SHQIPTARĖT NĖ SERBI

 

Presheva, Bujanovci dhe Medvegja

 

 

 

 

PASQYRĖ E SHKURTĖR

         

 

 

          Presheva, Bujanoci dhe Medvegja janė komuna tė pazhvilluara nė jug tė Serbisė me banor tė pėrzier, shqipėtar, serb dhe rom. Vendi kufizohet me Kosovė nė jugperendim, dhe me Republikėn e Maqedonisė nė jug. Pėrbėrja demografike, pozita e regjionit dhe jozhvillimi i tij kėtė teritor e kanė bėrė tė jetė jo stabil, nė tė cilin nė menyrė specifike jane thyer rethanat politike, tė sigurisė dhe tjera nė Serbi, nė Kosovė, dhe regjionin e gjerė.

 

          Presheva , Bujanoci dhe Medvegja janė komunat e vetme nė Serbi, nė tė cilat jeton numėr i konsiderueshem i pjestarve tė komunitetit nacional Shqipėtar.Vlersohet qė nė kėto tri komuna ka mė shumė se 100.000 Shqipėtar. Nė prill tė vitit 2002. ėshtė kryer regjistrimi i parė i banorve nė tė cilin pas 21. viti  marrin pjesė dhe Shqipėtarėt. Rezulltatėt zyrtare tė regjistrimit ende nuk janė publikuar.

 

          Tė drejtat themelore tė njeriut, dhe tė drejtat e pakices shqipėtare rregullisht janė shkel gjatė kohės sė rexhimit tė kaluar. Diskriminimi nė arsim, punėsim, informim dhe nė lėmi tjera ėshtė intensifikuar nė fund tė viteve tetdhjeta. Miratimi i Kushtetutės sė Republikės sė Serbisė  nė vitin 1990, e pastaj dhe sėrė  ligjesh tė drejtuara nė forcimin e pushtetit qendror, sė pari e goditen vetėqeverisjen lokale. Nė komunėn e Preshevės, pėr shembėl, partitė shqiptare qe nga viti 1990 gjithnji e kanė fitur pushtetin lokal, por nuk patėn mundėsi qė tė ndikoin nė ngritjen e tė drejtave kolektive tė komunitetit shqipėtar. Deri nė intervenimin e Paktit Veriatlantik (NATO) tė vitit 1999, pos diskriminimit sistematik, pushteti aplikoi dhe forma tė tjera tė presionit. ( largimi nga puna, gjykimet politike dhe ndalimi i shtypit).

 

 

                  

                  

                   Gjatė bombardimit tė NATO-s [1] ka pasė shkelje tė rėnda tė drejtave tė njeriut dhe represionit tė hapur nga ana e formacioneve paraushtarake, ushtrisė dhe policisė.Vetem nė teritorin e komunės sė Preshevės, nė vitin 1999,  gjatė kohės sė gjendjes sė luftes nė rrethana tė pasqaruara janė vrarė 11 Shqipėtar. Rastet e shkeljes sė rėndė tė drejtave tė njeriut  (vrasjet, keqtrajtimet dhe plaqkitja,) nė tė tri komunat kanė qenė tė ngjashme me ato tė cilat kanė ndodhur nė Kosovė. Maltretimi i banorėve tė fshatit Trnovc i Madhė, me 31. mars 1999. kur pos bastisjeve tė shtepive nga ta ėshtė kerkuar qė nė afat prej dy orėsh ti dorėzojnė “ komandosėt e NATO-s, teroristet UĒK-s dhe drogėn.”ėshtė ilustrative pėr veprimet e organeve policore dhe ushtarake gjatė gjendjes sė luftės. Shumica e rasteve kurrė nuk u ndriēuan, dhe pushteti i ri nuk tregoi gatishmerinė pėr tu ballafaquar me ta.

 

                   Me marrėveshje ushtarako teknike nga Kumanova tė 09.qershorit 1999.e cila ishte bazė pėr ardhjen e trupave nderkombėtare  nė Kosovė, ėshtė vendos zona Tokėsore e sigurisė ( nė tekst ZTS) nė gjėrsi prej 5 km gjatė viseve administrative me Kosoven. Gati gjysma e kėsaj zone  shtrihet nė teritorin e komunės sė Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės. Sipas marrėveshjės nė kėtė zonė kanė pasur qasje vetem pjestarėt e policisė mė armatim tė lehtė, ndėrsa Ushtria e Jugosllavisė (UJ) ėshtė duhur tė tėrhiqet jashtė kėsaj zone.

 

                   Gjatė vitit 2000 . dhe gjysmės sė parė tė vitit 2001 teritori  i tri komunave tė lartėpėrmendura kanė qenė fushė e konfrontimeve tė armatosura tė policisė dhe Ushtrisė Ēlirimtare pėr Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc ( UĒPMB ). Pjestarėt e saj pėr herė tė parė  janė paraqit publikisht nė fund tė janarit tė vitit 2000 nė fshatin Dobrosin   ( komuna e Bujanocit)  gjatė varimit tė vėllezėrve tė vrarė Shaqipi. Konfrontimi i armatosur  dhe incidentet janė intensifikuar posaēerisht pas tėrheqjes sė policisė nga punktet e kontrollit  nė fshatrat shqipėtare  nga komuna e Bujanocit me 27. nėndor 2000. Tėrheqja ėshtė bėrė pas sulmit tė UĒPMB-sė mbi patrollen policore, me ē rast vdiqen tre policė e pesė policė janė plagosur. Gjatė gjashtė muajve tė ardhėshem, janė vrarė, plagosur  ose rrėmbyer mė tepėr se 100 njerėzė, Shqipėtarė, Serbė, dhe pėrfaqėsues tė ushtrisė dhe policisė.

 

 

                       

            Nė fillim tė vitit 2001 Qeveria e Republikės sė Serbisė dhe Qeveria Federative formuan trupin Koordinues pėr Preshevė, Bujanoc dhe Medvegje. Nė pėrpjekje qė tė zgjithet kriza nė menyrė politike, nė fillim tė vitit 2001 pėrfaqėsues tė pushtetit dhe komunitetit shqipėtar filluan negocijatat, me ndermjetėsimin e pėrfaqėsuesve tė paktit Veriatlantik (NATO ), Kombeve tė Bashkuara (KB) dhe Organizatės  Evropiane pėr Siguri dhe Bashkėpunim ( OSBE). Rezulltatet e kėtyre negociatave kanė qenė hyrja graduale e  UJ nė ZTS, nė tė njejten kohė dhe demilitarizimi dhe shpėrbėrja e UĒPMB-sė.  ZTS me marrėveshje tė mėvonshme ėshtė anuluar nė menyrė formale. Kuvendi Federativ nė vitin 2002 nxjeri Ligjin pėr amnestimin e tė gjithė pjestarėve tė UĒPMB-sė.

 

                   Pas pėrfundimit tė konflikteve, mė bashkpunim tė OSBE-sė ėshtė bėrė regjistrimi i popullatės dhė ėshtė nėnshkruar Marrėveshja mbi medijat pėr komunen e Bujanocit. Me ndihmen e organizatave nderkombėtare filloi kthimi i pėrhershem i Shqipėtarve tė zhvendosur nga Kosova, dhe  u ėshtė afruar ndihma pėr rindertimin e pasurisė. Pushteti i Serbisė nė disa rasta ka paguar dhe demshperblim. Pėrfaqėsuesit e OSBE-sė dhe Ministrisė se punėve tė brendshme tė Republikės sė Serbisė organizuan dhe trajnim pėr pėrfaqėsuesit e policisė multietnike lokale. Pėrbėrja etnike e 400 pėrfaqėsuesve tė kėsaj policijė i pėrshtatet pėrbėrjes etnike  tė banorve nė keto tri komuna.

 

                   Nė periudhėn me tė re ka mė pak shkelje tė rėnda tė drejtave tė njeriut  nga ana e pėrfaqėsuesve tė policisė dhe ushtrisė. Rrahja e tre  Shqipėtarve nga Presheva, vrasja e Agim Agushit dhe hapja e zjarit ne ekskurzion me nxenės nė fshatin Strezovcė, tregon qė ende ka shkelje tė drejtave tė njeriut nga ana e policisė dhe ushtrisė. FDH mendon se organėt shtetėrore nuk kanė reaguar ndaj tyre nė menyrė adekuate, sepse kryesit e veprave kanė mbetur tė pa njohur ose janė denuar me denime tė lehta. Pėrgjigjjet e MPB-e tė Serbisė nė ankesat tė cilat i  parashtroj pėr shkak tė shkeljes sė tė drejtave tė njeriut Kėshilli pėr tė dejtat e njeriut nė Bujanoc  tregon se organėt shtetėrore nuk zbatoin  hetimet nė menyrė objektive dhe tė paanshme nė kėto raste.

 

                   Nė fund tė vitit 2001 dhe gjatė vitit 2002 kanė ndodhur dhe incidente tjera tė pandriquara ( vendosja e mjeteve eksplozive, gjuajtja e bombave tė dorės, sulmet mbi pjestarėt e policisė multietnike). Pėrfaqėsuesit e pushtetit ne deklaratat dhe informatat e tyre pėr kėtė i akuzonin pjestarėtė e komunitetit shqiptarė.

 

                   Fondi pėr tė drejten humanitare ėshtė marrė nė menyrė sistematike me hetimin e shkeljeve tė tė drejtave tė njeriut dhe tė drejtave tė pakicave nė Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė[2]. Hetuesit e Fondit qe nga muaji maj i vitit 2001 nė menyrė tė vazhdueshme,  kanė qenė nė teren. Hetimet nė komunen e Bujanocit kanė pėrfshirė 23 fshatra, nder tė cilat kanė qenė tė gjitha fshatrat e ZTS, pastaj fshatrat nė tė cilat nė  dy vitet e fundit ka patur  shkelje me serioze tė tė drejtave tė njeriut ( Dobrosin, Luēan) si dhe fshatra etnikishtė tė pėrziera ( Osllarė, Bilaē). Pėrveē Preshevės, hetimet janė zbatur edhe nė 20 fshatra tė kėsaj komune, shumica e tyre nga ZTS. Kujdes i posaqem i ėshtė kushtuar  vendeve nė tė cilat ka pasur shkelje tė rėnda tė drejtave themelore  tė njeriut, si dhe nė ato ku ka patur shpėrngulje tė banorve.

 

                   Edhe pse hetimet e FDH kanė qenė, sė pari,  tė drejtuara nė shkeljen e tė dejtave tė njeriut dhe tė drejtave tė pakicave nė komuna tė pėrmendura, kjo pos shumė ngjarjeve nė kėtė teritor, i ka pėrmbledh dhe disa qėshtje tė cilat janė parakusht  pėr realizimin e drejtave tė pakicave, siē janė arsimimi dhe informimi nė gjuhėn amėtare, pjesmarja nė kryerjen e punėve publike, dhe tė tj. Gjatė hetimeve ėshtė pėrcellur dhe zbatimi  i zgjedhjeve lokale 2002 tė vitit.

 

                   Gjendja  nė arsimimin e shqiptarėve nė gjuhėn amėtare gjatė  dekadės sė fundit ka qenė e ngjajshme mė gjendjen e arsimimit tė pakicave tjera nacionale nė Serbi. Fondi konkludoi qė programi  shkollor etnoqendror, pėrmbajtjet ofenduese tė librave shkollore dhe centralizmi i tėrsishėm nė marrjėn e vendimeve  edhe tani e vėshtersoin arsimimin adekuat nė gjuhė shqipe. Problem shtesė  paraēet edhe ajo se gjatė konfliktevetė armatosura, njė numėr i madhė i shkollave, ku mėsimi mbahėt nė gjuhėn shqipe, ishin tė demtuara, ndėrsa disa, edhe  pas konflikteve, ushtria i shfrytėzonte pėr nevoja  tė veta. Njohja  e diplomave tė fituara nė Kosovė  para vitit 1999 filloi gjatė vitit 2001 nė bazė tė mendimit tė Ministrisė sė Arsimit.

 

                   Medijat dhe jeta kulturole e shqiptarėve  nė Preshevė, Bujanoc dhe Medvegje kanė qenė deri nė vitin 2001 nė tėrsi tė lėra nė inicijativėn private. Pas hapjes sė radio Preshevės dhe nėnshkrimit tė Marėveshjes mbi parimėt themelore pėr riorganizimin e mediave, themelus e tė cilės ishte komuna e Bujanocit, janė krijuar kushtet pėr informim adekuat publik tė shqiptarėve nė gjuhen amtare.

 

 

Pjesmarrja e Shqiptarėve nė kryerjen e punėve publike deri tani nuk ka qenė e pėrshtatshme as nė njerėn nga tri komunat. Nė komunėn e Preshevės, partit shqiptare gjithnji  kanė patur rastin ta formojnė pushtetin lokal por ėshtė aplikuar principi i “ diskriminimit pozitiv “ ndaj Sėrbėve dhe Romėve lokal, tė cilėt janė pakicė nė komunė. Nė komuna Bujanoc ( mbi 60% Shqiptarė) dhe Medvegje ( mbi 30% Shqiptarė ) partit shqiptare nuk kanė marrė pjesė nė pushtet, e numri i Shqiptarėve ne organet lokale te pushtetit ka qenė minimal. Gjatė verės sė vitit 2002 ata kanė qenė ende tė punsuar vetėm nė raste tė domosdoshme ( ofiqar, pėrkthyes, nėnpunės nė zyre tė vendit nė fshatra shqiptare ). Shqiptarėt nuk kanė qen tė pėrvaqėsuar  nė mėnyrė adekuate nė organe tė pushtetit lokal,  gjykatat, prokuroritė, dhe polici . Nė vendet udhėheqėse mė sė shpeshti janė Sėrbėt.

                                                                                                      

Zgjedhjet lokale tė vitit 2002, tė organizuara me ndihmėn e OSBE-sė deri mė tani janė hap mė i rėndsishėm nė drejtim tė inkuadrimit tė shqiptarėve nė jetėn publike dhe politike. Ndryshimi i sistemit zgjedhor dhe rezultatet e zgjedhjėve duhet tė ju mundsojnė pėrfaqėsueve tė shqiptarėve nė tri komunat qė tė marrin pjesė dhe tė ndikojnė nė realizimin e drejtave kolektive tė komunitetit nacional shqiptarė ( tė vendosja e gjuhės shqipe si gjuhė zyrtare nė Bujanoc dhe Medvegje, rritja e numrit  tė punsuarėve shqiptarė nė organet e vetqeverisjes lokale, mundėsia qė tė ndikohet nė vendimet mbi objektet infrastrukturale dhe tjera )

 

POPULLĖSIA

 

FDH  nuk ka mundur tė arrijė deri tė dhėnat e sakta mbi numrin e tanishėm  dhe strukturėn etnike tė popullatės, prandaj ka qenė  i drejtuar nė konkluzione indirekte.

Regjistrimi i vitit 1981   Regjistrimi i popullėsisė ,  i vitit  1981, tė cilėn e bėri enti pėr statistikė nė teritorin e tėrė ish Jugosllavisė, ishte i fundit i cili i solli tė dhėnat e sakta mbi numrin e banorėve  nė Serbi. Sipas atij regjistrimi, nė komunėn e Bujanocit kanė jetuar  46.689 banorė. Prej tyre mė teper se 55% kanė qenė Shqipėtar ( 25.848), Serb reth 34% (15.914), Romė afėr 9% ( 4.130). Nė vetė qytetin Bujanoc kanė jetuar numer gati i  njejtė i serbve, shqipėtarve  dhe romėve.[3]

 

Pos kėtij qyteti, i vetmi vend ku ka qenė numri i Serbėve dhe Shqipėtarve i njejtė ka qenė fshati Osllarė. Vendbanimet tjera kanė qenė gati monoetnike.  Prej 59 vendbanimeve nė komunė, 36 kanė qenė fshatra me banorė Serb. As njėra prej tyre, megjithatė, nuk ka patur mė shumė se 900 banorė, gjėrsa nė fshatin mė tė madhė Tėrnovc i Madhė, ka banuar 6336 banorė[4]

 

Komuna e Preshevės ka patur 33.948 banorė. Shumica, mbi 85% (28.961) ishin Shqipėtarė, mbi 12% (4.204) Serbė dhe mbi 1% (433) Romė. Nga 35 vendbanime nė kėte komunė gjashtė (nė mesin e tyre edhe Presheva) ishin etnikisht tė pėrziera, por Shqiptarėt ishin shumicė prej mbi 82%. Katėr vendbanime ishin tė banuara vetėm me popullatė serbe, ndėra 25 me popullatė shqipėtare.

 

Nga 17.219 banorė tė komunės sė Medvegjės, Serbė dhe Malazezė ishin rreth 65% (11.354), Shqiptarė rreth 32% (5.509) dhe Romė rreth gjysmė pėrqindi ( 83). Nga 44 vendbanime nė komunė, vetem tri vendbanime kanė patur 1000 banor. Tri tė katėrtat e vendbanimeve ishin tė banuara kryesishtė me serb dhe malėzezė. Qyteti i Medvegjės dhe dy vendbanime tjera ishin etnikishtė tė pėrziera por me shumicė serbe. Shqipėtarėt ishin shumicė nė tetė vendbanime. Nė tė tri komunat Romėt kanė jetuar kryesisht nė qytete

 

Vlersimi i vitit 1991, Rexhistrimin e pėrgjithėshem i zbatuar nė vitin 1991 e kanė bojkotuar shqipėtarėt nė Kosovė, Preshevė, Bujanoc dhe Medvegje. Vlersimet pėr numrin e popullatės shqipėtare janė bėrė nė bazė tė regjistrimit tė vitit 1981. Sipas tyre, nė komunėn e Bujanocit ishin 49.238 banorė, prej tyre reth 30% Serb (14,660),  60% Shqipėtar (29.588), dhe diē mė pak se 9% Romė. (4.408). Ėshtė vlersuar se nė komunėn e Preshevės kanė jetuar 38.943 banorė, prej tyre reth 90% Shqipėtar ( 34.992), 8% Serb ( 3.206 ) dhe 1,29 % Romė (505). Enti federativ pėr statistikė nuk i ka publikuar vlersimet pėr komunėn e Medvegjės, por vetem rezulltatėt e regjistrimit sipas tė cilėve nė kėtė komunė ishin 13.368 banorė, prej tyre 9.205 Serb dhe Malazezė dhe 3832 Shqipėtar.

