e krijimit dhe ruajtjes sė komunikimit me individė dhe bashkėsi pėr ēėshtjet e fesė dhe besimit nė nivelin nacional dhe ndėrkombėtar.

2.Liria pėr tė shprehur besimin fetar do tė jetė objekt vetėm i kufizimeve tė parashikuara me ligj tė cilat janė tė nevojshme nė njė shoqėri demokratike e nė interes tė sigurisė publike, pėr mbrojtjen e rendit publik, shėndetit, moralit, ose pėr mbrojtjen e tė drejtave dhe lirive tė tė tjerėve.

3.Prej askujt nuk kėrkohet qė tė jep informacion pėr fenė e tij ose pėr anėtarėsim nė bashkėsi fetare, bashkėsi tė personave fizik apo union tė bashkėsisė fetare  pėrveē ,

a) sipas nenit 30 paragrafi 3  dhe

b) nga i  akuzuari  nė procedur gjyqsore penale pėr vertetimin nėse motivi i vepres penale mbshtete ne mosdurim fetar, kur akuzohet pėr vepėr penale serioze, e cila cėnon shoqėritė demokratike, sipas paragrafit 2 tė kėtijė neni, ose nga i dėmtuari.

 

 

Neni 4

1. Personi ėshtė i lirė tė bėhet pjestarė i ndonjė bashkėsie fetare, tė mbetet pjesėtarė i asaj bashkėsie ose qė tė dal prej saj.

2. Askush nuk mund ta ndalojė pėrsonin  tė merrė pjesė nė ceremonitė fetare ose nė forma tė tjera tė shfaqjes sė ndjenjave fetare.

3. Askush nuk mund tė shtrėngohet tė merr pjesė nė ceremonitė fetare dhe nė forma tė tjera tė shprehjes tė ndjenjave fetare.

 

Neni 5

 Tė gjithė personat, pavarėsisht nga besimi ose bindja e tyre, pavarėsisht nga pėrkatėsia nė ndonjė bashkėsi fetare ose pjesėmarrja nė ndonjė ceremoni fetare janė tė barabartė para ligjit dhe gėzojnė tė drejta tė njejta nė jetėn civile, politike, ekonomike, sociale dhe kulturore. Tė gjithė personat juridik dhe fizik gėzojnė mbrojtje tė njejtė para ligjit.

 

Neni 6

1. Ndalohet ēdo diskriminim i mbėshtetur nė besim ose bindje.

2. Sulmi dhe fyerja e nėpunėsve fetarė, dėmtimi i objekteve fetare ose i pasurisė tjetėr tė bashkėsisė fetare, aktivitetet ose veprimet e orientuara nė nxitje tė urrejtjes fetare kundėr cilėsdo bashkėsi fetare ose tė anėtarve tė tyre, ndėshkohen sipas Kodit penal tė Kosovės.

3. Ndalohet angazhimi i institucioneve fetare, i  ceremonive fetare, i shtypit fetar, i mėsimit fetar dhe i formave tė tjera tė shprehjes sė ndjenjave fetare pėr aktivitete tė rezervuara pėr partitė politike;

4. Ndalohet pengimi i tubimeve fetare dhe i aktiviteteve tjera nga paragrafi 3 i kėtij neni, pėrveē nėse mbajtja apo manifestimi i tyre ėshtė nė kundėrshtim me kėtė Ligj.

 

Neni 7

1. Bashkėsitė fetare, realizojnė lirinė e besimit duke kryer publikisht ceremonitė fetare dhe duke bėrė manifestime tjera fetare tė fesė pėrkatėse, e regjistruar nė regjistrin e bashkėsive fetare nė Kosovė.

2. Bashkėsia fetare ka status tė personit juridik.

3. Bashkėsia fetare ėshtė e ndarė nga autoritetet publike.

 

Neni 8

Bashkėsitė fetare mvetėsishėm dhe lirisht  pėrcaktojnė: organizimin e brendshėm; organet udhėheqėse, hijerarkinė dhe kompetencėn e saj; organet dhe personat qė e pėrfaqėsojnė bashkėsinė fetare dhe format organizative tė saj; pėrcaktojnė pėrmbajtjen dhe mėnyrėn e shprehjes sė fesė sipas kodeksit tė pėrcaktuar tė tė drejtave dhe detyrave tė anėtarėve tė saj, i cili ėshtė nė pajtim me natyrėn e misionit dhe tė dispozitave tjera tė bashkėsisė fetare qė i pėrkasin; pėrcaktojnė mbajtjen e lidhjeve me qendren e vet dhe me bashkėsitė tjera fetare ; shoqėrimin me bashkėsitė tjera fetare dhe

pėr  ēėshtje tė tjera tė veprimtarisė sė tyre.