 

Popullsia prej vitit  1999  deri nė mes tė vitit 2001  pėr shkak tė konflikteve tė armatoura dhe frikės pėr siguri, popullata shqipėtare nga komunat e Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės tri herė janė larguar nga shtepitė e tyre. Vala e parė ishtė gjatė bombardimeve tė NATO-s nė vitin 1999, kur nga ky teritor ėshtė larguar njė e treta e Shqipėtarve[5]. Vetem nga komuna e Preshevės kanė ikur rreth 20. 000[6] .    

 

Pjesa mė e madhe e popullatės shqipetare pas bombardimeve  janė kthyer nėpėr shtėpitė e tyre, por jo tė gjithė. Sipas raporteve tė organizatave ndėrkombėtare, nė Kosovė nė shtator tė vitit 1999 ishin 3.227 persona tė zhvendosur nga kėto tri komuna.[7] Nė Maqedoni, nė fund tė tetorit tė vitit 1999 ishin reth 3.000 tė ikur nga Presheva dhe Bujanoci.[8]

Vala e dytė e shpėrnguljeve filloi nė vitin 2000. Nė fillim tė konflikteve ndėrmjet forcave tė sigurimit dhe UĒPMB-sė, nėrmjet shkurtit dhe qershorit tė vitit 2000, rreth 900 familje i kanė lėshuar shtėpitė e tyre.[9] Intensifikimi i konflikteve  nė nėntor tė njejtit vitė ka shkaktuar shpėrnguljen e  rreth 10.000 Shqipėtarve. Pjesa mė e madhe e tyre ėshte strehuar nė Kosovė, nė komunėn e Gjilanit. Shpėngulja ka vazhduar edhe gjatė vitit 2001. Ne fund tė muajit maj, gjatė valės sė tretė tė shpėrnguljeve nga Presheva dhe Bujanoci, nė Kosovė ishin 14.000 tė zhvendosur nga ky teritor.[10]

 

Kthimi mė i rėndsishėm dhe i qėndrueshėm i popullatės shqipėtare, nė menyrė tė pavarur ose me ndihmėn e bashkėsisė ndėrkombėtare ka ndodhur nė mes tė vitit 2001. Organizatat ndėrkombėtare vlerėsojnė se nė Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc pas pėrfundimit tė konflikteve janė kthyer gjithėsej rreth 5.300 Shqipėtarė.[11] Pėrfaqsuesit e Trupit Koordinues qeveritar theksojnė se ky numėr ėshte 8.346.[12]  Nė komunėn e Preshevės deri nė muajin tetor tė vitit 2001 janė kthyer 1.263 persona tė zhvendosur, derisa 400 janė ende nė Kosovė.

 

Nėpėr fshatra nė veri tė skajshme tė komunės sė Bujanocit, i cili ėshtė i njohur me emrin Malesia Bujanoc( fshatrat Zarbinc, Pribovc, Ravno Buēje, Suharn, Novo sellė) prej 247 familjeve tė ikura, nga qershori deri nė  mes tė shtatorit tė vitit 2001 janė kthyer vetėm 90. Nė komunėn e Medvegjės pas shpėrnguljes kanė mbetur rreth 300 shqipėtarė, por pas pėrfundimit tė konflikteve janė kthyer edhe reth 400.[13]

 

Gjatė vitit 2002 nuk ka ndodhur kthimi masiv i shqipėtarve tė mbetur. Ata me ndihmėn e e organizatave ndėrkombėtare i vizituan shtėpitė e tyre, por shumica nuk mund tė vendosin pėr tu kthyer. Numėri i saktė i shqiptarėve tė zhvendosur intern, tė cilėt edhe mė tutje janė nė Kosovė, duhet tė jetė i njohur pas publikimit tė rezultateve tė regjistrimit tė popullsisė nė Serbi, nė kuadėr tė se cilit ėshtė kryer edhe regjistrimi i tė zhvendosurve intern nga kėto tri komuna.

 

Vlerėsimi pėr vitin 2001 Sipas vlerėsimeve tė organizatave ndėrkombtare, nė vitin 2001 numėri i pėrgjithshėm i banorėve tė komunės sė Preshevės ka qenė 46.000, prej tė cilit rreth 92 % ishin shqiptarė, 7 % serbė dhe 1 % romė. Nė Bujanoc kanė jetuar 49.000 banorė ( 50 % shqiptarė, 36 % serbė dhe 14 % romė), ndėrsa komuna e Medvegjės ka patur 13.500 banorė ( 67% Serbė. 32 % Shqipėtarė, 1 % Romė). [14]

 

Regjistrimi i vitit 2002 Tė dhėnat zyrtare nga ky regjistrim i kryer nė Serbi nė prill tė vitit 2002, ende nuk janė tė shpallura. Regjistrimi pėr komuna Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė ka qenė i rėndėsishėm dhe si parakusht pėr pėrpilimin e regjistrave zgjedhore pėr zgjedhjet lokale  nė korrik  tė vitit 2002. Komuniteti shqipėtarė ka marrė pjesė nė pėrgatitje , por pjesėmarrja e shqipėtarve nė regjistrim ka qenė e pasigurtė. Ata kanė kėrkuar qė nė Kosovė tė regjistrohen tė gjithė shqiptarėt tė zhvendosur intern nga kėto komuna[15] si dhe qė pėrfaqsuesit e OSBE tė jenė prezent gjatė regjistrimit nė teren. Nė fund regjistrimi ėshtė kryer nė formularė tė veqanta, me pjesėmarrjen e ekipeve, ku mernin pjesė nje  shqipėtarė dhe njė serbė, dhe me prezencėn dhe angazhimin e pėrfaqsuesve tė OSBE, tė cilėt kanė shfrytzuar edhe bazen e tė dhėnave nė Prishtinė pėr regjistrimin e personave tė zhvedosur internė.

 

Tė dhėnat e vetme zyrtare lidhur me regjistrimin i ka kumtuar Rasim Laji, ministėr federativ pėr bashkėsitė  nacionale dhe etnike. Ai me rastin e vizitės sė Medvegjės ka thėne  se nė kėtė

komunė ka 11.823 banorė, prej tyre rreth 30% janė Shqipėtarė.[16] Pas zgjedhjeve lokale tė cilat janė mbajtur me 28. qershor tė vitit 2002, nėnkryetari i Qeverisė sė Republikės sė Serbisė dhe kryetari i Trupit Koordinusė i Qeverisė Nebojsha Qoviq ka deklaruar qė  « Shqipėtarė ka definitivishtė mė tepėr se Serbė dhe se nuk duhet tė krijohėn iluzione qė Serb ka mė teper kur mė tė vertetė  nuk ka aq shumė.» [17]Kjo ishte dekleratė e parė e perfaqėsuesit tė pushtetit i cili flet pėr numer tė banorve serb dhe shqipėtar nė Bujanoc.

 

SHKELJE TĖ DREJTAVE TĖ NJERIUT DHE DREJTAVE TĖ PAKICAVE DERI NĖ VITIN 2001

 

Edhe pse shkelje tė rėndėsishme tė drejtave tė njeriut dhe drejtave tė pakicave tė Shqipėtarve etnik  nė Preshevė, Bujanoc dhe Medvegje ka patur edhe prej vitit 1989. shkeljat mė tė rėnda kanė ndodhur gjatė bombardimit tė NATO-s tė vitit 1999.

         

Gjendja prej 1989 deri nė vitin 1999

         

          Qendrimi i pushtetit Serb ndaj Shqipėtarve nė tri komunat e cekura ėshtė keqėsuar pas abrogimit tė autonomisė sė Kosovės nė vitin 1989. Shkelja e tė drejtės pėr punė dhe pėrjashtimi i shqipėtarve nga jeta publike, posaēerishtė nga institucionėt arsimore, janė karakteristike  e  viteve tė fundittė 80-ta dhe filimin e viteve 90-ta.

 

Pushimi nga puna i profesorėve dhe largiome tjera nga puna tė vitit 1989. Shkelja e parė e drejtės pėr punė  dhe drejtės sė pakicave tė arsimohėn nė gjuhė amėtare ka qenė pėrjashtimi i 11 profesorve  mė eminentė shqipėtar nga Qendra Arsimore  nė Preshevė nė vitin 1989, pasi ky institucion ėshtė i proklamuar  si « ēerdhe e nacionalizmit dhe iredentizmit shqipėtar »[18]  Bashkė me Riza Halimin, tani kryetar i Kuvendit komunal  tė Preshevės, nė grup tė profesorve tė perjashtuar kanė qenė edhe Naser Aziri, tani kryetar i Kėshillit Egzekutiv tė KK tė Preshevės, Belul Nasufi, Drejtori i Shtėpisė sė Kulturės, Nazmi Jashari, Drejtor i Qendrės pėr punė socijale dhe Selajdin Avdiu drejtor i institucionit parashkollor nė Preshevė.

 

     Ramadan Ahmeti nga Bujanoci, njė prej kandidatėve tė partisė sė parė Shqipetare nė regjion, Partisė pėr veprim demokratik ( PVD), pas zgjedhjeve tė para shumė partijake nė Serbi nė vitin 1990 ėshtė larguar nga puna pėr shkak se njė ditė mungoi nga puna pėr tė marrė pjesė nė fushatė zgjedhore.[19]

 

     Ymer Ymeri, referent nė Sekretarijat tė mbrojtjes popullore ėshtė lėshuar mė 1 janar tė vitit 1992 nė pushim tė paguar nė kohėzgjatje prej 24 muajsh [20]  mė arsyetim qė nė sistematizimin e ri ėshtė “ i pasistemuar “. Pas mungeses iu ėshtė nderpre marrėdhėnja e punės. Ymeri i parashtroi Trupit Koordinusė aktpadinė me 7. qershor tė vitit 2001, ndėrsa nga Ministria e mbrojtjes e mori pėrgjigjen se ankesa ėshtė parashtrur me vonesė[21]   

 

     Shkeljet e drejtės sė shtypit dhe gjykimet  Pėr shkak tė shpėrndarjės sė revistės nė gjuhėn shqipe “ Jehona ,“nė vitin 1994 ėshtė denuar kryeredaktori pėrgjegjės i kėsaj gazete Sevdail Hyseni.[22] Aktvendimi i gjykacit komunal pėr kundėrvajtje mė vonė ėshtė anuluar, por me 23. shkurt tė njejtit vitė, Qendra e resursit tė sigurisė shtetėrore nga Vraja e parshtroi fletparaqitjen penale kundėr Hysenit pėr shkak tė publikimit tė vjershės “ Mė shajkaē nė Evropė” dhe nė tė njejtėn kohė e ndaloi pėrmbledhjėn  e vjershave “ Kur tė buzėqesh fati ,“nė tė cilėn ėshtė publikur kjo poezi. Pas dy viteve prokuroria publike  e qarkut e ngriti aktpadinė pėr vepėr penale “ Vėnja nė pėrqeshje i popullit dhe nacionaliteteteve tė Jugosllavisė,”[23] Gjashtėmdhjet deshmitarė, shqipėtar, dy herė janė enuar pėr shkak se nuk kanė ardhur nė seansa. Rasti ka pėrfunduar  pas gjashtė vitėsh, pėr shkak sė rasti eshtė vjetėruar.[24]

                  Prokuroria publike komunale nė Preshevė ka ngrit aktpadinė me 7. gushtė tė vitit 1998. kunder Riza Halimit pėr shkak tė “ Pengimit tė pėrsonit zyrtar nė kryerjen e punėve tė sigurisė publike...”.Ėshtė thėnė se Halimi ka “ penguar personin e autorizuar  OPM-sė nė Preshevė ...nė ruajtjen e rendit publik dhe qėtėsisė, tė trazuar mė mbajtjen e tubimit publik tė pa paraqitur,tė qyretarve tė nacionalitetit shqipėtar, kėshtu qė nė mėnyrė verbale ėshtė drejtuar ... mė fjalė “ Kush je ti, ēka kėrkon kėty?”...(dhe) fizikisht e pengoj duke e kapur pėr mangė tė uniformės dhe atė mbi bryl tė dorės sė djathėt, duke i folur atėherė “mos shko“[25]Me aktgjykim tė 29.marsit tė vitit 2000, Halimi ėshtė shpallur fajtor dhe i denuar nė tre muaj, me kusht nė njė vitė.[26] Procedura pas ankesės ėshtė pėrfunduar mė vertetimin e denimit tė shkallės sė parė.

 

             Zvoglimi i vetqeverisjes lokale. Diskriminimi i komunitetit etnik shqipėtar nė jeten publike dhe politike ka qenė e pranishėm nė tėrė periudhėn. Ligje tė reja, tė nxjera nė tėrė teritorin e Republikės sė Serbisė, intensifikuan centralizimin dhe zvogluan kompetencat e vetėqeverisjės lokale. Kjo reflektohej posaqėrishtė nė komunėn e Preshevės, ku partitė shqipėtare nė tė gjitha zgjedhje lokale kanė fituar mandatė tė mjaftueshme, pėr tė formuar pushtetin lokal por nė praktik nuk kanė patur mundėsi tė ndikoin nė mėnyrė qenėsore nė jetėn e pėrditėshme. Nė komuna Bujanoc dhe Medvegje partitė shqipėtare nuk kanė marrė pjesė nė pushtetin egzekutiv, pos priudhės sė shkurtėr tė vitit 1992. dhe 1993.

 

Shkelje e drejtave tė njeriut nė vitin 1999.

 

               Indicionėt mė tė shumta mbi shkeljen e drejtave tė njeriut, FDH i ka  mbledhur gjatė vitit 1999 , e posaēėrishtė gjatė intervenimit tė NATO-s. Kryesit  kanė qenė nė shumicėn e rasteve pjestarė tė formacioneve paraushtarake, UJ dhe Ministrisė sė punėve tė brendėshme (MPB).

         Sipas raportit tė KK tė Preshevės, gjatė gjendjes sė luftės, nė rethana tė pashēaruara, nė teritorin e kėsaj komune janė vra 11 Shqipėtar.” [27] Prej tyre gjashtė kanė qenė nga kjo komunė, tre nga Komuna e Gjilanit ( Kosovė ) dhe dy nga komuna fqinjė Bujanoc. Qytetarėt e Komunės sė Preshevės gjatė kohės sė gjendjes sė luftės nė komunė kanė parashtru 243  deklerata mbi shkeljen e drejtave tė njeriut, duke pėrvshir dhe drejten nė pronė. Dėmi materjal ėshtė vlersuar mbi 12 milionė marka gjermane.( reth 6 milionė eura)[28]

      

             Vrasja e Driton Arifit. Driton Arifi (1959) nga fshati Ranatovcė  i komunės sė Preshevės, me 4. prill tė vitit 1999 eshtė nisur pėr tė marrė bagėtinė e cila ishtė nė tjetėr  mahallė tė njejtit fshatė. Pjestarėt e formacioneve paraushtaraketė cilėt kanė aritur nga fshati Muēibabė, i kanė dalė pėrpara dhe kanė shtėnė nė to, duke e goditur nė kėmbė, stomak dhe gjoks. Vendasėve u ėshtė ndaluar t’i ofroinė ndihmė Dritonit i cili ishtė i lėnduar rėndė. Pėr shkak tė lėndimeve ai ndroi jetė tė njejtėn ditė reth orės 19.30. sipas dekleratės sė babait[29] tė tij, mjekėt tė cilit e bėnė obdukcionin nga Vraja kanė deklaruar se Dritoni ka pasė mundėsi tė mbijetojė nese i u ėshtė dhėnė ndihma mjeksore nė kohė.

             Vrasja e Nexhat Arifit. Ruzhdi Arifi ( 1968) nga fshati Buhiq i Komunės sė Preshevės, nė deshmi[30] mė rastin e vrasjės sė vėllait tė tij, Nexhat Arifit nga i njejti fshat, deklaroi:

             “ Me 18. prill tė vitit 1999 nė fshatin tonė ka ardhur grupi me 40 njerėz, kryesisht ushtar, edhe pse, nė mesin e tyre ka patur edhe civil tė armatosur. Nė atė kohė vellau i im ka qenė nė shtepi, dhe prej atėherė i humbėt ēfarėdo gjurme. Pas 9.dite, me 27 prill, disa vendas nga fshati Karadak dhe unė, nė pėrcellje tė shtabit tė mbrojtjės civile nga Presheva, u nisem ti vizitoim shtėpitė tona. Pasi arritėm deri tė vendi i cili thirėt Livadhėt e Shehohovės ( Sehovske Livade) na ndali patrolla e Ushtrisė Jugosllave. Na pyetėn sė ku po shkojmė. Pasi qė u pėrgjigjėm qė jemi duke shkuar pėr  ti vizituar fshatrat tona, ata nuk na lejuan dhe  thanė se do tė na vrasin” si ate nga fshati “Buhiq”( Sigurishtė duke menduar nė vėllaun timė Nexhatin)

             Pėr herė tė parė kamė shkuar nė fshatė pas dy muajsh, me 2. korik  tė vitit 1999. E kėrkuam varrine vėllaut timė. Nė vendin e quajtur Stan e gjetem varrin nė arė tė fshatit, por nė varrė nuk ka  patur asgjė. Pasi e gjurmuam rethinėnėn, i gjetėm eshrat e njerzėve tė shpėrndara, me siguri nga qenėt endacakė. Sė bashku me eshra i  gjetėm edhe orėn, jelekun , gjaketėn pantolonėt dhe kėpucėt. Sipas kėtyre konkludova se eshtė vellau i im nė pyetje. Nė bazė tė  robėve u pa se ėshtė i goditur me armė zjarri nga prapa dhe atė disa herė. Atė ditė e pashė se shtėpia dhe punėtoria e vėllaut timė ( ka qenė TV serviser )janė tė djegura. Po tė njejtėn ditė kufomėn e tė ndjerit e bartėm nė varrėza tė fshatit.”

 

         Keētrajtimi i Hysni Ademit  dhe Qerim Halimit. Hysni Ademi dhe Ēerim Halimi nga fshati Madjere, komuna e Preshevės, janė rrahur keē, sipas dekleratės vetanake me 7. maj tė vitit 1999, nga ana e pesė

pjestarėve tė  UJ. Pas malltretimit nė fshatė te vetin, ata janė transveruar nė fshatin Muēibabė. Aty i ka marrė patrolla tjetėr e cila gjithėashtu i ka rrahur. Ademi dhe Halimi pastaj janė dėrguar nė fshatin Pasjanė, e pastaj deri tė vendbanimi  Varosh i Gjilanit (Kosovė). Aty janė mbyllur nė bodrum tė shtėpisė private dhe janė mbajtur 12 ditė. Ademi nė deklaratėn e vet tregoj qė aj si dhe tė mbyllurit e tjerė kanė qenė ēdo ditė tė malltretuar fizikisht dhe tė rrahur.[31]

 

       “Djaloshit i cili i ka patur vetėm 18 vjetė, ia shpojnin veshėt me thikė, tė tjetrit disa kan tentuar ti ja nxerrin sytė. E kam pa si njėrit nė brryla ja prenė inicialet A.H.”

 

Ademin dhe Halimin me sy tė mbyllura i dėrguan deri te thertorja nė dalje tė Gjilanit dhe aty janė lėshuar.

      

           Rasti i plakės Arife Avdiu.  Familja Avdiu nga fshati Bushtranė nė komunėn e Preshevės, si edhe shumė  shqiptar, nė pranverė tė vitit 1999, e kanė lėshuar shtėpinė dhe kanė shkuar nė Kumanovė (Maqedoni). Plaka Arife Avdiu (1932) ka mbetur nė shtėpi. Ajo mė vonė deklaroi hetuesve tė Fondit pėr tė drejtėn humanitare: 

 

          “Ishte 31. maj, natė, diku reth ora 22. Nuk ka pasė rrymė e unė kisha   ra pėr tė fjetur. I ndigjova zėratė  para shtėpisė dhe u ngrita. Jashtė i pashė disa ushtarė. Nė atė momentė njėri prej tyre hyri nė dhomė. Kėrkoi kafe dhe sheqer,e pastaj tė holla  dhe  gjėra tjera mė vlerė, e pasi i tregova se nuk kamė, ai filloi tė mė shkelmojė me ēizme nė kokė. U rėzova nga shtrati nė dysheme, e ai e nxorri thiken dhe filloi tė me therrė nė fytė. Pastaj me gjuajti nė tokė duke menduar se jamė e vdekur.  Mė kujtohėt qė edhe njė kohė ka qenė prezent duke e bastisur shtėpinė.”

         Sipas deshmisė personale, Arife Avdiu duke u zvaritur ka arritur deri tė pragi i shtėpisė. E shpėtoi fqiu i parė, Zoran Atanasijeviq, pėrndryshe pjestarė i MPB-sė. Ai e dėrgoi plakėn deri  nė Preshevė, duke u kundervuar rezervistėve tė UJ-sė gjatė rrugės, tė cilet nuk deshėn tė lejojnė qė tė kalon madje edhe shkrepen rafall mbi veturėn e tijė. Arifja ėshtė mjekuar nė spitalin e Nishit. Pėr shkak tė lendimeve, Arifja sot mė veshtėrsi merr ushqimin dhe nuk sheh nė dy sytė. Kryesi nuk ėshtė gjetur  deri nė momentin e hartimit tė kėtij raporiti, kurse FDH nuk ka tė dhėna sė ka filluar hetimi, ndaj pėrsonave tė cilėt e penguan  Zoran Atanasijeviqin qė plakėn tė dėrgoj nė Preshevė.

 

Vrasja e dy anėtarve tė familės Fejzuli. Nė  oborin e Metush Fejzulit nga fshati Gospogjincė komuna e Preshevės, mė 19. qershor tė vitit 1999 kanė arritur 18 pjestarė tė UJ, nė mes tė tyre ka qenė edhe njė femėn. Metush Fejzuli pėr kėtė ngjarje dha kėtė dekleratė:[32]

 

           “ Bashkėshortėn time, vajzėn dhe mua na nxorrėn nė oborr, kurse djali im Qania dhe djali i vėllait, tė cilit ishin duke fjetur nė dhomėn tjetėr, janė detyruar tė vishėn rrobėt dhe gjithashtu tė dalin jashtė. Deri sa ishim tė shtrirė pėr toke na rrahėn gati njė orė. Pastaj na dėrguan nė oborr tė vėllait timė Rahimit, nė tė cilin gjithashtu ka qenė ushtria. Bashkėshortėn e tijė e nxorrėn nė oborr me ne, e atė e rrahėn nė shtėpi. Pastaj nė gjendje tė alivanosur e nxorrėn nė oborr, ku rrahja vazhdojė. Pasė gjysmė ore, kanė filluar tė marrin nė pyetje Ibrahimin pse ai erdhė nė fshatė, kurse pastaj tre ushtarė e dėrguan nė drejtim tė pėrroi, kinse “pėr tė pyetur diē”. Tė tjerėt i kthyen nė oborrin timė. U ndigjuan tė shtėna nga drejtimi nė tė cilin e dėrguan Ibrahimin. Pasi u kthuen ushtarėt, e sjellėn  letėrnjoftimin e tij dhe mė pyetėn “ Ēka e kamė unė atė. “ U tregova se atė e komė djalė tė vėllaut dhe i pyeta se shka i kanė bėrė. Ata mu pėrgjigjėn se Ibrahimi ka ikur

.

             Pastaj na kanė futur  nė shtėpi dhe Rahimin e alivanosur e vendosėn nė njėren, e neve nė tjetren dhomė. Urdhėruan qė gratė tu prėgatisin ushqim. Pasi drekuan, shumica prej tyre shkoi nė drejtim tė fshatit Bukovc, gjersa me neve mbeten dy ushtarė dhe femra e cila ishte me ta. Ajo na tregoi se Rahimi ka vdekur. Ushtarėt janė kthyer reth orės 15.00. Atėherė mu dhe djalin tim, na nxorrėn nė oborr dhe filluan tė na malltretojn. Na thoshin se na kanė nxerur pėr tė na pushkatuar,  repetuan pistoletat, i drejtuan automatėt nė drejtimin tonė. Prej tė gjith atyre ngjarjeve e kamė hymbur vetėdijen. Pasi  erdha nė veti, na urdhėruan qė tė nisemi nė drejtim tė Preshevės, duka na thėnė se atje na pretė Arkani. Pasi u larguam reth 300m, filluan tė shtiejnė pas nesh, por pėr fat as kush nuk u qellua.

 

            Tėrė rastin e kemi  paraēitur nė shtab tė mbrojtjes civile nė Preshevė, e mjekėt tė cilit na kanė ofruar ndihmė rastin e kanė paraēitur nė polici. Edhe pse kamė intervenuar disa herė, policia nuk ka dalė nė vend shiqim , as tė provojė pėr tė gjetur djalin e vėllaut tim Ibrahimin. Pasi ata nuk kanė intervenuar, tetė vendasė kanė shkuar pėr tė marrė trupin e Rahimit tė ndjerė. Trupi i Rahimiti ka patur plagėt nė gjoks, kokė dhe shpinė . Pas hetimeve tė Ibrahimit, e kemi  gjetur trupin e tij nė livadhė nė pjesė e cila ėshtė quajtur Arnica. Nė trupin e tij kanė qenė 4 plagė tė shkaktuara mė armė zjarri..

 

 Nė kokė dhe gjoks kanė qenė plagėt e mėdha dhe tė hapura. Tė gjitha kėto plagė janė tė konstatuara edhe nga ana e mjekve tė cilėt e kanė konstatuar vdekjene tė dy tė ndjerve.

 

            Vrasja e Fetah Fetahut. FDH ka indikacione qė shkeljet e drejtave tė njeriut ndaj pjestarve tė komunitetit etnik shqipėtar kanė vazhduar edhe pas pėrfundimit tė gjendjes sė luftės. Me 31.korik tė vitit 1999 nė rėdhana tė pasqaruara ėshtė vrarė taksisti Fetah Fetahu nga Bujanoci. Kėshilli pėr drejta tė njeriut thekson se Fetahu at ditė, me taxi veturėn e tij, i barti dy refugjatė serb nga Kosova. Ata e kanė kaluar punktin policor nė fshatin Konēul, dhe vazhduan  nė drejtim tė Gjilanit. Trupi i Fetahut ėshtė gjetur nė afėrsi tė vendit tė ashtuquajtur tė Kroi  i Eminit ( Eminove Česme) , me ē rast janė konstatuar tri plagė tė shkaktuara mė armė zjarri.Vetura e tij ėshtė gjetur 150 metra mė larg.[33]

 

          Veprimet e UJ ndaj Shqipėtarve nė kohė tė gjendjės sė luftės gjatė vitit 1999.  Gjatė gjendjės sė luftės, e posaqėrisht gjatė prillit tė vitit 1999, ushtrija dhe policija disa herė i kanė bastisur shtėpitė dhe i kanė malltretuar banorėt e fshatrave nė komunatė e Bujanocit, Preshevės dhe Medvegjės. Sipas raportit mbi diskriminimin e Shqipėtarve nė Preshevė, Bujanocė dhe Medvegjė, tė cilin nė vitin 2000 e publikoi Kėshilli pėr tė drejtat e njeriut nė Bujanoc, UJ  me 31. mars ka rrethuar me tanke fshatin Tėrnoc i Madhė . Eprorėt Ushtarak kanė kėrkuar nga fshatarėt qė nė afat prej dy orėsh ti dorėzojnė  “ komandosėt e NATO-s, teroristėt e UĒK-sė dhe drogėn. Sipas tė njetit burimė shtėpitė nė fshatė serishtė janė bastisur edhe njė ditė mė vonė, ndėrsa me 23. prill banorėt e kėtij fshati janė tubuar dhe me orė tė tėra janė mbajtur nė shi. Incidentė i tillė ka ndodhur edhe me 12. prill nė fshatrat Breznicė dhe Muhovc, me ē rast pas bastisjės sė shtėpive 45 fshatarė janė dėrguar nė Bujanoc. Atje janė mbajtur pėr disa orė duke u maltretuar dhe kėrcnuar me likvidim fizik.

           I njejti burim thekson se grupėt e ushtarve dhe policėve nė fund tė vitit 1999, gjatė disa javėsh disa hėrė kanė malltretuar shqipėtarėt e komunės sė Bujanocit. Sipas shkrimeve nė shtyp me rast tė bastisjės sė shtėpisė sė Ymer Miftarit nė Novo Sellė pjestarėt e UJ pronarit i a kanė marrė 83.615 marka gjermane ( reth 41.000 euro) me arsyetim se nuk ka vertetim pėr prejardhjėn e devizave. Pėr marrjėn e tė hollave nuk ėshtė dhėnė kurfarė vertetimi. Kėto tė holla, me 12. maj tė vitit 2001  i janė kthyer vėllait tė Ymerit.[34] Kėshilli pėr tė drejtat e njeriut nė Bujanoc raporton se pėrveē kėtij rasti tė hollat janė kthyer edhe me njė rast tjetėr. Fjala ėshtė pėr 72.000 marka gjermane (reth 36.000 euro) tė konfiskuara gjatė viteve 1987 / 88 nga bashkėsia fetare islame.

 

 

 

KOHA E KONFLIKTEVE: VITI 2000 DHE GJYSMA E PARĖ E VITIT 2001

 

 

               Gjatė vitit 2000 dhe gjysmėvjetorit tė parė tė vitit 2001 teritori i komunave tė Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės ishtė fushe e konflikteve tė armatosura tė ushtrisė dhe policisė nga njėra anė dhe pjestarėve te UĒPMB-s nga  ana tjetėr. Nė pėrbėrje tė UĒPMB-s ishte popullata lokale shqipėtare nga tė tri komunat  dhe pjestarėt e saj ishin kryesishtė tė rinjėt shqipėtarė.Duke marrė parasushė egzistimin e zonės tokėsore tė sigurisė, nė tė cilėn forcat serbe kanė mundur tė hyjnė vetėm mė armatim tė lehtė, UĒPMB ka vepruar kryesishtė nė zonėn ku shtrihėn kėto tri komuna. Me kohė UĒPMB ka aritur qė tė vendosė kontrollin mbi fshatrat tė cilat gjendėn nė zonėn tokėsore. Situatė e till ka mbetur deri nė pėrfundim tė konfliktit.

 

               Pjestarėt e UĒPMB-sė pėr herė tė parė janė paraqitur nė opinjon gjatė varimit tė vėllezėrve tė vrarė Shaqipi, nė fshatin Dobrosin, komuna e Bujanocit, nė fund tė janarit tė vitit 2000. Konfliktet gjatė vitit gjithmonė e mė tėpėr janė itensifikuar e posaēėrisht pas tėrheqjės sė policisė nga punktėt e kontrollit nė fshatrat Luēanė, Konēul dhe Tėrnoc i Madhė, mė 27. nėntor tė vitit 2002.

 

                Sipas tė dhėnave zyrtare tė Minstrisė sė punėve tė brendėshme tė Serbisė[35], prej datės 10. qershor tė vitit 1999 deri mė 31. gushtė tė vitit 2001, vetėm nė teritorin e ZTS-sė nė drejtim tė Kosovės janė vrarė 10 civilė. Prej tyre 5 Serb, 4 Shqipėtar dhe njė pjestarė i “nacionaliteteve tjera”. Nė tė njejtėn periudhė janė lenduar 25 civilė (15 Serb, 8 Shqipėtar dhe dy pjestarė tė misionit tė KB). Janė zhdukur 43 qytetar (40 Serb dhe 3 Shqipėtar). Ministria e punėve tė brendėshme thekson se nga qytetarėt e rrėmbuer dy janė tė vrarė, njė ka aritur tė ikė, 36 janė liruar, ndėrsa fati i katėr tė tjerve nuk dihėt. MPB ka deklaruar se janė vrarė 24 pjestarė tė MPB dhe UJ, 78 janė tė lenduar, dhe dy janė tė kidnapuar.

                       

              Pėrfaqėsuesit e Trupit Koordinusė tė qeverisė republikane dhe federative flasin pėr 724 sulme tė armatosura dhe provokime nga ana e UĒPMB-sė nė periudhėn prej 16 dhjetorit tė vitit 2002 deri mė 16. dhjetor tė vitit 2001. Sipas kėtij burimi, nė periudhėn e njėjtė janė vrarė 19 persona 

( 7 policė, 6 ushtarė dhe 6 qytetarė), janė lenduar 49 ( 21 policė 16 ushtarė dhe 12 qytetarė), ndėrsa janė kidnapuar 28 persona. Tė gjithė tė rrėmbyerit janė liruar mė vonė. [36]

 

              Sipas tė dhėnavė tė eprorėve tė ministrisė sė punėve tė brendėshme tė Serbisė katėr tė rėmbyerit, fati i tė cilėve nuk dihėt, janė Serb: Vlada Miletiq (81) dhe Persa Miletiq (56) nga Tėrnoci i Vogėl, Goran Stankoviq (19) nga Rakovci dhe Zoran Tomiq (26) nga Lopardnica.[37] Goran Stankoviqi dhe Zoran Tomiqi me 14 gushtė tė vitit 2000 janė rembyer, nė rajonin e Kosovės e jo nė rajonin e vezhguar.

 

              Kėshilli pėr tė drejtat e njeriut nė Bujanoc[38] ka shenime se gjatė vitit 2000 gjatė  konflikteve janė vrarė 9 pjestarė tė UĒPMB-sė, janė vrarė 11 shqipėtar dhe janė rembyer 5 qytetar ( dy Shqipėtar dhe tre Serb). Reth 150 Shqipėtar kėtij Kėshilli i a ka dhėnė deshmitė e tyre pėr keqtrajtimėt nga ana e policisė dhe ushtrisė.

 

              FDH ka konstatuar se nė kėtė periudhė ka patur shkelje serioze  

tė tė drejtave tė njeriut. Kėto si dhe luftimėt kanė krijuar ndjenjėn e frikės dhe tė pasigurisė tek tė tri bashkėsitė etnike, gjė qė ėshtė ende prezente. Prandaj Fondi konsideron qė pėr normalizimin e situatės dhe kthimin e besimit reciprok ėshtė e domosdoshme qė organėt shtetėrore nė Serbi tė zbatojnė hetimėt objektive tė cilat kanė tė bėjnė me shkeljen e tė drejtave tė njeriut nė Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė nė tė kaluarėn. Gjithashtu Fondi konsideron se edhe organėt gjygjėsore duhėt tė ofrojnė mbrojtje efikase viktimave tė torturės, diskriminimit dhe mbrojtjen me rastin e shkeljės tė sė drejtės nė pronė.

 

Krimėt e pandriqyara tė cilit ngarkojnė

 

              Fondi ka mbledhur, pėr mė shumė vrasje dhe rėmbime tė pandriquara nga kjo periudhė, tė dhėnat si vijon.

   

              Vrasja e drejtorit tė shkollės fillore nė Muhovc. Drejtori i shkollės fillore “Migjeni”, nė Muhovc, Xhemajl Mustafa (1947), ėshtė vrarė nė rrugėn Orogjevc- Muhovc,  nė komunėn e Bujanocit, 17.januara tė vitit 2000 reth orės 07. tė mengjezit. Gjemajli ka qenė nėnkryetar i SPS-it pėr Bujanoc. Sipas burimeve tė press  qendrės nė Bujanoc, ai ėshtė vrarė nė sulm teroristė.[39] komunikat tė MPB qendron se Mustafėn e kanė vrarė “teroristėt   Shqipėtar” dhe se nė trup tė tijė janė gjetur 48 plagė nga armėt e zjarit.[40] Kryesit e veprės nuk janė gjetur.