 

 

Neni 9

1. Udhėheqėsi i bashkėsisė fetare emėrohet nga pėrfaqėsuesi brenda strukturės sė bashkėsisė fetare.

2. Udhėheqėsi i bashkėsisė fetare nė Kosovė duhet tė jetė banor i Kosovės.

 

Neni 10

1. Bashkėsia fetare gjatė shprehjes sė besimit dhe veprimtarisė tjetėr tė saj nuk guxon tė pėrhapė mostolerancė dhe paragjykime ndaj bashkėsive tjera fetare, besimtarve tė tyre ose qytetarėve tjerė.

2. Bashkėsia fetare me rastin e shprehjes sė besimit dhe veprimtarisė tjetėr nuk guxon t’i pengojė bashkėsitė fetare tjera ose qytetarėt pa bindje fetare nė manifestimin publik tė fesė ose bindjes tjetėr.

3. Bashkėsia fetare nuk guxon tė veprojė me pėrmbajtjen e punės apo me mėnyrėn e kryerjes sė ceremonive fetare dhe tė shprehjes tjetėr tė fesė nė kundėrshtim me rendin juridik, moralin publik ose nė dėm tė jetės dhe shėndetit ose tė drejtave dhe lirive tė tjera tė besimtarėve tė saj dhe tė qytetarėve tjerė.

 

Neni 11

1. Bashkėsia fetare qė vepronė si person juridikė nė Kosovė mė ditėn e hyrjes nė fuqi tė kėtijė Ligji (nė tekstin e mėtejmė: Bashkėsi Fetare eksistuese) regjistrohet nė regjistėr duke bėrė paraqitje pėr regjistrim.

2. Bashkėsia e personave fizik e cila ekziston nė ditėn e hyrjes nė fuqi tė kėtij Ligji, por e cila nuk ka statusin e bashkėsisė fetare apo e cila do tė themolohet pas hyrjes nė fuqi tė kėtij Ligji (nė tekstin e mėtejmė: Bashkėsi e re fetare), mund tė regjistrohet nė regjistrin e bashkėsisė fetare me dorėzimin  e kerkeses pėr regjistrim.

3.Kėrkesėn pėr regjistrim e dorėzon bashkėsia e personave fizikė, e cila ka kryer aktivitetet e saja sė paku pesė vite.

 

Neni 12

1. Regjistrin e mban Ministria e Shėrbimeve Publike (nė tekstin e mėtejmė: Ministria).

2. Nė regjistėr, pėrveē bashkėsisė sė re fetare, nėn kushte dhe nė mėnyrėn e pėrcaktuar me kėtė Ligj pėr regjistrim tė bashkėsisė fetare ekzistuese, mund tė regjistrohen edhe format tjera organizative tė tyre pėr tė cilat bashkėsia fetare kėrkon (shkolla , institute, konvikte etj).

3. Bashkėsia fetare, bashkėsia e personave fizik me format organizuese tė tyre dhe Unioni i bashkėsive fetare janė persona juridikė joprofitabil.

 

Neni 13

1. Mė kėtė Ligj nuk pengohet as nuk kufizohet themelimi dhe veprimi i shoqatave tė cilat, nė pajtim me Ligjin mbi Lirinė e asocimit, i themelojnė pėrsonat fizik pėr bindjeve  tė veta dhe lirisė sė shprehjės sė besimit.

2. Shoqatat nga paragrafi 1 i kėtij neni nuk kanė pozitėn e bashkėsisė fatare dhe nuk mund tė fitojnė tė realizojnė tė drejta qė sipas dispozitave tė kėtij Ligji i kanė bashkėsitė Fetare.

 

Neni 14

 

1. Bashkėsia fetare nė veprimtarinė publike, krahas emėrtimit nė gjuhėn shqipe, angleze dhe serbe, mund tė perdorė edhe emėrtim ne gjuhė dhe shkrim tjetėr.