 

              Vrasja e vėllazėrve Saqipi. Vėllazėrit Shaip (1969) dhe Isa (1964) Saqipi janė tė vrarė nė dalje tė fshatit Dobrosin, komuna e Bujanocit me 26. janar tė vitit 2000. Babai i tyre Saqip Saqipi, i a ka pėrshkruar ngjarjen hulumtuesit tė FDH kėshtu:

 

              Atė ditė ka qenė borė e madhe. S bashku me djemė jamė nisė atė ditė nė mal pėr tė marrė dru. Duke marrė parasyshė se punoi nė ekonomi pyjore, jemi ndarė nė dalje tė fshatit. Ata kanė vazhduar drejtė me traktor, gjatė rrugės e cila shpie pėr nė Luēan. Nė kėmbė kanė patur qizme dhe me veti sharrėn motorike. Unė kamė shkuar nė tė djathtė. Pas sa kohe ndigjova  tė shtėnė nga drejtimi i kufirit me Kosovė, dhe pak mė vonė edhe tė shtėnė te cilat u ndigjua nga drejtimi nė tė cilin Isa dhe Shaipi thanė se po shkoin. U nisa nė atė drejtim, por nė nji ēast i pashė 7-8 policė tė cilėt vinin nga ai drejtim. Kjo mė frikėsoi, dhe nė mėnyrė tė padukshme, qė tė mos mė vėrejn, shkova nė shtėpi, e cila gjindėt nė hyrje tė fshatit. E thira sė pari, kryetarin e KK Bujanoc, z-ri Stojanēa Arsiqin, mė tė cilin kamė raporte tė mira. I tregova se ēka ndėgjova dhe pashė, dhe se djemtė e mi janė atje dhe se frigohėm pėr ta. Pastaj e ftova dhe SPB-nė nė Bujanoc. Kujdėstari i cili mu lajmėrua, pasi morri vesh pėr ēka bėhėt fjalė, tha :

“ Dhe duhėt tė gjithėve me ju vra”.

 

              Trypat e djemve tė vetė, me numėr tė madhė tė plagėve tejshpuese me armė zjarri, Saqipi i ka gjetur tė hedhur mbi kupėn e traktorit nė mal afėr rrugės Luēanė- Dobrosin, Gumat nė traktorė kanė qenė tė shpėrthyera. Adem Rashiti kryetar i bashkėsisė Lokale Dobrosin, ka thėnė se policėt kanė biseduar atė ditė me te  pėr borgjėt e  rrymės, dhe sė kanė kėrkuar qė tė gjithė banorėt ti kryejnė borgjėt e veta. Kur u ndigjua e shtėnė nga drejtimi i Kosovės, policėt u kthyen prapa ka Bujanoci.

 

              Sipas tė dhėnave tė trupit Koordinues, vėllazėrit Saqipi janė “ qytetarė tė cilit kanė pėsuar nga sulmėt teroriste “ 26. janar tė vitit 2000:

 

              “ mė 26.01.tė vitit 2000 reth orės 13.15 nė fshatin Dobrosin, komuna Bujanoc, teroristėt shqipėtar e kryen sulmin me pushkomitraleza, snajper dhe me armė tjera automatike nė patrollėn e policiosė. Polici Zharko Guberiniq (1969) ėshtė lėnduar lehtė.” [41]

 

              Nė varrim tė vėllazėrve tė vrarė, i cili ėshtė mbajtur katėr ditė mė vonė, pėr herė tė parė janė paraēitur publikishtė  pjestarėt e Ushtrisė Ēlirimtare pėr Preshevė, Bujanoc dhe Medvegje

 

              FDH konsideron se, nė bazė tė komunikatės se trupit Koordinues, mund tė konkludohėt se ėshtė e njohur patrolla e policisė e cila ka qenė nė reonin e Dobrosinit me 26.janar, ėshtė e nevojshme qė tė mbyllėn hetimet pėr kėtė rast dhe tė denohėn kryesit .

 

              Rrėmbimi dhe zhdukja e Nebih Nuhiut. Pronari i pumpės sė benzint “ Neza petroll”, nė Preshevė Nebih Nuhiu ėshtė rembyer me 2 shkurt tė vitit 2000. Dy orė pas rrėmbimit  pėr herė tė fundit i ėshtė lajmėruar familės. Qe atėherė pėr tė asgjė nuk dihėt. Rrėmbyesit kanė kontaktuar mė familje disa herė dhe kanė kėrkuar para. Me ta ka biseduar vajza Flora Nuhiu (1977), e cila tė gjitha bisedat i ka inēizuar nė audio kasetė. Ja deklerata e saj e dhėnė FDH :

 

              “Rreth orės 14 nė pompėn tanė janė parku dy vetyra- mercedes i bardhė me targa tė Vranjės dhe audi ngjyrė dylli (oker). Nga ai dolėn katėr tė rinjė. Tė gjithė flisninė sėrbishtė, mosha e tyre ishte prej 20 deri nė 30 vjeq, dhe korpulent. Njėri prej tyrė i cili ishtė i nėnqethur krejtėsishtė shkurt, ka thėnė se ata janė nga Mali i Zi dhe ka pyetur se ku ėshtė Nebiu.

Pasi babai i jonė nuk ka qenė aty, ai ka thonė se do tė kthehėt mė vonė pasi i duhėn goma pėr vetur. I dyti ka biseduar me kusheririn tonė i cili punon nė pompė, dhe i cili mė vonė ju dėrgoi parat e kėrkuara, aty ishtė edhė vėllau i im mė i ri. Ata pastaj kanė shkuar nė drejtim tė Preshevės.

 

              Rreth orės 17 ata janė  kthyer. Babai imė atėherė ishte aty dhe ata kanė kėrkuar nga ai goma pėr veturė. Pasi ai ju tregoj ato , e pyeten a i ka vetem kėto  tė cilat janė tė eksponuara,  e pasi tha se ka ende nė bodrum ata kėrkuan qė ti shohin ato. Njėri prej tyre ka mbetur para dyerve derisa tre tė tjerė zbritėn me babain timė nė bodrum. Pas disa minutash, ata sė bashku me babain timė u nisėn nė drejtim tė veturės. Babai im heshtė, dhe pasi u ulė nė veturė njė kėmb e mbajti jashtė duke mos lejuar qė tė mbyllėn dyert.

 

              Njėri nga rrėmbyesit  bertiti: “ Po shkojm nė SPB, nė Bujanoc, do ta kthejm”. Nė kėto fjalė babai imė duke heshtur e luajti kokėn. Tė dy veturat shkuan nė drejtim tė Bujanocit. Kjo ishte hera e fundit prej qe e kemi pa. “

              Familja e ka paraqitur rastin nė polici. Gjysmė ore pas rrėmbimit, rrėmbyesit kėrkuan nga familja e Nuhiut qė nė afat sa mė tė shkurt tė dėrgoin 110.000 marka gjermane ( rreth 55.000 euro), duke u kėrcnuar se nė tė kundėrtėn do tė vrasin Nebiun. Familja arriti qė ti mbledhė reth 75.000 marka gjermane ( rreth 32.000 euro) Rrėmbyesit  kėrkuan qė njė punėtor nga pompa tė nisėt ka Vranja, dukė cekur se mė vonė do tė lajmėrohėt se ky do tė bėhet pranim dorėzimi.

             

              “ Jamė nisur  me veturė sipas udhėzimeve tė cilat i ka pranuar Flora. Me veti e morra edhe telefonin celular dhe tė hollat. Kamė drejtuar shumė ngadale, dhe i hetova inspektorėt e SPB-sė tė Preshevės tė cilėt mė kanė pėrcjellur tėrė kohėn. Diku pas Bujanocit mė ka ndalur policia e komunikacionit, supozoi pasi e kamė drejtuar veturėn ngadalė. Inspektorėt nga vetura pas meje, kanė dalur dhe i kanė treguar qė tė mė lėshoin. Pastaj, askush mė nuk mė ka pėrcjellur. Para Vladiqin Hanit Flora mė ka lajmėruar qė tė ndalėm, sepse rrembuesit ashtu kanė kėrkuar. Nė atė momentė e pashė njė njeri, njėrin nga rrėmbyesit, i cili ka dalur nė rrugė. E ndala veturėn, e ai i morri parat dhe   telefonin celular, dhe mė urdhėroi tė kthehėm menjihėr prapa .“[42]

 

              Kur kanė thėnė udhėzime, rrėmbyesit kanė pyetur pse e ka pėrcjellur policija veturėn. Dy orė pas rrėmbimit, Nebih Nuhiu i ėshtė lajmėruar familjes pėr herė tė fundit. Ai tha qė ėshtė mirė, dhe se gjindėt nė motelin Predejane dhe qė do tė kthehėt nė shtėpi me autostop. Por nuk ėshtė kthyer.

 

              Pas dy ditė, nė orrėt e vona, familjen Nuhiu e kanė vizituar inspektorėt e SPB-sė tė Vrajės, Voja dhe Vujica N. dhe i kanė siguruar qė rasti do tė zgjidhėt pėr disa ditė. Pohuan se ata janė tė vetmit tė cilit mund tė ndihmoin dhe kanė kėrkuar  qė nė lidhje mė  rrėmbim tė mos e kontaktojnė askėnd. Secilėn herė, kur iu ėshtė lajmėrur dikush nga familja Nuhiu, inspektorėt nė fjalė, janė pėrgjigjur qė ėshtė e nevojshme qė tė kanė durim edhe njė kohė.

             

              Njė jave mė vonė, rrėmbyesit janė lajmėruar pėr herė tė fundit dhe i kanė kėrkuar edhe 100.000 marka gjermane, ( reth 50.000 euro). Kur familja kėrkoi qė ta ndigjoi Nebihun, rrėmbyesi tha sė kjo nuk ėshtė e mundur, pasi ai gjindėt nė Malė tė Zi.

 

              Familja e tė rrėmbyerit Nebih Nuhiu, disa herė  i ėshtė  drejtuar SPB-sė dhe shefit tė trypit Koordinusė nė Bujanoc, por nuk patė suksesė. Pasi i ėshtė drejtuar Kėshilli pėr drejta tė njeriut nė Bujanoc, MPB-e e Serbisė e dėrgoi njė shkresė me 19. shkurt  tė vitit 2001 familjes Nuhiu nė tė cilėn gjindėt : “ qė nė bazė tė dhėnave tė grumbulluara dhe informatave, ėshtė e konstatur se pjestarėt e policisė e kanė ngritur  padinė penale kundėr NN kryesit tė veprės penale rrėmbim nga neni 64 LP i RS e cila ėshtė  dėrguar Prokurorisė Publike tė Qarkut  nė Vrajė. “ Nė raport i cili ėshtė i dėrguar sė bashku mė kėtė shkresė cekėt qė “ pjestarėt e SPB-e nė Vrajė edhe mė tutje ndėrmarinė masa dhe veprime  intenzive operativo taktike me qellim tė  gjetjės sė Nebihė Nuhiut dhe kryesėve tė veprės penale”.[43] 

               

              Njė nga inspektorėt e SPB-sė Vrajė, i cili ka ardhur tek familja Nuhiu, Vojislav Stankoviq, ėshtė arestuar nė prill tė vitit 2001 dhe i ėshtė caktuar paraburgimi prej 30 ditėsh pėr shkak tė dyshimit tė bazuar qė e ka keqperdor pozitėn “ ashtu qė disa herė i ka pėrvetsuar nė mėnyrė tė paligjshme parat, deri mė tani tė pėrcaktuar  nė vlerė mė tė madhe se 1.700.000 dinar, e nė dėm tė Nuhiut... Zdravkoviqi ka thėnė se gjatė javės sė ardhshme duhėt pritur ndryshime tė reja dhe arestime nė polici nė Vrajė. “[44]  Kėshilli pėr drejta tė njeriut kuptoi  qė Stankoviqi ėshtė lėshuar nga paraburgimi, dhe se nuk ėshtė ngritur procedura.

 

              Pėr shkak veprės penale mashtrim, mė 11.maj tė vitit 2001janė arestuar ndihmės i komandirit tė SPB-sė nė Jagodinė Ranko Deniq dhe Branislav Nikoliq nga Krushevci, e bashkėfajtori i tretė Slavisha Zdravkoviq, gjithashtu punėtor nė SPB, ėshtė arratisur. “ Ata e bėnė qė

familja Nuhiu tė mashtrohėt , duke  i premtuar rrejshėm qė Nebiun e

 rrembyer do ta gjejin dhe do ta kthejnė nė familje pas kompenzimit prej 160.000 markave gjermane “ Tė arestuarit nuk kanė patur lidhje me rrembimin e Nebih Nuhiut.

 

              Kryetari i trupit Koordinusė Nebojsha Ēoviq ka deklaruar qė njėri nga pjesmarėsit kyq tė kėtij rrėmbimi ėshtė i paarritėshėm pėr pushtetin Jugosllav dhe sė gjindėt nė Gjermani. [45]Pas  grumbullimit tė disa mijė qytetarė tė Preshevės nė dyvjetorin e zhdukjės sė Nebih Nuhiut Ēoviqi pėrseri premtoj ndrqimin e kėtij rrėmbimi.

 

              Vrasja e Ejup Hasanit (1944) nga fshati Letovic i komunės sė Bujanocit ėshtė vrarė me armė zjarri me 12. shkurt tė vitit 2000. Sipas raportit tė Kėshillit pėr drejta tė njeriut nė Bujanoc pėr vitin 2000, atė e kanė vrarė sulmuesit e maskuar, tė cilėt e kanė nxerr nga shtėpia dhe reth 200 m mė larg kanė shtie nė to. Pres qendra nė Bujanoc[46] ka shpallur se Hasani ka vdekur nė sulmin terorist ( Emri i cilit ėshtė cekur si Ejup Asanoviq)

 

              Incident i armatosur nė Konēul Kėshilli pėr drejta tė njeriut nga Bujanoci ka shenuar qė civili shqipėtar Fatmir Ibishi dhe polici Slavisha Dimitrijeviq kanė vdekur nė incident te rėndė tė armatosur i cili ka ndodhur me 26.shkurt tė vitit 2000 nė pyll afėr rrugės Luēanė – Dobrosin, nė hyrje tė fshatiti Konēul nė rrugėn magjistrale Bujanoc – Gjilan. Pėr ndryshe nga kjo, MPB ka deklaruar qė “ eksremistėt shqipėtar i kanė vėnė disa prita  dhe kanė kryer sulm tė armatosur ndaj katėr policėve tė cilit kanė qenė nė veturė zyrtare. Me atė rast, ka vdekur polici Slavisha Dimitrijeviq (1968) dhe Dragan Filipoviq (1965). Dy policė tjerė janė plagosurė rėndė, pėrkatsisht lehtė”[47]MPB nuk tregoi asgjė pėr shqipėtarin e vrarė.

 

              Vrasja e Bahri Musliut dhe Destan Adilit.  Bahri Musliu(1961 )

Nga Vrabana, ėshtė gjetur i vdekur me 13. mars tė vitit 2000 nė afersi tė fshatit serb Levosojė tė komunės sė Bujanocit.[48]  MPB mė rastin e vrasjės kumtoi “ ėshtė gjetur trupi i Musli Bariut tė cilin e vranė teroristėt  

shqipėtar me armė zjari nė afersi tė fshatit Levosajė”49vrasjės deklaroi qė      “ ėshtė gjetur kufoma e Bahri Musliut tė cilin e kanė vra tėroristėt Shqipėtarė mė armė zjarri nė afersi tė fshatit Levosojė.” [49]

 

              Destan Adili (1964 ), nga Tėrnoci i Madhė, ėshtė gjetur i vdekur mė 13. prill tė vitit 2000 nė rrugė Ternoc i Madhė – Breznicė. Familja tregon se ėshtė kthyer nga rruga ( ėshtė marrė me tregti). Pasi familja kerkoi qė tė bėhėn hetimėt, prokuroria publike e Qarkut  nė Vrajė e informoi familjen Adili qė “ pas grumbullimit tė informatave tė nevojshme e morri vendimin qe mos tė ngritėt procedura penale”. Familja nė tė njejtėn kohė ėshtė e informuar pėr mundėsinė ngritjės sė procedurės kundėer kryesit tė njohur tė veprės penale tė vrasjės. “                                        

                        Zhdukja e serbėve tė vetėm nga Tėrn ovci i Vogėl              banorėt  e  vetėm serbė nga  fshasti Tėrnoci i Vogėl , Vlada  (1920), dhe Persa  (1945) Miletiq  janė zhdukur mė 21 qershor tė vitit 2000. Nė shtėpi tė tyre u gjetėn  gėrzhojat  e plumbave dhe  shenjat e gjakut. Fati i tyre nuk ėshtė ndriqua.

 

              Nga frika  nga hakmarrja e policisė serbe,  tė gjithė banorėt e kėtij fshati tė njejtėn ditė, rreth 550 prej tyre, i lėshuan shtėpitė e tyre dhe shkuan nė Kosovė. Tri ditė mė von pasi disa banorė u kthyen qė  nga shtėpitė e tyre tė marrin  gjėrat e tyre, policėt  me dhunė tė panevojshme  kanė arrestuar Avni Jakupin, Sejdi Jakupin, Nexhmedin Sopin, Shemsi Salihun  dhe Halim Berishėn.

 

              “Disa prej nesh nė mėngjes  mė 24 qershor  jemi kthyr nepėr shtėpi, kryeshisht pėr t’i marrė gjėrat e vlefshme, arin dhe tė hollat sepse  nė Kosovė kemi shkuar  bukvalisht  pa marrė asgjė. Secili prej nesh  shkuam  nėpėr  shtėpi. Jemi pėrpjekur  qė mos tė vrehemi  sepse jemi friguar qė policia do tė na maltretojė.Diku rreth orės 10 nė shtėpinė time ka hyrė  njė grup  prej 10 policėve. Mė kanė pyetur kush i ka vrarė Vladėn dhe Persėn dhe duke mos pritur pėrgjigjen filluan tė mė rrahin me duar, kėmbė dhe kundak Pastaj kemi dalur jashtė dhe mė drejtuan  kah bregu i afėrt. Kam parė se i kanė nxėnė edhe disa prej nesh  tė cilėt kemi ardhur  dhe po e kontrollojnė fshatin duke u pėrpjekur  qė tė gjejnė edhe dike. Me

xhip mė bartėn deri nė stacionin e policisė ne Bujanoc, ku  unė dhe tė arrestuarit e tjerė jemi marrė nė pyetje tėrė natėn. Ndaj meje  nuk kan aplikuar dhunė. Tė gjithė pėrveē Halim Berishės, i cili u transferua nė  burgun e Nishit, jemi liruar ditėn e ardhshme rreth orės 11, kur  shkuam pėr nė Gjilan.  Disa prej nesh tani janė kthyer, por shumė prej tyre ende frigohen”[50]

 

              Sipas dekleratave tė dėshmitarėve, tė dhėna  Kėshillit pėr tė drejtat e njeriut nė Bujanoc[51], tė arestuarit janė liruar duke ju falenderuar dekleratės tė njerės nga vajzat e tė zhdukurit  Vlada Miletiq.  Ajo ka thėnė policisė se “Nuk beson se babain dhe motrėn e saj i kanė vrarė shqiptarėt nga Trnovci  i Madh sepse ata kėsaj familjeje i kanė  ndihmuar gjithmonė”.