2. Emėrtimi i bashkėsisė fetare duhet

tė pėrmbajnė fjalėn “Kosovė”.

3. Bashkėsia fetare e cila sipas tė drejtės sė bashkėsisė fetare ėshtė pjesė e bashkėsisė fetare me seli jashtė territorit tė Kosovės mund ta pėrdor emėrtimin e asaj bashkėsie fetare nė emėrtimin e vet.

4. Emėrtimi i bashkėsisė sė re fetare nuk mund tė jete i njėjtė me emėrtimin e bashkėsisė fetare qė mė parė ėshtė regjistruar nė Regjistėr.

                       

Neni 15

1. Qeveria e Kosovės mund tė konsultohet me bashkėsinė fetare pėr sa i pėrket ēėshtjeve me interes tė pėrbashkėt pėr Kosovėn. 

2. Pėr zbatimin e akteve qė rregullojnė marrėdhėniet e Kosovės dhe tė bashkėsisė fetare, si dhe tė ēėshtjeve tjera me rėndėsi pėr pozitėn dhe veprimtarinė e bashekesive  tė tyre, Qeveria e Kosovės do tė themelon Komisionin pėr marrėdhėnie me bashkėsinė fetare.

3. Komisioni nga pargrafi 2, i ketij neni  pėrbėhet nga anetare te bashkėsive fetare dhe Qeverise.

 Numrin i anetarve  percaktohet me vendimin e Qeverise.

 

 

II. DISPOZITAT E POSAĒME

Ceremonitė fetare

 

Neni 16

1. Bashkėsitė fetare lirisht i kryejnė ceremonitė fetare dhe punėt tjera nė ndėrtesa tė destinuara pėr qėllime  tė tilla  nė lokale tjera ose tė marra me qira apo tė kontraktuara, tė cilat sipas dispozitave tė veēanta i plotsojnė kushtet pėr tubim tė njė numri  personash, si dhe nė sipėrfaqe tė hapura tė objekteve fetare ose nė varreza.

2. Ceremonitė fetare mund tė kryhen edhe nė sipėrfaqe tjera tė hapura jashtė objekteve fetare nė sipėrfaqe tjera tė hapura, duke i’u nėnshtruar kushteve dhe rregullave nė fuqi pėr tubime  publike .

 

Neni 17

 

1. Pagėzimi (duke pėrfshirė edhe pagėzimin me ujė) tė persove tė mitur, mund tė bėhen me kėrkesėn e prinderve apo/dhe kujdestarit. Nėse i mituri ėshtė mė i vjetėr se pesėmbėdhjetė vjet, nevojitet pėlqimi i tij.

2. Syneti i pėrsonave tė mitur mund tė bėhet me kėrkesen e prindrve apo/dhe  kujdestarit. Nėse i mituri ėshtė mė i vjetėr se pesėmbėdhjetė vjet, nevojitet pėlqimi i tij.

3. Pėr ceremonitė fetare nga paragrafi 1 dhe 2 tė  kėtij neni kėrkohet sigurimi i kushteve tė domosdoshme higjenike dhe mjekėsore.

Neni 18

Lidhja e martesės sipas ceremonive fetare mund tė bėhet vetėm pas martesės sė celebruar para organit kompetent komunal, nė pajtim me Ligjin mbi martesėn,  ndėrsa pagėzimi vetėm pas nė Librin amė tė tė lindurve.

Shkollat fetare, fakultetet dhe konviktet

 

Neni 19

Bashkėsitė fetare janė tė lira qė nė pajtim me ligjin tė themelojnė shkolla dhe fakultete fetare te cilitdo nivel dhe institute fetare.

 

Neni 20

Bashkėsitė fetare bashkė me shkolla dhe fakultete fetare, nė pajtim me ligjin, mund tė themelojnė konvikte dhe institucione tė ngjajshme pėr vendosjen dhe ushqimin e vijuesve tė shkollave apo fakulteteve tė tilla.

 

Botimet dhe Publikimet e bashkėsive fetare

 

Neni 21

Bashkėsitė fetare, shkollat e fakultete tė cilit do nivel dhe institucionet fetare,  kanė tė drejtė nė botimet dhe publikimet  fetare, nė shtypin fetar dhe distribuimin  e tyre, edhe nė mėnyrė elektronike. Lidhur me publikimin e botimeve fetare dhe distribuimin e informatave pėrshtatshmėrisht zbatohen dispozitat pėrkatese tė Ligjit mbi veprimtarinė botuese dhe Ligjin mbi informimin  publik.

 

 

Pacenueshmeria e hapėsirave tė bashkėsive fetare

 

Neni 22

Ndėrtesat dhe hapėsirat e destinuara pėr kryerje tė ceremonive fetare janė tė pacenueshme, nga intervenimi i autoriteteve tė pushtetit, pėrderisa nė to tė zėne vendė aktivitete e kundėrligjshme   ose ato pėrdoren  pėr tė strehuar persona tė kėrkuar nga organi per zbatimin e ligjite.

 

Pėrkujdesja fetare nė institucione shėndetėsore dhe tė kujdesit social

 

Neni 23

Besimtarėt qė gjenden nė institucionet shėndetėsore dhe tė kujdesit social u garantohet e drejta qė tė ushtrojnė fenė e tyre, pėrfshirė edhe tė drejtėn e komunikimit me udhėheqėsit e tyre shpirtėror.

 

 

Realizimi i pėrkujdesjes fetare tė personave qė i’u ėshtė heqė liria,  i  anėtarve tė Trupave Mbrojtėse tė Kosovės dhe pėr  policinė

 

Neni 24

Menyra e rregullimit pėr realizimin e sė drejtės sė besimtarėve pėr ushtrimin e fesė sė  tyre nė TMK, polici, institucione korrektuese dhe nė burg, ėshtė kompetente e rezervuar e PSSP-sė.

 

 

Mjetet pėr veprimtarinė e bashkėsive fetare

 

Neni 25

1.Bashkėsitė fetare mund tė themelojn fonde me mjete nga:

a.        ardhurat e pronės sė saj,

b.      puna edukativo-asimore, artistike ose veprimtaria tjetėr pėrgjithsisht e dobishme, si dhe nga shitja e botimeve fetare ose suvenireve,

c.       ofrimi i shėrbimeve fetare,

d.      trashėgimia dhe dhuratat dhe

e.       nga kontributi vullnetar (nė para, shėrbime ose punė) tė personave fizik ose juridik.

 

2. Bashkėsia fetare mund tė financohet nga Buxheti i Konsoliduar i Kosovės, nė shumėn qė bazohet por nuk kufizohet nė kriteret vijuese: lloji dhe rėndėsia e aktiviteteve nė objektet fetare, kulturore, historike e artistike; nė aktivitetet nė lėminė e shėndetėsisė, arsimimit, nė lėminė social dhe atij kulturor; nė anėtarėsimin e pėrgjithshėm; nė aktivitetet humanitare; dhe nė kontributin e pėrgjithshėm tė bashkėsisė fetare pėr shoqėrinė nė tėrėsi.

 3. Qeveria pėrkatėsisht Komisioni pėr marrėdhėnie me bashkėsi fetare mbikqyrė mėnyrėn e shpenzimit tė mjeteve tė lejuara nga buxheti.

 

 

Neni 26

Pėr ēėshtjet e tatimeve, taksave dhe doganave qė lidhen me veprimtarinė e bashkėsisė fetare veprohet sipas ligjit nė fuqi.

 

Tė drejtat sociale tė personelit fetarė dhe vijuesve tė shkollave dhe fakulteteve fetare

 

 

Neni 27

1. Shėrbyesit fetarė dhe nėpunėsit e tjerė tė bashkėsisė fetare i realizojnė tė drejtat nga sigurimi pensional, tė drejtat nga sigurimi shėndetėsor dhe tė drejtat sipas bazės pėr kujdes social nė pajtim me Ligjin nė fuqi.

2. Bashkėsitė fetare, pėr realizim tė punėve fetare dhe punėve tė tjera mund tė hyjnė nė marrėdhėnie juridike dhe tė lidhė kontratė mbi punėn me personel fetarė dhe me punėtorė tjerė. Personeli fetar dhe punėtorėt e tjerė, me tė cilėt bashkėsia fetare ka lidhur kontratė mbi punėn, i realizojnė tė drejtat nga marrėdhėnia e punės dhe nė bazė tė punės sikurse edhe tė punėsuarit e tjerė.