 

              Vrasja e Ridvan Qazimit. Ridvan Qazimi (1964), i njohur si komandant Leshi ishte njė nga pėrfaqėsuesit e UĒPMB-sė, i  inkuadruar  nė mėnyrė direkte nė bisedimet me pėrfaqėsuesit e Qeverisė nė fillim tė vitit 200l. Vrasja e tij  mė 24 maj 200l ende nuk ėshtė ndriēuar. Sipas tė dhėnave qe i kemi nė dispozicion,  ai ėshtė vrarė  me tė shtėna nga snajperi nė vendin  Guri Gat mbi  fshatin Lluēan, kur arriti nė kėtė vend  me tre bashkėluftėtarėt e tij. Xhipi  i tij  ėshtė gjetur i shoshitur me  20 tė shtėna. Sipas pohimeve tė kryetarit tė  organit Koordinues Nebojsha Qoviq, Qazimi humbi jetėn “nė shkėmbim klasik tė zjarrit”, derisa  zėdhėnėsi i qendres pėr informim tė Qeverise vlerėsoi se me kėtė rast  “fjala ėshtė pėr qėrim hesapesh ndermjet  ekstremistėve shqipėtarė nė Tėrnoc tė Madh. Jonuz Musliu, kryetar i kėshillit politik tė  UĒPMB-sė ka deklaruar se Qazimin  “e kanė vrarė snajperistėt serb nė  prani tė shefit tė zyrės se Natos pėr Jugosllavi, Shon Saliven”[52].  KFOR-i  i ka demantuar kėto tė thėna.

 

              Shkeljet e tė drejtave tė njeriut nga ana e UĒPMB-sė

 

 

                     Tortura mbi dy ushtarėt tė UJ.  Togerėt Sasha  Bulatoviq (1978) dhe Miloica Bijaliq (1970), pjestarė tė batalonot tė shtatė tė UJ,me 21 mars tė vitit 2001 me automjetin ushtarak kanė hyrė nė Ternoc tė Madh. Ata, nga ana e UĒPMB-sė, e cila ka kontrolluar fshatin, janė mbajtur 25 ditė. Hetyesėve  tė FDH-sė u kanė deklaruar sė gjatė kėsaj kohe janė rrahur me shkop tė bejzbollit, gypa dhe kundak.

Atyre I u shkaktuan lendime me thika dhe mundime me rrymė reth tridhjet here. Nga ata u kėrkua qė ti nėnshkruajnė dekleratat mė tė cilat pranojnė se I ka dėrguar kapiteni. Ata u liruan me 15. prill me ndėrmjetėsimin e KFOR-it.

 

          Tė zėnit rob tė katėr serbėve nga Vraja. Suzana ( 1974)Stojanēe  ( 1969) dhe Nebojsha ( 1977) Petroviq dhe Dragan Iliq ( 1973) nga fshati Donje Zhapsko komuna e Vrajės, UĒPMB       i ka zėnė rob mė 4 mars tė vitit 2001. Ata janė mbajtur njė natė nė Tėrnoc tė Madh e mė vonė u transveruan nė fshatė tjetėr. Stojan Petroviq I ka deklaruar hetuesit tė FDH “ se janė rrahur me kundak tė pushkėve, kėmbė, gypa tė ndryshėm, janė kyqur nė rrymė, I u ėshtė vendosur thika nėn gjuhė, janė detyruar qė ta puthin simbolin e UĒK-sė dhe ti shkryajnė dekleratat se sigurimi shtetėror I ka dėrguar pėr ta minuar xhaminė nė Tėrnoc tė Madh. “

 

          Gjatė kohės sė burgosjės qė zgjati 41 ditė, kėta tė katėr tė zėnė rob janė mbajtur nė pesė hapsira tė ndryshme tė bodrumit., kryesisht pa dritė tė ditės. Nė ekspertizė tė medicines gjygjėsore theksohėt se Dragan Iliqi nuk ėshtė keqtrajtuar gjatė arrestimit por mė vonė gjatė paraburgimit. Nė ekspertizė[53] qendron :

         

          E kanė gjuajtur  mbi kokė me disa batanije dhe harna, e pastaj pjesa mė e madhe e pėrsonave tė pranishėm tėcilit ishin tė uniformuar kanė filluar ta kontrolloin duke e rrahur nė kokė dhe ta shkelmojnė mė kėmbė. Rrahja zgjati disa orė mė pauza tė shkurtėra. Gjatė rrahjės nė njė nga pauzat e dėrguan nė pėrdhesen e shtėpisė ky gjithashtu e rrahėn. E ka pare Petroviq Stojanēėn kur e kanė futur nė bodrum.” E kanė gjuajtur me kokė pėr dysheme,” e pastaj ka pare se si  I ajėt pjesa e djathtė e fyturės. Pastaj e kanė zvaritur deri tė cungu dhe janė kėrcnuar se do t ia presin  shuplakėn e dorės. “

 

          Nga tė arestuarit  ėshtė kėrkuar qė tė pranojnė  “ se kush I ka dėrguar nė Tėrnoc tė Madh,  dhe nė cilėn detyrė janė.”Gjatė mundimeve me rrymė i u ėshtė thėnė se Suzana “ tani mė ka pranuar.”  

 

                “Para mengjesit  e kanė sjellur njė rom tė dehur, ndėrsa neve na  zgjoi bėrtima e tij sepse edhe ate e rahnin. I dhan me pi raki  e pastaj  ia dhanė edhe shkopin e gomes dhe e urdhėruan qė ta rrah ate (Iliqin) dhe  vėllezerit  Petroviq. Nė fillim  “Fatmiri” nuk deshti  ta rrah, por  personat e uniformuar filluan ta rrahin dhe ia pėrsėriten udhėrin.  Pas kėsaj “Fatmiri” filloi qė t’i   godas me kėtė shkop, ndėrsa ushtarėt  e morėn video kameren dhe tė gjitha kėto I incizuan.

 

                 Tė burgosurit  me 6 mars tė vitit 200l ishin tė detyruar  qė para  TV kamerave tė Kosovės tė thonė se kanė ardhur me detyrė qe tė kryejnė detyrėn terroriste. Dhjetė ditė pas  kėsaj, pėr here tė pare I vizituan pėrfaqėsuesit e misionit  vėzhgues tė Unionit Evropian (EUMM)dhe  Komitetit Ndėrkombėtar i Kryqit tė Kuq (ICRC). Mėnyra e pėrshkruar e keqtrajtimit ka vazhduar  gjatė tėrė kohės. Sipas fjalėve tė Iliqit  disa ditė para se tė lirohen  kanė filluar tė marrin ilaqe dhe  tri  shujtje nė ditė .

 

                 Suzana Petroviq ėshtė liruar me 3l mars por  ėshtė detyruar    forcave ndėrkombėtare nė  Kosovė, KFOR-it,  duhet ta persėris dekleratėn e cila ishte e pėrpiluar. Tė gjithė tė arrestuarit  tė tjerė janė liruar me 14 prill, me ndermjetėsimin e KFOR-it.

 

          Rrėmbimi  I nėnkryetarit    PVD. Medijumet kanė raportuar  se  Behlul Nasufi, nėnkryetar I Partisė pėr veprim demokratik  ėshtė rrėmbyer  me 23 prill 200l nė afėrsi tė fshatit Konēul[54]. Ate  ushtarėt e  UĒPMB-sė e kanė mbajtur  nė njė shtallė ku  ishin edhe dy kuaj. Duart dhe sytė I kishte tė lidhura. Pėrfaqėsuesit e UĒPMB-sė  rrėmbimin  e kanė  demantuar dhe kanė thėnė  se Nasufi ka qėndruar nė rajonin e Karadakut, me qėllim tė  pėrcaktimit tė detajeve tė bisedimeve. [55]Me ndermjetėsimin e Bashkėsise ndėrkombėtare Nasufi ėshtė liruar pas dy ditėsh.

 

Sjelljet e pjestarėve tė ushtrisė dhe policies ndaj  shqipėtarėve

 

          Gjatė konflikteve tė armatosura,  pjesėtarėt e bashkėsisė etnike shqiptare kanė qenė viktima tė maltretimeve, ofendimeve, krcnimeve dhe provokimeve nga ana e pjesėtarėve  tė ushtrisė dhe policisė.

Fyrjet e dinjitetit  njerėzor shpesh janė pėrcjellur edhe me rrezikimin e qartė tė integritetit trupor. Incidentet, nė shumicėn e rasteve, kanė ndodhur nėpėr fshatra, ndėrsa numri  dhe pasha  ėshtė rritur  sa mė larg qė vendbanimet ishin nga qytetet.

 

          Arrestimi i  Adnan Kamberit. Adnan Kamberi, (l970) nga Trnovci i Madh ėshtė zhdukur mė 29 korrik tė vitit 2000.  Dy ditė mė vonė avokati  iu ka lajmėruar  familjes  dhe  e informoi  se ndaj Kamberit janė filluar hetimet pėr shkak tė veprės penale  terrorizėm dhe  iu ėshtė caktuar paraburgimi. [56]Me  29 gusht  paraburgimi ėshtė vazhduar edhe pėr njė muaj[57]ndėrsa  mė l2 shtator  tė vitit 2000 hetimet janė ndėrprerė dhe paraburgimi ėshtė hequr[58]

 

          Me tė njejtin vendim me tė cilin Adnan Kamberit I heqet paraburgimi ėshtė caktuar  zbatimi I hetimeve, paraburgimi  pėr Jeton  Gjelilin nga Breznica dhe Mustafė Alishani nga Trnovci I Madh.

 

          Maltretimi I familjes Ismaili .Katėr  meshkuj nė uniforma tė maskuara, tė armatosur me revole dhe thika, kanė maltretuar  me 19 shtator tė vitit 2000 kėta anėtarė tė familjes Ismaili nga Trnovci I Madh: Imrije Ismaili (l950), Seizi Ismaili (l970), Esmale Shabani (1973) dhe tre fėmijėt[ tė mitur. Tė trija grate  janė hospitalizuar  dhe nė trupin e tyre janė onstatuara lėndime tė rėnda trupore.  Policia tė njejtėn natė  kanė ndalurvendshiqim por deri nė ditė e sotme kryersit  nuk janė zbuluar. [59]

          Punktet policore. Fatmir Hasani, nėnkryetar I Kėshillit komunal tė Partisė pėr veprim demokratik nė Bujanoc, ėshtė mbajtur me 29 janar tė vitit 2001 nė punktin policor Luēan, me rastin e kthimit nga Kosova. Arsyeja e mbajtjes sė tij ishte sepse e ka pasur hartėn gjeografike tė Jugosllavisė tė dimenzionit 1:600.000. Hasani nė punkt ėshtė mbajtur rreth dy orėsh, ndėrsa pastaj ėshtė  dėrguar    SHPB-nė e Bujanocit.  _

Atje e morrėn nė pyetje dy inspektorė tė sigurimit shtetėror duke u interesuar pėr aktivitetet e PVD-sė. Ai u lirua pas njė ore.[60]

          Nė punktin policor Ceravajkė, komuna e Preshevės, mė 10 shkurt tė vitit 2001 policija fizikisht dhe verbalisht keētrajtoi 26 udhėtar nga autobusi I ndėrmarjės “ Veli Trans” . Kjo ndermarje mban linja tė regullta tė udhėtimit me autobus nė mes Preshevės dhe qyteteve nė Kosovė. Tė gjithė udhėtarėt e maltretuar ishin Shqipėtar.[61]

 

          Rasti Rashiti. Januz Rashiti nga Turija , inspector I KK Bujanoc, ėshtė rrahur para familjes sė tij me 1. mars tė vitit 2001. Rahjėn e ka kryer grupi prej gjashtėmdhjet pjestarve tė njėsitėve specijale policore tė cilėt pastaj e dėrguan nė komandė nė fshatin Levosojė, e pastaj nė Bujanoc. Pas intervenimit tė shefit tė organit koordinusė Rashiti ėshtė lėshuar nė shtėpi. Po tė njėjtėn ditė nė tė njejtin fshatė fizikishtė janė malltretuar edhe disa shqipėtar dėrsa njė prej tyre Reshat Ebibi ėshtė rrahur gjithashtu para anėtarve tė familjes sė tij, e pastaj ėshtė dėrguar nė Sherbimin e punėve tė brendėshme. Ėshtė liruar ditėn e ardhėshme nė ora 16. [62]

         

          Tė shtėnat, bastisjet, kėrcnimet. Nė fshatin e pėrzier Osllar,         me 11. mars tė vitit 2001, reth ores 15 nga armatimi automatik, ėshtė shtėnė mbi xhjaminė gjatė kohės sė mbajtjės sė ceremonijalit fetar. Berat Alimi, imam, thot sė tė shtėnat kanė aritur nga drejtimi I pjesės sė fshatit i cili quhėt Padinė.

 

          Mė rrastin e hyrjės sė forcave tė armatosura nė fshatrat tė cilat ishin nė ZTS, si dhe pas tėrheqjės sė pjestarve tė UĒPMB-sė nga Oraovicė, pjestarėt e ushtrisė dhe policisė kanė kryer bastisjėt e shtėpive. Edhe pse bastisjėt shpėsh janė kryer nė prani tė pronarit dhe pėrfaqėsuesėve tė bashkėsive lokale ka patur incidente the dėmtime tė pasurisė, ndėrsa ka ndodhur edhe rezikimi I integritetit trupor. Mė rastin e bastisjės sė shtėpisė sė familjes Osmani nė Orahovicė me 15. maj tė vitit 2001, kater anėtarė tė familjes – Nazimi, Abedini, Muharemi dhe Aletini janė keētrajtuar nga ana e policisė. Kjo ka vazhduar edhe gjatė dėrgimit tė tyre nė SPB Preshevė.             Gjatė hyrjės sė forcave tė Bashkuara tė sigurisė nė fshatin Dobrosin, me 31.maj tė vitit 2001, pjestarėt e policiesė specijale i janė kėrcėnuar banorėve mė fjalė: “ Tė gjithė do tė jeni tė  mbytur ” , gjėrsa njėri prej tyre ditėn e ardhshme e mbajti babain e vėllazėrve tė vrarė Shaqipi nė rrugėn e fshatit dhe e merrte nė pyetje pėr djemėt , duke I thėnė qė e kanė merituar atė qė e kanė fituar pasi kanė qenė tė armatosur.

 

 

DREJT ZGJIDHJES POLITIKE :

    PREJ MESIT TĖ VITIT 2001. DERI TE GUSHTI I VITIT 2002

 

        Qeveria   e Republikės sė Sėrbisė dhe Qeveria Federative e kanė formuar ne dhjetor tė vitit 2000 trupin Koordinues pėr komunėn e Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjes. Nė kornizė tė pėrpjekjeve tė qeverisė sė re qė tė zgjidhet kriza nė mėnyrė politike, me 16 shkurt tė vitit 2001 ėshtė nxerrė “programi dhe plani pėr zgjidhjen e krizės nė komuna Bujanoc Preshevė dhe Medvegj” nė tė ėshtė theksuar pėrcaktimi i qėndrueshėm qė kriza nė jug tė Serbisė tė zgjidhet nė mėnyrė paqėsore dhe me mjete politikodiplomatike-nėpėrmjet dialogut tė pėrfaqėsuesėve tė Republikės sė Serbisė dhe Republikės Federative tė Jugosllavisė nė njėrėn anė dhe komunitetit nacional shqipėtarė, nė tjetrėn anė e  me pėrkrahje tė bashkėsis ndėrkombtare.       

 

Masat tė cilat qeveria duhet ti ndėrrmertė  nė afate saktėsisht tė definuara pas nėnshkrimit tė marrėveshjes, nė Program janė tė grumbulluara nė tri tėrsi. Ato pėrfshijnė integrimin e Shqiptarėve nė sistemin politik shtetėror shoqėror dhe respektimin e drejtave tė tyre njerzore nė pėrputhje me standardet evropiane; vendosjen e sigurisė dhe paqės nė regjion; dhe revitalizimin ekonomik dhe social tė regjionit dhe zhvillimi me pėrputhje me projektet dhe prioritetet e komunave.

Pjesė pėrbėrėse e kėtij plani ka qenė edhe ftesa shqiptarėve lokal nė dialog pėr zgjidhjen e krizės nė komuna Bujanoc, Preshevė dhe Medvegjė (Aneks 3). Ėshtė dėrguar  edhe ftesa bashkėsisė ndėkombėtare  qė tė pėrkrah zgjidhjen (Aneks 4). Pėrfaqėsuesit ndėrkomtarė e kanė pėrkrah kėtė plan ndėrsa pėrfaqsuesit e komunitetit etnik shqiptarė e kanė vlersuar pozitivisht shumicėn e masave tė parashikuara.

 

              Por   UĒPMB-ja e refuzoi planin dhe me 1 mars tė vitit 2001 e paraqiti platformen e vet tė pėrbashkėt mbi zgjidhjen paqėsore tė krizės nė luginėn e Preshevės [63]Dy ditė pas, pėrfaqėsuesit politik tė Shqipėtarėve dhe pėrfaqėsuesit e  UĒPMB-sė dhe sė bashku e paraqitėn “platformėn politike pėr parandalimin e konflikteve tė armatosura dhe zgjidhjen e krizės nė rejonin e Preshevės Medvegjės dhe Bujanocit” [64]

                    Pėrfaqėsuesit e   NATO-s , BE dhe OSBE-sė janė kyqur nė negociata dhe kanė ndėrmjetsuar nė bisedime tė ndara me delegacionin sėrbė dhe shqiptarė. Kjo ka sjellur deri te marrėveshja mbi armėpushimin i cili ėshtė nėnshkruar me 12 mars tė vitit 2001. Takimi i parė direkt i dy palėve ka ngjarė me 23 mars tė vitit 2001 nė bazėn ushtarake britaneze nė fshatin Livadic afėr Besianės (Podujevės)[65] 

 

          Krahas me negociata me lejėn e KFOR-it ka filluar kthimi nė faza, i ushtrisė dhe policies nė ZTS. Hyrja e forcave tė armatosura nė pjesėt e ZTS-sė ka pėrfunduar me 31. maj tė vitit 2001. Sipas tė dhėnave tė UNHCR-it, rreth 5000 Shqipėtar nga fshatrat e kėsaj zone i kanė braktisur shtėpitė e tyre gjatė fazes pėrfundimtare tė kėtij operacioni.