3. Vijuesit e rregullt tė shkollave fetare dhe tė fakulteteve fetare pėr pėrgatitjen e personelit fetar i realizojnė tė drejtat nė mbrojtje shėndetėsore, shtesat pėr fėmijė, sigurimin pensional dhe invalidor, tė drejtat pėr asistencė sociale dhe tė drejtat nė trafik publik nėn kushtet dhe nė mėnyrėn siē i realizojnė vijuesit e shkollave dhe fakulteteve publike.

 

Qasja e bashkėsive fetare nė mjetet e informimit publik

 

Neni 28

Bashkėsia fetare mund tė ushtrojė veprimtari tė informimit publik nė pajtim me Ligjin ne fuqi.

 

 

III REGJISTRIMI I BASHKĖSIVE FETARE

 

Regjistrmi nė regjistėr

 

Neni 29

Bashkėsia fetare ekzistuese i paraqet Ministrisė tė dhėnat pėr:

a.       emėrtimin e bashkėsisė fetare,

b.      selinė e bashkėsisė fetare,

c.       personat e autorizuar qe pėr pėrfaqėsojne bashkėsinė fetare dhe

d.     pėr vulėn dhe amblemėn tė cilėn bashkėsia fetare e pėrdor, duke e dorėzuar shenjėn.

 

 

Neni 30

1. Bashkėsitė fetare tė reja regjistrohen nė Regjistėr me paraqitje tė kėrkesės pėr regjistrim, e cila pėrmban tė dhėnat nga neni 29 i kėtij ligji.

2. Krahas kėrkesės pėr regjistrim paraqiten:

       a.            Deklarata e perfaqesuesit te bashkėsisė fetare nga e cila shihet se bashkėsia fetare ka sė paku 500 besimtarė.

      b.            Akti nga i cili shihet pėrmbajtja dhe mėnyra e tė shprehurit te besimit, e kryerjes sė ceremonive fetare, struktura organizative dhe funksionale e bahskėsive fetare.

3. Me rastin e regjistrimit tė bashkėsisė fetare organi kompetent ka tė drejtė tė verifkojė numrin e besimtarėve tė bashkėsisė fetare. Tė dhėnat nga tė cilat organi kompetent dhe bashkėsia fetare meson  pėrkatėsinė fetare tė individėve janė konfidenciale.

4. Nėse bashkėsia fetare e posaformuar, sipas tė drejtės sė bashkėsisė fetare me seli jashtė vendit, ėshtė pjesė e asaj bashkėsie fetare, kėrkesės pėr regjistrim patjetėr i bashkangjitet pajtimi i organit qendror i bashkėsisė fetare me seli jashtė vendit.

 

 

Neni 31

1. Ministria vendosė pėr kėrkesėn e Bashkėsisė fetare pėr regjistrim nė regjistėr tė bashkėsive fetare brenda 60 ditė pune nga dita e paraqitjes sė kėrkesės.

2. Ministria me aktvendim mbi regjistrimin e bashkėsisė fetare nė regjistėr e vėrteton:

       a.            Emėrtimin dhe selinė e bashkėsisė fetare,

      b.            Datėn e regjistrimit dhe numrin evidentues nėn tė cilin bashkėsia fetare regjistrohet nė regjistėr,

       c.            Konstatimin se bashkėsia fetare ditėn e regjistrimit fiton cilėsinė e personit juridik nė pajtim me kėtė Ligj dhe

      d.            Punet te cialt i kryen personi i autorizuar per pėrfaqėsimin e bashkėsisė fetare.

3. Kėrkesa pėr regjistrim nė regjistėr refuzohet nėse Ministria vlerėson se pėrmbajtja dhe mėnyra e ushtrimit tė ceremonive fetare dhe e manifestimeve tjera janė nė kundėrshtim me rendin juridik, moralin publik ose rrezikon jeten dhe shėndetin e njeriut ose tė drejtave dhe lirive  tė besimtarėve dhe tė qytetarėve tjerė dhe nėse nuk janė plotėsuar kushtet nga neni 14 i kėtij Ligji.

4. Kundėr aktvendimit mbi regjistrimin ose refuzimin e regjistrimit nė regjistėr mund tė fillohet kontesti administrativ, sipas Ligjit mbi konfliktet administrative nė fuqi.