 

          Njė nga rezultatet e para tė rėndėsishme tė negociatave ka qenė marrėvesha mbi demilitarizimin e fshatrave Luqan dhe Turijė, i nėnshkruar me 4. maj 2002. Nė kėtė marrėveshje tė dy palėt janė pajtuar qė tė tėrhjekin forcat e tyre pa kusht nga kėto dy fshatra, ti lirojnė tė gjitha objektet private, tė mundėsojnė kthimin e tė shpėrngulurve dhe lirinė e tėrsishme tė lėvizjes gjatė rrugės Bujanoc-Gjilan. Marrėveshja ka hyrė nė fuqi me 7 maj tė vitit 2001.

 

        Liderėt ushtarak tė UĒPMB-sė e kanė nėnshkruar deklaratėn me 21 maj tė vitit 2001 , nė Konēul, mbi demilitarizimin e pjesės jugore dhe qendrore tė ashtuquajtur sektori B tė ZTS. Aty ka qenė e paraparė qė pjesa e parė tė demilitarizohet nė ditėn e ardhshme ndėrsa demilitarizimi i tėrsishėm dhe dorzimi i armėve pjestarėve tė KFOR-it ti bėhet me 31. maj tė vitit 2001.

 

 

 

         Nė tė njejtė kohė me demilitarizimin e regjionit filloi dhe formimi i policisė lokale multietnike. Me propozimin e Misionit tė OSBE-sė janė aprovuar “principet pėr elementin multietnik policor nė Preshevė Medveqė dhe Bujanoc”[66]. Kėtė dokument e kanė nėnshkruar me 27 qėrshorė tė vitit 2001 pėrfaqsuesit e Qeverisė tė Republikės sė Serbisė, bashkėsistė etnike Shqipėtare  dhe OSBE-ja dhe kjo paraqet hapin konkret nė drejtim tė pjesėmarrjes sė barabartė tė Shqipėtarėve  nė kryerjen e punėve publike.

 

 

Amnistia e ish pjesėtarėve tė UĒPMB-s

 

Amnistisė pėr pjesėtarėt e UĒPMB, e cila ėshtė paraparė me programin e Organit Koordinues[67], e vėrtetuar mė 21 maj tė vitit 2001 nė letrėn tė cilėn nėnkryetari e qeverisė Nebojsha  Ēoviē, komandanti i forcave tė bashkuara tė sigurisė, gjenerali Ninoslav Krstiq dhe komandanti i forcave speciale tė sigurisė Goran Radosavleviq ia dėrguan pėrfaqsuesit tė atėhershem  tė sekretarit tė pėrgjithshėm tė NATO-s Peter Fejt (Pieter Feith). Ata kanė thėne  sė amnistia  e pėrgjithshme garanton“ tė gjithė ata tė cilėt i dorzojnė armėt, uniformat dhetė gjithė paisjen ushtarake qė ilegalisht posedojnė”.

 

Sipas deklaratės tė kryeshefit tė policisė pėr rrethin e Pēinjit Novica Zdravkoviq[68], deri mė 13 janar tė vitit 2001 Prokurorisė sė Qarkut nė Vranjė u janė paraqitur 43 fletėparaqitje kundėrvatjtėse , ku janė pėrshirė 32 persona pėr veprėn penale terorizėm[69] nė menyrės se si e ka kvalifikuar qeveria veprimin e UĒPMB-s. Gjithashtu me vendimin e zbatimit tė hetimeve [70] tė datės 19 qershor tė vitit 2000 “ Ndaj 35 personave tė kombėsisė Shqipėtare kanė filluar hetimet pėr shkak tė dyshimit tė bazuar  se gjatė vitit 1999 nė fshatin Dobrosin, komuna e Bujanocit , nė shtėpinė e Vehbi Ajdarit kanė themeluar organizatėn terroriste tė ashtuquajturėn UĒPMB”. Nė pėrgjigje nė parashtresė  tė Kėshillit pėr tė drejtat e njeriut, Kryetari i  Gjykatės se Qarkut thot se pėr tė gjithė tė akuzuarit ose ėshtė caktuar paraburgimi ose ėshtė shpallurt fletėarresti. Kjo procedurė e organeve gjyqėsore ėshtė nė kundėrshtim me  amnistinė e shpallur pėr pjesėtarrėt e ish UĒPMB-s .

 

Nė letėr, tė cilėn, nė emėr tė Trupit Koordinues e kanė dėrguar , kryetari Nebojsha Ēoviq, nėnkryetari Miqa Markoviq dhe komandanti i forcave policore Goran Radosavleviq,  mė 26 shkurt tė vitit 2002  pėrfaqsuesit personal tė sekretarit tė pėrgjithshėm tė NATO-s Robert Serit (Serry), ėshtė vėrtetuar se amnistia ėshtė nė fuqi. Nėnkryetari i Qeverisė sė Serbisė dhe kryetar i Trupit Koordinues Nebojsha Ēoviq nė letrėn e tij thotė: Nuk ėshtė intenca ime qė tė merrem me hetimet kuundėr personave tė cekur nė dokumentin e Gjykatės sė Qarkut nė Vrajė (Ki nr.37/00 tė datės 19 qershor tė vitit 2000), pėr aktivitetet qė janė nė mėnyrė direkte tė lidhura me themelimin dhe pjesėmarrjen nė grupet e armatosra para nėnshkrimit tė dokumentit tė pėrmendur”Amnesty is way out”

 

Luan Sadiku nga Bujanoci, I cili pėr shkak tė veprės penale terrorizėm ėshtė denuar me 7 vjetė  e gjashtė muaj burgim, u lirua mė 26 mars tė vitit 2002, nje muaj pas kėsaj letre.Ai nė burg qėndroi 14 muaj.

 

Besim Leka(18) nga Bujanoci, gjithashtu i denuar pėr terrorizėm ėshtė liruar. Leka ėshtė arrestuar mė 16 nėntor tė vitit 2000, nė autobusin i cili udhėtonte nė relacionin Prishtinė – Bujanoc. Nė qantėn e tij ėshtė gjetur 10 kilogram eksploziv.

Pas kėrkesės sė bashkėsisė shqipėtare qė amnistia e shpallur ta ketė formėn ligjore, Kuvendi Federativ mė 4 qershor tė vitit 2002 miratoi Ligjin mbi amnistinė, i cili i pėrket tė gjithė shtetasit Jugosllav tė dyshuar se kanė marrė pjesė nė aktivitetet prej 1 janari 1999 deri mė 31 maj tė vitit 2001. Procedura e aplikimit tė amnistisė zbatohet sipas dispozitave tė Ligjit mbi Procedurėn Penale.Cenimi i tė drejtės nė jetė dhe integritetin trupor nė v. 2002

Nė regjionin e Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės, nė gjysmėn e dytė tė vitit 2001 numėri i cenimit tė sė drejtės nė jetė dhe integritetin trupor ėshtė zvogluar nė masė tė konsiderueshme. Megjithatė nė gjysmėvjetorin e parė tė vitit 2002 sėrish janė prezente. E pėrbashkėt pėr tė gjitha  rastet e shkeljes tė tė drejtave tė njeriut  ėshtė se asnjė deri mė tani nuk ėshtė ndriquar dhe asnjėherė kryesit nuk janė zbuluar.

 

          Veqanėrisht vėrehen incidentet ndaj pjesėtarreve ose kandidatėve tė policisė multietnike, ose nė objektet tė cilat I shfrytzon kjo polici. Ka patur edhe sulme mbi pėrfaquesit mė tė njohut tė bashkėsisė kombėtare shqipėtare.       
 
Sulmet ndaj policisė etnike.  Persona tė panjohur mė 10 nėntor tė vitit 2001 nė fshatin Muhovc tė komunės sė Bujanocit kanė shtėne nė veturėn e Besnik Mustafės, atėherė kandidat pėr polici multietike. Nė kėtė sulm ėshtė lėnduar i biri i Besnikut Leoni (1997) dhe bashkėshortja Fatmirja.

 

          Tė miturit S.A. dhe S.N. nga Bujanoci janė arrestuar mė 14 mars tė vititi 2002 me akuzė se dy ditė mė heret kanė hedhur bombė mbi shtėpinė e Hajredin Salihut nga Bujanoci, djali i tė cilit ėshtė gjithashtu pjesėtar i policisė multietnike.

 

          Nė shtėpinė e Sheremet Shabanit nga Tėrnoci i Madh, mė 17 mars ėshtė hedhur bombė. Nė kėtė sulm nuk pati tė lėnduar. Enes Shabani, i biri i Sametit ėshtė pjesėtar i policisė multietnike nė Bujanoc.

 

         Nė fshatin Renatovc, komuna e Preshevės, persona tė panjohur mė 29 nėntor tė vitit 2001 kanė hedhur bombė mbi objektin e policisė multietnike. Rasti i njejtė ka ndodhur nė fshatin Lluēan, mė 17 maj 2002. Nė tė dy rastet nuk ka patur tė lėnduar dhekryesit nuk nuk janė zbuluar. Edhe pse tė gjithė prfaqsuesit e Sqipėtarėve padyshim e kanė dėnuar kėto sulme, Trupi Koordinues nė kumtesa fajin iu mveshi pjesėtarėve tė bashkėsisė Shqipėtare.

 

          Pjesėtari i policisė lokale multietnike, Blerim Mustafa, ėshtė rahur keē mė 24 qershor 2002 nė Bujanoc, derisa nuk ishte nė detyrė . Dy sulmuesit i shaktuan lendime nė kokė. MPB ka theksuar emrat e tė dyshuarve dhe se ata janė nė arrati.

 

          Bombat e hedhura mbi shtėpi. Qemajl Rexhepi dhe Ramiz Rexhepi, Shqipėtarė nga Dobrosini, janė lėnduar mė 5 prill 2002 me rastin e eksplodimit tė bombės, tė hedhur mbi shtėpinė e tyre. Motivi dhe kryesit nuk janė tė njohur.

 

          Mbi shtėpinė e  Galip Beqirit, kryetar i Bashkėsisė Lokale Tėrnoc i madh, mė 14 qershor 2002 nė orėn 22,45 janė hedhur dy bomba. Tė njejtėn natė, mė 15 qershor 2002, rreth orės 1.30 ėshtė hedhur bombė edhe nė shtėpinė e Islam Sulejmanit nga Tėrnoci i Madh.Tė lėnduar nuk pati.

 

          Dy parti shqiptare kanė protestuar me rastin e kėtyre sulmeve duke theksuar se “nuk janė tė kėnaqur me kumtesat zyrtare te organeve shtetėrore, se hetimet janė nė vazhdim, por  kėrkojnė  efikasitet  mė tė madh nė zbulimin e kryesve tė kėtij  dhe incidenteve tjera”.

 

Vendosja e eksplozivit. Vendosja e eksplozivit dhe mjeteve  shpėrthyese  janė incidente me tė cilėt rrezikohet e drejta pėr jetė. Nė disa raste  kėto ishin edhe  mina antitanke. Njė ėshtė gjetur mė 9 prill tė vitit 2002 nė rrugėn Sushajė – Oraovicė, ndėrsa tjetra mė 19 prill 2002 nė rrugėn pėr nė Dobrosin. Dy pjesėtarė tė ushtrisė jugosllave, tetari  Sasha Tankoviq (27) dhe kapter i ri  Sasha Stankoviq janė lėnduar mė 27 prill tė vitit 2002 kur  cisterna me tė cilėn udhėtonin  hasi nė minė nė rrugėn  Lluēan –Dobrosin.

 

 Nė tregun e shtazėve  e cila ėshtė pronė e ndermarrjes publike “Komulanac” nė Bujanoc, mė 16  shtator  tė vitit 2002 eksplodoi njė bombė. Njė muaj mė von mjeti shperthyes e shkatėrroi nė tėrėsi kafiterinė “Tri ribara” pronar Obrad Ristiq nga fshati Lluēan (komuna e Bujanocit). Mė 18 prill 2002 ėshtė hedhur bombė mbi  lokalin “Srna” pronar Dragi Petroviq nga Presheva.

 

Sobodan Dimitrijeviq, serb i Bujanovcit, me 27 shkurt tė vitit 2002,  nė arėn e tij  pėr herė tė dytė gjeti mjetin shpėrthyes me  mehanizmė tė orės.  Pėr herė tė parė kjo ndodhi me l tetor  tė vitit 2000.

 

Pėr shkak tė dyshimit  se nė qendren e Bujanocit mė 3 mars tė vitit  2002 kanė vendosur  mjet eksploziv  me rreth 10 kg trotil, policia ka arrestuar Muhamet Muratin (l8) nga Vranja, Naser Aliun (19) nga Bujanoci, Sami Islamin (22) nga Llojani (Maqedoni) dhe  Arban Muratin  (20) nga Vraja. Kundėr kėtyre ėshtė filluar hetimi pėr veper penale terrorizėm, ndėrsa paraburgimi ju ėshtė vazhduar edhe per dy muaj. Me vendimin e Kėshillit tė gjyqit tė Qarkut nė Vranjė  Muhamet  Murati dhe Naser Aliu janė denuar  me  nga 3 vjet burgim. Sami Islami  ėshtė liruar pėr shkak tė mungesės sė provave.

 

Dy vrasje. Kanė ndodhur edhe dy vrasje ende tė pasqaruara mirė. Trupi i Zoran Shakiqit 32) Serbė nga fshati Gubavc, komuna e Medvegjės, ėshtė gjetur nė shkrumin e shtėpisė sė djegur tė axhės sė tij Miodrag. Shtėpia gjindet nė afėrsi tė kufirit me Kosovė. Dėshmitarėt thonė se nė atė drejtim janė dėgjuar tė shtėnat e pastaj ėshtė vėrejtur tym i dendur.

 

          Agim Agushi (1964), Shqipėtar nga fshati Miratovc, komuna e Preshevės, ėshtė vrarė mė 9 qershor nga ana e pjesėtarve tė UJ nė afėrsi tė kufirit me Republikėn e Maqedonisė. Kusheriri i Agushit tė ndjerė, Bajram Sulimani dėshmon se ata ishin nė traktor kur i kanė ndėgjuar tė shtėnat:

 

Pastaj kemi parė njė ushtarė i cili kishte qenė i fshehur nė grrurė dhe i cili na urdhėroi qė ta hapim rimorkion pėr ta parė se ēka bartim nė te. Ai dyshonte se ne bėjmė tregėti ilegale.Veprova siē mė tha dhe i tregova se nuk kemi asgje meqenėse ne ktheheshim nga ara pėr nė shtėpi. Ai na tha qe tė kthehemi mbrapa menjėherė dhe gjatė gjithė kohės na mbante nė nishan tė snajperit dhe tha se do ti vras tė gjithė shqiptarėt qė kalojnė. Ishte shumė i hidhruar dhe tėrėkohėn na  ofendonte dh shante me fjalė banale.

 

U morra vesh me Agimin qė ta ndez traktorin dhe ta lusim edhe njė hetė qė tė na lejojė tė shkojmė nė shtėpi. Menjėherė pasi e kemi ndezur traktorin, u ndėgjua edhe njė e shtėnė, atėherė e kam parė se unė isha nė shėnjestėr, por pėr fat e ka goditur rrotėn e traktorit sepse unė nuk hypa nė traktor, por plumbi i ardhshėm e goditi Agimin nė gjoks. Ai plumb ishte vdekjeprues.

 

Trupi Koordinues ka shfaqur keqardhje me rastin e kėsaj ngjarjeje dhe kumtoi se pėr shkak tė kėsaj ngjarje njė ushtarė ėshtė suspenduar.

 

Veprimet joligjore tė pjesėtarve tė policisė dhe ushtrisė

 

Nė periudhėn e ndėrprerjeės sė konflikteve tė armatosura, mė sė shumti ka patur incidente, me ē rast pjsėtarėt e bashkėsisė etnike shqipėtare ishin viktima tė maltretimit, fyrjeve, kėrcnimeve dhe provokimeve nga ana e pjesėtarėve tė ushtrisė dhe policisė.

 

Incidentet kryesisht kanė ndodhur nė mjediset fshatare, nė rrugė, punktet kontrolluese dhe vendet ku njerzit kryejn punėt bujqėsore. Pėr shkak tė numrit tė madhė tė kėtyre incidenteve, mosndeshkimit tė fajtorėve dhe frikės nga incidentet e reja, banorėt e Breznicės, Muhocit dhe Tėrnocit tė Madh, nė disa raste gjatė vitit 2001. protestuan gjatė tentimit tė vendosjės sė kontejnerve pėr punkte tė pėrhershme policore nė fshatrat e tyre.

 

Gjatė hyrjės sė forcave tė armatosura nė fshatrat e ZTS dhe pas tėrhekjės sė pjesmarėsve UĒPMB-sė nga Oraovica, pjestarėt e Ushtrisė dhe policisė i bastisnin shtėpitė. Edhe pse, mė sė shpeshti, bastisjėt u bėrėn nė prani tė pronarve ose pėrfaqėsuesve tė bashkėsisė lokale, ka patur raste tė vjedhjeve dhe dėmtimit tė pronės si dhe sulme nė integritetin trupor.