 

Shlyerja nga regjistri

 

Neni 32

1. Ministria bėnė shlyerjen e bashkėsisė fetare nga regjistri  nė rastet:

       a.            Kur organi kompetent i bashkėsisė fetare merrė vendim mbi suprimimin e saj,

      b.            Kur organi i pushtetit gjyqėsor vėrteton nė formė tė prerė se bashkėsia fetare me veprimtarinė e saj thėrret ose nxitė urrejtjen fetare, nacionale, racore ose ndonjė formė tjetėr jotolerance ndėrmjet qytetarėve tė Kosovės,

       c.            kur veprimtaria e bashkėsisė fetare ėshtė nė kundėrshtim me rendin juridik, moralin publik apo  ėshtė nė  dėm tė shėndetit apo tė drejtave dhe lirive tė tjera tė besimtarėve dhe qytetarėve. 

2. Procedurėn gjyqėsore pėr vėrtetimin e fakteve nga  paragrafi 1, pika b dhe c tė kėtij neni e inicon Ministria kompetente pranė Gjykatės sė Qarkut.

3. Pėr ankesė kundėr vendimit tė Gjykatės sė Qarkut vendosė Gjykata Supreme e Kosovės.

 

Neni 33

1. Nė rast se bashkėsia fetare pushon se ekzistuari zbatohet procedura e likuidimit te saj.

2. Pasi tė paguhen borxhet e bashkėsisė fetare, pėr pasurinė e saj tė mbetur vendoset nė mėnyrė tė pėrcaktuar me aktet e bashkėsisė fetare. Kur nė aktet e bashkėsisė fetare nuk ėshtė pėrcaktuar asgjė, pasuria e bashkėsisė fetare kalon ne pronėsi tė Kosovės.

 

Neni 34

Minstria kompetente mbikėqyrė zbatimin e kėtij ligji.

 

Neni 35

1. Ministria me udhėzim administrativ pėrcakton formularėt dhe mėnyrėn e mbajtjes sė regjistrit tė bashkėsive fetare.

2. Regjistri i bashkėsive fetare ėshtė publik.

3. Bashkėsia fetare detyrohet tė paraqet pėr regjistrim ēdo ndryshim tė tė dhėnave nga neni 31 i kėtij ligji.

 

Neni 36

Dispozitat e kėtij Ligji me tė cilat janė rregulluar tė drejtat dhe detyrimet e bashkėsive fetare pėrshtatshmėrisht zbatohen ndaj njėsive organizative tė bashkėsisė fetare dhe Unionit tė bashkėsive fetare tė cilat janė regjistruar nė Regjistėr, si dhe sa i pėrket regjistrimit dhe shlyerjes sė tyre nga regjistri i bashkėsive fetare.

 

Neni 37

Nė ēėshtjet e procedurės sė regjistrimit ose tė shlyerjes nga regjistri bashkėsive fetare, tė cilat nuk janė rregulluar me kėtė Ligj, zbatohen dispozitat e Ligjit mbi procedurėn e pėrgjithshme administrative.

 

 

IV DISPOZITAT KALIMTARE DHE PĖRFUNDIMTARE

 

Neni 38

1. Bashkėsitė fetare ekzistuese obligohen qė tė dhenat nga neni 29 i kėtije Ligji, ia dorezojnė Ministrisė nė afat prej gjashtė (6) muajsh nga dita e hyrjes nė fuqi tė udhėzimit administrativ, nga neni 35 paragrafi 1 tė kėtij Ligji.

2. Nėse bashkėsitė fetare ekzistuese, nuk veprojnė sipas paragrafit 1 tė kėtij neni, nuk do tė mund t’i realizojnė tė drejtat qė u takojnė sipas dispozitave tė kėtij Ligji, pėrveē nėse ekziston ndonjė arsye objektive pėr lėshuarjen e afatit.

 

Neni 39

Ministria kompetente nė afat  prej gjashtė (6) muajsh nga hyrja nė fuqi e kėtij Ligji do tė nxjerrė aktet nėnligjore tė cilat janė tė nevojshme, pėr zbatimin e kėtijė Ligji.

 

 

Neni 40

Me  hyrjen nė fuqi tė kėtij Ligji pushojnė tė veprojnė tė gjitha dispozitat ligjore tė cilat e rregullojnė lėminė e kėtij  ligji.

 

Neni 41

Ky Ligj hyn nė fuqi pas miratimit nga  Kuvendi i Kosovės dhe  nėnshkrimit nga ana e Kryetarit tė Kuvendit si dhe shpalljes sė ligjit nga PSSP-ja.