 

Bastisjėt, kėrcnimėt, provokimėt. Nė fshatin Konēul me 15. qershor tė vitit 2001. mė rasin e kalimit tė disa pjestarėve tė njėsive specijale nėpėr fshat, njėri prej tyre e drejtoi pushkomitralezin nė banorė tė cilit qendronin para shitorėve. Njėri nga banorėt deshmon:

 

“Qendronim para njė shitore nė fshat, e cila sa po ishte hapur. Pronarin e tij tė gjithė e njohim si gazda Zijėn . Kėmi qenė afer 15,vetė kryesisht tė moshuar . Pranė nesh ka kaluar grupi prej disa specijalcave tė armatosur. Nuk di sa kanė qenė saktėsisht, por sipas amblemit, e pashė se ishin njėsi specijale. Njėri prej tyre, qė kalonin, e drejtoi armen ka na dhe bėrtiti: “ E shka do tė beni tani, motren ju .... !“ Tė gjithė heshtnim e ai i u afru njėrit prej nesh, Fatam Osmanit, i cili i ka patur vetem pesemdhjet vjet dhe e pyeti “ A ki qenė nė UĒK ? “ Duke marrė parasysh se ai nuk folė mirė sėrbishtė, ai heshte, polici i njėsisė specijalė ei kapi pėr dorė dhe tha : “ A po ndigjo shka po tė pyeti ? “ Tėrė kohėn e mbante armen e drejtuar kah djaloshi. Pas disa minutash, policėt e njėsisė specijale  tė cilit kanė qenė me to, e kanė ftuar dhe ai u largua. “

 

Disa prej provokimeve kanė shkaktuar shqetėsim tė dukshėm nė mes tė banorėve lokal. Nėpėr drujė tė cilit rritėn nė varrėza tė vjetra shqipėtare nė njėrėn nga mahalatė e fshatit Konēul, me sakicė janė gdhendur nėndė  kryqa, mė i madhi ishte 50 cm, tė gjithė tė dukshėm nga largėsija e madhe. Banorėt tė cilit nė rethinė e kullotin bagėtinė pėr herė tė parė i kanė hetuar me 1. qershor tė vitit 2001. Hulumtuesit e FDH kanė deklaruar qė kjo i ka lenduar thellė ndjenjat e tyre religjioze. Pranė varrezave mė rastin e hyrjės nė ZTS, kanė qenė tė stacionuara njėsia e UJ.

Pranė varrezave tė fshatit Dobrosin, nė rrugė e cila shpie pėr nė Kosovė, ėshtė i vendosur punkti kontrollues i policisė. Pos provokimeve tė pėrditėshme verbale dhe bastisjeve gjatė kalimit pėr nė Kosovė, banorėt si ofendim tė posaqėm e pėrjetuan faktin qė policėt e kryenin nevojėn nė varrėza.

 

Nė murr tė njėrės nga ndėrtesat e rrėzuara tė minijerės sė vjetėr, nė rrugė  Tėrnoc i Madh – Breznicė , mė dy qershor tė vitit 2001, kryesit e panjohur e kanė shkruar me tull “ Do tė je vrasim tė gjithėve, e gratė do tė ju dhunoim. “  Pėr mretin dhe atdhe “.

 

Incidenti nė qendėr tė Luēanit mė 1. korik tė vitit 2001, pasi pjesmarėsit e policisė mė shpėjtesi tė papėrshtatėshme e drejtonin automjetin nėpėr vendbanim ka patur  pasoja serioze. Automjeti i cili lėvizte  nė drejtim tė fshatit Dobrosin u hidh nė Elhan Behlulin (1982) dhe i shkaktoj lendime tė rėnda trupore. Policėt nga vetura e dėrguan djaloshin e lenduar nė Bujanoc. Pastaj, ai ėshtė hospitalizuar nė Nish. Ditėn e ardhshme , komisioni i MPB – e ka qenė nė vendin e ngjarjės dhe e ka hulumtuar rastin. Qendra pėr informim nė Bujanoc, vetėm shkurt informoi qė djaloshi nga moskujdesi ėshtė  hedhė mbi xhipin e policisė.

 

Incidenti nė Tėrnavė. Nė hyrje tė Tėrnavės , fshat etnikishtė i pėrzier mė banorė kryesisht Serb  nė jug tė komunės sė Preshevės, pas mbarimit tė konfliktit ėshtė vendosur punkti kontrollues policor. Ja ankesa e njėrit nga banorėt:   

 

“ Nė pes ditėt e fundit kanė ndodhur disa incidente nė kėtė punkt.      Bujar Sherifi dhe Qani Nexhipi, i cili ėshtė refugjatė nga Maqedonija, janė nisur me 5. qerhor tė vitit 2001 pėr bagėti. Nė ora 19.15 janė ndaluar nė punktin kontrollues dhe janė malltretuar me pyetje: “Ku i keni pushkėt, UĒPMB-nė “ dhe janė kėrcnuar se do ti vrasin. Bujar Sherifi ka informuar SPB-nė nė Preshevė, e kur pas dy dite ,rreth orės 19, mė te ishte nisur Fidan Hyseni, policėt nė punkt i thanė se nuk guxon ta qonė bagėtinė nė pyll. Mė 9. qershor, po nė tė njejtin punkt policėt e detyruan Fidan Hysenin qė tė merr nė duar automatin. I thonin se ai me siguri di tė pėrdorė atė pasi ka qenė nė UĒPMB. Fidani refuzonte, por ata me dhunė ia shtunin automatin nė duar. Ditėn tjetėr, po nė tė njejtėn rrugė, mė shpejtėsi tė madhe nė drejtim tė Preshevės ėshtė drejtuar xhipi i ushtrisė Jugosllave me targa tė regjistrimut T- 6333. Nė anė tė djathtė tė rrugės hecte  Ylber Abdullahu nga Tėrnava, i cili nė moment  tė fundit  ka kėrcuar nga rruga nė hendek”.

 

 

          Shqetėsimi i familjes Emini. Nehat Emini  ( I lindur nė vitin 1980.) nga Cerevajkė, komuna e Preshevės, dhe anėtarėt e familjės sė tij janė shqetėsuar dy herė mė 17. dhe 18 nėndor tė vitit 2001.

 

          “ Bėrtitnin “ Ngrituni ushria!”, por pasi dulem e pamė se ajo ishtė policija. Grupi prej 15 prej tyre e rrethoi shtėpinė tanė. I kanė kėrkuar letėr njoftimėt, e bastisnin shtėpinė duke u pyetur se shka bėjmė kėtu, dhe se a do ta formojm UĒPMB-nė. Kanė shkuar duke thėnė se do tė kthehėn prap. Atė e bėrėn tė nesermen. Pėrseri na ofendonin, por asgjė nuk gjetėn. Na thanė se mė sė miri ėshtė qė mos tė takohėm kur mė. Pėr atė edhe u strehuam tė njė kusheri nė Preshevė.”

         

          Rasti i nxėnėsve tė shkollės nė Strezovcė. Nxėnėsit e klasės sė katėrt tė shkollės Fillore “9 maj” nė Strezovicė,  komuna Preshevės, sė bashku me arsimtar kanė dalur mė 14. maj tė vitit 2002 nė mėsim nė natyrė. Gjatė qendrimit nė vendin Cer, i ndixhuan tri tė shtėna. Plumat e kanė goditur tokėn nė afėrsi tė kėmbėve tė nxėnsit Valon Ramadanit (10)  dhe Betim Arifit. Fėmijėt kanė ikur nė shtėpi . Ndėrsa, Gazmend Ramadani , babai i njėrit nga djaloshat , ka biseduar me oficerin e Ushtrisė Jugosllave dhe i ėshtė thėnė: “se nuk ėshtė shtier tri herė por njė herė dhe atė pėr shkak se nė atė vend Rumunėt shpesh e kalojin kufirin, dhe kanė qenė tė dyshimtė.” Sipas dekleratave tė deshmitarve, nga vendi prej tė cilit ėshtė gjuajtur qartė mund tė dallohėt se a ėshtė fjala pėr fėmijė apo tė ritur. Rasti ėshtė paraēitur nė SPB Preshevė.

 

          Tortura ndaj tre Shqipėtarve nga Presheva. Shqipėtarėt nga Presheva, Ekrem Sulejmani (43), Bejtulla Musahu (55) dhe djali i tij Avni (27) janė kthyer me traktora, me 26. tetor rreth orės 21, nė shtėpi nga fshati Strezovcė, ku kanė blerė lopė dhe viēa pėr nevoja tė veta. Njė viē i u ka ikur nga rimorkio e traktorit, kėshtu qė te tretė u nisėn pėr ta kėrkuar. Deri sa e kėrkonin nė rrethin, e ndigjuan zėrin nga terri i cili i urdhėroi qė tė ndalėn. Nė atė qastė i rethoj grupi prej reth 20 policėve tė cilit i urdhėruan qė tė shtrihėn me fytyrė kah toka dhe ti vėnin duart nė kokė.(zverk) Bejtullah Musahu e ka pėrshkrur FDH-sė atė tė cilėn e ka pėrjetuar atė natė:

          Filluan tė na rrahin me automate, grushta dhe ēizme nėpėr trup dhe kokė, tėrė kohėn duke na ofenduar dhe shajtė. Na ftonin teroristė dhe na kėrcnonin se do tė na tregoin. Njėri nga policėt e ka afruar prapanicėn kokės ime dhe pordhi duke verejtur se tė gjithė jemi “ dhjerje dhe ndytėsira”

 

          Djalin e Bejtullahit, Avniun policėt sė pari e goditėn disa herė nė pjesė tė poshtme tė shpinės deri sa ishte i shtrirė nė stomak. Njė polic pastaj e ka urdhėruar qė tė kthehėt nė shpinė dhe tė vėnė duart nen zverk. “ Polici pastaj ma shtypi qafėn me automat dhe e goditi me ēizme nė fytyrė. “, i tregoj Avni Musahu FDH. Policėt godasnin me grushta dhe e shytonin Ekrem Sylejmani, deri sa njė polic tėrė kohėn i a mbantė ēizmėn nė kokė, duke mos e lejuar tė lėvizė, “ Ma shanin nėnėn shqipėtare dhe tė tėrė nė listė. Pėr shkak tė territ nuk kamė patur mundėsi tė shiqoj numrat nė distinktiv tė policėve as si duken,” i tregoj Ekrem Sylejmani FDH-sė. Policėt i a kanė thyer dy dhėmb Ekremit dhe i kanė shkaktuar lėndime nėpėr tėrė trupin.

 

          Policėt pushuan se rrahuri Shqipėtarėt pas njė ore, pasi arriti rastėsisht njėfarė polici Lubisha  i cili i njihtė vendasit e vet dhe kėrkoj nga policėt e paidentifikuar qė tė pushoin sė rrahuri. Edhe pastaj disa policė nga grupi vazhduan tė rrahin Ekrem Sylejmanin. Diē pas ka arritur ndihma e shpejtė e cila e dėrgoi Bejtullahun dhe Ekremin nė ambullantė nė Preshevė, e pastaj nė spital tė Vrajės. Avniun i cili ishte mė pak i lėnduar e kanė dėrguar nė stacion policor nė Preshevė ku e ka dhėnė dekleratėn pėr ngjarjėn. Avniu ėshtė liruar ditėn tjetėr nė ora 18. Inspektorėt morrėn nė pyetje Bejtullahun dhe Ekremin mė 27. tetor  pasi kanė dalur prej spitalit.

 

          Policija i a kthej Shqipėtarve traktorat, por inspekcioni i tregut ju ka marrė tėrė bagėtinė tė cilėn e kanė blerė nė fshatin Strezovcė ( katėr lopė dhe dy viēa ) Sipas fjalėve tė Avniut inspekcioni nuk iu dha vertetimin pėr marrjen e bagėtisė.

 

          Kėshilli pėr drejta tė njeriut nga Bujanoci e dėrgoi mė 28. tetor tė vitit 2001 letėr trupit koordinus pėr jug tė Serbisė, duke treguar pėr keqperdorime te autorizimeve tė pjestarėve tė MPB tė Republikės sė Serbisė. Katėr ditė mė vonė, me 2. nėntor, Shqipėtarėt e rrahur keē, e morrėn ftesėn qė tė lajmėrohėn nė stacionin policor nė Bujanoc. I kanė pranuar dy oficerė tė policisė, ju morrėn dekleratat dhe ju premtuan se kundėr kryesve do tė ngritet procedura “ nesė konstatohėt se janė fajtor”. Tė njejtėn ditė tre Shqipėtarėte kanė marrė aktvendimin e inspekcionit tė tregut mė tė cilin ėshtė vertetuar marrja e bagėtis me arsyetim se lopėt dhe viēat janė blerė “pa leje .”Pas parashtresės sė Kėshillit pėr drejta tė njeriut dhe dekleratės pėr medija SPB-ja ėshtė pėgjigjur se janė tė njohur kryesit dhe sė do tė denohėn me masa diciplinore. Nuk janė cekur emrat e kryesve, as masat tė cilat janė ndėrmarė ndaj tyre.

 

          Shkelje e drejtės sė lėvizjės sė lirė (qarkulimit). Pas shpėrndarjės sė UĒPMB-sė mė 30. maj tė vitit 2001, ėshtė rikthuer tėrėsisht e drejta pėr lėvizje tė lirė pėr tė gjithė banorėt. Policija dhe ushtria kanė shkelur drejtėn e lirisė sė lėvizjės ashtu qė nuk kanė lejuar kullotjėn e bagėtis nė disa fshatra ose dukė parashtruar fletparaqitje  pėr kundėrvajtje kundėr personave tė cilit kanė ardhur nga vendėt e jashtme nepėr teritor tė Kosovės. 

 

          Haxhije Abazi nga fshati Nesalcė, me 7.qershor ka udhėtuar nga Zvicra nepėr Prishtinė. Nė punktin policor nė Konēul ėshtė ndalur dy orė. Rejhne Fejza gjithashtu ėshtė ndalur. Nė dy rastėt janė parashtruar fletparaēitjėt pėr kundėrvajtje.

 

          Pėrfaqėsuesi i trupit Koordinues deshmon sė lirija e lėvizjės egziston nė bazė tė dhėnave tė cilat tregojin qė prej 31. majit deri nė 31 tetor tė vitit 2001 nė drejtim tė Kosovės nga teritori i Preshevės , Bujanocit dhe Medvegjės kanė shkuar 299.038 persona, e janė kthyer 296.888 persona.

 

          Mė shumė banorė nga fshati Depēe (Preshevė) ėshtė ankuar qė gjatė lėvizjės ka mahalla Zegbasha, pjestarėt e policisė e kanė pamundėsuar lėvizjėn, duke ih ofenduar, mė pushka tė drejtuara ,duke i vėnė maskat  nė kokė. Fadilj Haziri, Avdi Zymberi, Zeqirja Rashiti dhe Bejxhet Ajvazi kanė deklaruar qė kjo ju ka ndodhur gjatė shkurtit tė vitit 2002. Problemi ėshtė menjanuar gjatė marsit tė vitit 2002, pas mbledhjės  sė banorėve me pėrfaqėsuesit e ushtrisė dhe policisė.

 

          Njėra nga ankesat e banorėve ka qenė edhe qė MPB nuk ka dashur qė te ju lėshon pashaportat. Sipas tė dhėnave tė Kėshillit pėr drejta tė njeriut nė Bujanoc, deri nė maj tė vitit 2002 ju ėshtė refuzuar lėshimi i dokumenteve tė udhėtimit Shefket Arifit dhe Driton Xhelilit nga Breznica, Arsim Lekės dhe Lirim Jakupit nga Bujanoci dhe Vehbi Ajdari nga Dobrosini. Kėshilli tregon se lėshimi i pasaportave ka qenė i refuzuar pėr shkak tė hetimeve tė cilat kanė qenė tė hapura kundėr kėtyre personave. Pritėt qė pas nxerjes sė ligjit pėr amnisti ky problem do tė zgjithėt.

 

          Tė ftuarit nė biseda informative. Tė ftuarit dhe tė dėrguarit nė biseda informative nga ana e policisė pa e cekur arsyen dhe pa ftesė mė shkrim nuk ka qenė e rrallė. Gjatė kėtyre rasteve, policija mė sė shpeshti ka kėrkuar tė dhėnat mbi aktivitetet e UĒPMB-sė dhe UĒK-sė sė shpėrndar. Nė disa raste janė kėrkuar dhe informatat pėr vendosjėn e flamurave shqipėtar.

 

          Lokman Dalipi, Visar Beluli dhe Afrim Azizi nga fshati Nesalcė, komuna e Bujanocit, janė ftuar nė menyrė verbale, nepėrmjet dorėzuesit tė organėve pėr kundėrvajtje Hysnije Gėzime qė tė lajmėrohėn me 20.qershor tė vitit 2001 nė ora 9, nė stacionin policor nė Bilaē, pėr shkak tė bisedės informative. Pasi ėshtė dėrguar ftesa nga komandanti i stacionit Stanko Todoroviq, i cili nė vitin 1999 ka marrė pjesė nė rrahjėn e tremdhjet civilėve shqipėtar nga fshati Letovicė, tre banor tė ftuar nuk i janė pėrgjigjur ftesės. Monitoruesit e Unijonit Evropian (EUMM) po tė njejtėn ditė kanė reaguar dhe i a kanė tėrhekur vėrejtjėn komandantit tė stacionit policor se njė praktik e till ėshtė e palejushme. U ėshtė  thėnė se biseda ėshtė e nevojshme pėr tė marrė informata pėr UĒPMB-nė.

 

          Burim Hasani (1980) ėshtė drejtuar, me 5.korik tė vitit 2001 OPM nė Preshevė me kėrkesė pėr lėshim tė letėrnjoftimit. Pjestarėt e policisė e kanė derguar nė bisedė informative e cila ka zgjatur katėr orė.

 

          “ Pasi e dėrgova kėrkesėn pėr letėrnjoftim, mė thanė qė tė vijė nė katė nė njė bisedė. Hyra nė njė odė nė tė cilėn ishin trė persona civilė. Njėri prej tyre ishte pėrkthyes. Duke marrė parasyshė qė prej vitit1999 e deri nė vitin 2001 nuk kamė ardhur nė Preshevė, asnjėrin prej tyre nuk e njohė. Mė pyetėn se ku kamė qendruar deri sa kamė qenė pjestarė i UĒPMB-sė, tė cilit  i kamė vrarė, cilat detyra i kamė patur, kush ka qenė eprorė i imi. Sumica e pyetjeve ka qenė nė lidhje me atė se ēfare qelimi ka patur UĒPMB-ja nė Oraovicė. Kryekomandanti i OPB Preshevė, i cili mė kujtohėt mė herėt, nuk mė ka marrė nė pyetje por e ka parė sė jamė dėrguar, dhe ka qenė prezent gjatė njė pjesės sė marrjės nė pyetje.”

 

          Burimin e kanė lėshuar pastaj, por mė kėrkesė qė ditėn e ardhėshme tė vjenė mė vėllain mė tė ri Naimin pėr biseda shtesė. Kjo ėshtė cekur si kushtė pėr tė marrė letėrnjoftimin. Nė tė njejtėn menyrė policija ka vepruar edhe pasi vėllai i tij, Naimi, tri javė mė heret, e ka dėrguar kėrkesėn pėr lėshimin e letėrnjoftimit. Pasi ėshtė paraqitur rasti nė FDH dhe pėrfaqėsuesve tė komunės sė Preshevės, Burim Hasani e ka marrė leternjoftimin pa u marrė mė nė pyetje.

 

Sadik Ferati (1980 ), gjithashtu, ėshtė marrė nė pyetje  nė polici nė Bujanoc, pasi ka ardhur pėr tė marrė letėrnjoftimin e ri me 22.prill tė vitit 2002. Mė atė rast, u ėshtė thėnė se duhėt tė transportohėt nė burg nė Vrajė, pasi i pėrket grupit tė dyshuar pėr formimin e UĒPMB-sė, Ėshtė lėshuar pas intervenimit tė Kėshillit pėr drejta tė njeriut nga Bujanoci.

 

          Parashtresė trupit Koordinues

 

          Kėshilli pėr drejta tė njėriut nė Bujanoc , prej 21. dhjetorit tė vitit 2000 ka filluar tė dėrgoi parashtresė trupit Koordinues tė Qeverisė sė republikės sė Serbisė dhe Qeverisė sė RSJ pėr komuna Preshevė ,Bujanoc dhe Medvegjė. Deri mė sot, kėtijė trupi i ėshtė drejtuar mė tepėr sė 120 parashtresat tė cilat pėrmbajnė ankesat e qytetarėve nė sjelljet e pjestarėve tė policisė, ushtrisė dhe organėve shtetėrore.

 

          Pėrgjigjet e para, tė trupit koordinuesė, kanė arritur katėr muaj pas se drejtuaripėr herė tė parė Kėshillit pėr drejta tė njeriut kėtij organi, Atėherė janė dėrguar pėrgjigjjet nė 24 prej 61 parashtresave tė parashtruara. Me secilėn pėrgjigje ėshtė derguar edhe raporti mbi kontrollėn e tė dhėnave nė lidhje mė parashtresėn, dhe masat tė cilat janė ndermar. Gjithashtu ėshtė thėnė se procesi i kontrollit tė dhėnave  nga parashtresat tjera ėshtė nė rrjedhė. Nė periudhė pas  kėsaj kanė arritur edhe 9 pėrgjigje. Nga marsi i   vitit 2002 Kėshilli pėr drejta tė njeriut nuk ka marrė as njė pėrgjigje nga trupi Koordinues nė parashtresė tė parashtruara.

 

          Tė gjitha ankesat e Kėshillit kanė qenė nė lidhje me incidentėt nė tė cilat kanė qenė viktima Shqipėtarėt. Nga 33 pėrgjigjje, 30 kanė qenė nė lidhje me incidentėt tė cilit kanė ndodhur nė teritorin e komunės sė Bujanocit, e tri tjera nė ato nė komunėn e Preshevės. Dy tė tretat e incidentit tė cilit janė kontrolluar kanė ngjarė nė vendbanime tė mėdha ( Bujanoc, Preshevė, Tėrnoc i Madhė). Pėrveē tre rasteve, tė gjithė tjerė kanė ngjarė nė dhjetor tė vitit 2000 ose gjatė vitit 2001[71].

 

          Shkelejt e tė drejtės nė jetė Vetėm njė nga pėrgjigjėt e trupit Koordinues ka tė bej me ankesėn pėr shkelje tė drejtės nė jetė. Ky ishtė rasti mė parė i pėrmendur i rrėmbimit tė Nebih Nuhiut, pronarit tė pompės sė benzinės “Neza petrol”, nė Preshevė, pėr tė cilin ende do tė bėhėt fjalė.[72] MPB pėrgjigjė tė parashtresės e informoi vajzėn e tė rrėmbuerit, qė “ nė bazė tė tė dhėnave dhe informatave tė grumbulluara ėshtė provuar se pjestarėt e policisė  kanė ngritur, kunder NN kryesit tė veprės sė rrėmbimit nga neni 64 LPRS, aktpadinė e cila ėshtė dėrguar prokurorisė publike tė Qarkut nė Vrajė “Nė raport mbi kontrollimėt e kryera, janė konfirmuar faktet nga parashtresa dhe ceket se “ pjestarėt e policisė ....ndėrmarrin masa intenzive operativo-taktike dhe veprime me qellim tė zbulimit tė Nuhi Nebiut dhe kryesve tė kėsaj vepre.”[73]

 

          Shkeljet e tė dretės nė integritet trupor dhe fizik. Njėzet  parashtresa nė tė cilat ėshtė pėrgigjur MPB kanė tė bėjnė me shkeljėn e tė drejtės nė integritet fizik dhe psiqik. Ankesat, mė tė shpeshta kanė qenė nė keētrajtim fizik(8), ofendime dhe sjellje tė pahijshme (4) , maltretime (3), kėrcnime (3).

 

MPB konfirmoj tė dhėnat vetem nė njė nga kėto 9 raste. Nė parashtresė tė Kėshillit nė emėr tė Fehrije Selimit pėr sjellje tė pahijshme tė personave me uniformė, MPB ėshtė pėrgjigjur se ėshtė  : “konfirmuar se ... dy NN persona nė uniformė janė sjellur nė menyrė tė pahijshme ndaj Fehrije Selimit, duke fishkėlluar dhe duke bėrė shenja mė dorė”, por edhe se “ ... e njėjta nuk mund tė deklarohėt qė nė rastin konkret bėhet fjalė pėr uniformė policore apo ushtarake, dhe gjithashtu nuk ka mundur tė bėj pėrshkrimin e fytyrave tė kėtyre pėrsonave.”

 

Nė tė gjitha rastėt tjera pėr tė dhėnat nga parashtresa ėshtė thėnė qė ose nuk “ janė tė bazuara” ose  “nuk janė tė siguruara dėshmit.” Mė njė rast ėshtė thėnė se tė dhėnat nga parashtresa nuk janė tė sakta dhe nė disa raste se nuk ka deshmi “  Me njė rast ėshtė thėnė qė tė dhėnat nga parashtresa nuk janė te sakta, e ne disa raste nuk ka  deshmi “ pėr shkak se ankuesi ėshtė i paarritshėm”Nė pėrgjigje zakonisht konfirmohet se ankuesi ka qenė nė kontakt me pjestarėt e policisė, por refuzohėn pohimėt se ka patur shkelje tė drejtave. Nė gjysmėn e rasteve tė cekura konstatohėt sjellja “ jotaktike” ose “ sjellja joprofesionale “ e policėve ose “ hyrja e tyra nė diskutim.” Pėrveē kėsaj qendron qė policėve u ėshtė tėrhekur verejtja apo janė ndermarrė masa diciplinore, por vetėm nė njė rast ėshtė cekur emri i policit, pasi e ka pėrmendur, i demtuari emrin e tij nė parashtresė.

 

          Aziz Isufi nga fshati Oraovicė, komuna e Preshevės, ėshtė ankuar qė nė pompėn e benzinės pronar i sė cilės ėshtė ai vet, ka qenė i vendosur mjeti shpėrthyes (eksploziv), si dhe qė iu ka kėrcnuar policija. MPB ėshtė pėrgjigjur qė “ nė ditėn e 23.01.2001  rreth orės 23.30 ...nga ana e NN kryesit, ėshtė kryer vepra penale e terorizmit nga neni 125 LP RSJ, nė dėm tė Aziz Isufit duke e vendosur mjetin eksploziv.” Nė konkluzion tė raportit qendron qė “ nė bazė tė dhėnave tė grumbulluara nuk janė tė vertetuara indicionėt qė pjestarėt e policisė nė rastin konkret kanė marrė pjesė nė kryerjen e veprave penale.” MPB ka thėnė qė ėshtė “ konfirmuar qė gjatė viteve tė kaluar (deri  nė vitin 2000) kanė ndodhur mė shumė raste tė sjelljeve joprofesionale dhe tejkalime tė autorizimeve nga ana e pjestarėve tė policisė. Nė kėto raste kundėr punėtorve pėrgjegjės janė ndėrmarrė masat pėrkatėse. Posaēėrishtė, Azizi e cek qė nė kohėn e fundit nuk ka patur probleme fare as ankesa nė punėn e pjestarėve tė policisė dhe sė ėshė bėrė fjalė pėr raste tė veēanta”.

 

Kadrush dhe Lokman Alija janė ankuar qė vetura i u ėshtė goditur me projektil. MPB ėshtė pergjigjur se kundėr kryesit tė panjohur ėshtė ngritur aktpadija penale pėr vepėr penale terorizėm. Ndryshe nga tė dhėnat e parashtresės, nė raport pohohet qė projektili i shprazur nuk ka ardhur nga drejtimi i Bujanocit. “ Ėshtė konfirmuar qė me datėn 6.02. tė vitit 2001 rreth orės 10.45, nė hyrje tė fshatit Tėrnoc i Madh nga drejtimi i Bujanocit, tė shtėpijat e para , automjet i udhėtarve me shenja tė regjistrimit Vr-504-45 ... ėshtė goditur nė pjesėn e prapme me njė projektil armatimit tė kambėsorisė, tė kalibrit NN, i cili e ka shpuar shtytėsin, dhe gypi i kukės, kantėn plastike dhe amortizerin e majtė.”Nė pjesėn tjetėr tė raportit qendron qė “me 06.02.tė vitit 2001 nė rethinėn e Bujanocit, kah fshati Tėrnoc i Madh, nuk ka patur sulme tė armatosura dhe provokime ndaj pjestarėve tė policisė as nuk ka patur pėrdorim tė armė tė zjarrit.”

 

Shkelje e tė drejtės nė pasuri . Nė 13 raporte pėr shkak tė parashtresės sė Kėshillit pėr drejta tė njeriut, MPB ėshtė pėrgjigjur nė ankesa tė cilat kanė tė bėjnė me shkeljėn e tė drejtės nė pasuri – vjedhje  ( 5 ), dėmtime (3) dhe marrjė  tė pasurisė ( 3). Nė njė rast ankesa ka patur lidhje me atė qė policija nuk ka reaguar nė paraēitjet e hajnisė nėpėr shtepi [74]e nė njėrėn nė atė qe polici  ka refuzuar qė tė kthenė parat e huazuara[75] .

 

          Pėrgjigjėt e MPB kryesisht vertetojnė pjesėt e parashtresės nė tė cilat pėrshkruhet se si ka ardhur deri tė shkelja e drejtės nė pronė. Por  vetėm nė dy raste ėshtė vertetuar  edhe pėrgjegjėsia e policėve. Pėr katėr raste ėshtė thėnė qė policėt  apo organėt e pushtetit kanė vepruar nė pėrpudhje mė ligj.  Nė rastet tjera, MPB ka komunikuar faktet tė cilat nuk janė nė pėrpudhje mė tė dhėnat  nga parashtresa  dhe njėhėrit  ka mohuar  qe nė disa raste ka patur shkelje, nė tė njejtėn kohė e tė drejtės nė integritet fizik dhe trupor.  Lartėsia e pėrcaktuar e dėmit  mė sė shpeshti  i shmangėt atyre nga parashtresa  .

 

Pėrgjegjėsia penale e policit ėshtė vertetuar nė rastin e Kadri Rashitoviqit, pronarit tė lokalit “ Eureka komerc” nė Luēanė.  Ai ėshtė ankuar se lokalin e tij e kanė vjedhur pjestarėt e policisė  dhe se ia kanė marrė makinat dhe repromaterjalin. Avokati i Rashitoviqit e ka ngritur aktpadinė kundėr NN kryesit, e Kėshilli pėr drejta tė njeriut parashtresėn  trypit Koordinues. Nė pėrgjegje nė parashtresė  , MPB ka cekur se “ para ngritjes sė aktpadise  dhe parashtresat, e duke vepruar sipas tė dhenave operative, pjestarėt e policisė e kanė konfirmuar  qė veprėn e cekur penale e kanė bėrė Rakiq Zoran, Topaloviq Dragan dhe Jovanoviq Goran, policėt e SPB nė Beograd, dhe prej tė njejtit pėrkohėsisht janė marrė sendėt  tė cilit i pėrkasin   veprės sė kryer penale. (...) Pasi deri tani nuk janė gjetur tė gjitha sendėt  tė veprės penale vazhdoin tė ndėrmirėn masat dhe veprat e nėvojshme pėr tė gjetur tė njejtit dhe pėr tė zbuluar kryesit”. Kundėr policėve  janė ngritur fletparaqitjet pėr vepėr penale tė vjedhjės sė rėndė dhe janė larguar nga MPB deri tė pėrfundimi i procesit diciplinor.

Nė dy raste, ankėsat kanė qenė nė lidhje me shkelje tė cilat i kanė bėrė pjestarėt e bashkėsisė etnike serbe. Nė tė dy rastėt ėshtė konstatuar shkelja e tė drejtės nė pronė, por nuk eshtė vertetuar identiteti i kryesut, siē ėshtė cekur nė parashtresė  .

 

Nė parashtresė  tė Kėshillit pėr drejta tė njeriut pėr shkak tė ankesave tė Aslan Kastratit  nga Bujanoci cekėt llagapi i mashkullit tė nacinalitetit serb i cili i ka thuer disa tabla me ve dhe iu ka kėrcnuer Kastratit. Pas bisedės me pes deshmitar tė cilit tė gjithė kanė qenė tė nacionalitetit serb, ndėrkaq MPB ka thėnė se “ NN kryesi, pa arsye dhe shkak, i ka thyer disa tabla me ve tė cilat i ka shitur Aslan Kastrati, e pastaj u largua nga vendi i ngjarjės... Nė bazė tė dhėnave tė grumbulluara dhe informatave  nuk janė siguruar deshmit tė cilat do tė provjnė qė Stoilkoviq Grada ėshtė kryes i kėsėj kundėrvajtjeje... Nė procedur tė kryer deri me tani, ėshtė vertetuar qė vlera e gjėrave tė dėmtuara ėshtė 1200 dinarė e jo 100 DM ...Nuk janė tė siguruara deshmitė tė cilit vertetojnė tė dhėnat nga parashtresa  qė qytetarėt e rėdhuar nuk kanė ndėrmarė gjė qė tė mbrojnė Asllan Kastratin, duke marrė parasyshė shpėjtėsinė ngjarjeve. Edhe pse MPB ka cekur qė Stoilkoviqi nuk ėshtė kryes i veprės, nė pėrgjigje qendron qė “ Stoilkoviq Grada nė pėrpudhje me autorizimet ligjore ėshtė ndėrmarė masa e vėrejtjės.”[76]

 

          Pasurija e dėmtuar gjatė konfliktit

 

          Gjatė konfrontimeve tė armatosura nė komuna tė  Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės kanė pasuar shtėpitė dhe pasurija tjetėr e qytetarėve. Dėmtimėt kanė qenė, mė sė shpeshti, pasoje e veprimeve tė armatosura, por deri te ato ėshtė ardhur edhe gjatė qendrimit tė formacioneve tė armatosura nėpėr shtėpi dhe objektėt ndihmėse. Ka patur edhe raste tė plaēkitjės sė gjėrave tė shtėpisė. Disa dėmtime janė pasojė e kalimeve tė pakujdeshme tė automjeteve tė ushtrisė dhe policisė apo sjelljeve tė tyre tė pamatura.

          Nė plan dhe program pėr zgjithjėn e krizės nė komunėn e Bujanocit , dhe Medvegjės problemi i pasurisė ėshtė nė kapitull “ Revitalizimi ekonomik dhe socijal dhe zhvillimi i  regjionit. “ Nė to ėshtė paraparė ndėrtimi i rrjetiti rrugor, tė ujėsjellsit, elektrik, dhe rrjeti i telefonave nė tė gjitha fshatra, regjistrimi dhe reparimi i shtėpive pėr shkak tė kthimit tė shqipėtarve tė ikur dhe reparimi i 527 objekteve tė banimit tė sėrbve, pėr vendosje tė pėrkohshme tė 2300 persona tė zhvendosur nga Kosova dhe Metohija. Kjo pjesė e planit realizohėt nė menyrė mė tė ngadalshme. Nė dy muajt e parė nga nėnshkrimi, ėshtė realizuar vetėm  rreth 5% tė planit , pas tetė muajsh diku rreth 30 %,  deri sa realizimi i tėrsishėm parashikohėt pėr tri vite.  Pasi kompenzimi i drejtė i pasurisė dhe reparimi i shtėpive janė parakushtė i kthimit tė personave tė zhvendosur, FDH mendon qė dinamika e tillė ėshtė e papranueshme.

 

          Shkelje e tė drejtės nė pasuri nė komunėn e Bujanocit. Shkelje mė tė shumta e tė drejtės nė pasuri nė Komunėn e Bujanocit ka patur nėpėr fshatra tė cilatė kanė qenė nė vetė hyrjėn e ZTS, siē janė Luēanė, Turijė dhe Nesalcė. Ndėrkaq, shkelja e tė drejtės nė pasuri ka patur edhe nė thėlsi tė ZTS nė fshatra Pribovcė, Novo sellė, Zarbincė, Konēul. Nė disa raste janė formuar komisione me detyrė qė tė hulumtojnė dėminė e krijuar, e nė to kanė marrė pjesė dhe pėrfaqėsuesitė e Shqipėtarve lokal pasurija e tė cilėve ka qenė e dėmtuar.

 

          Nė reonin i cili quhėt Malėsija, Bujanoc, gjėrsishtė fshatrat malore  Zarbincė, ( Pribocė, Ēar, Ravno Buėje, Novo sellė, ) mė shumė shtepi janė dėmtuar, gjėrsa gjėsėndėt tė cilat gjindėshin nėpėr shtėpi janė tė plaēkitura ose shkatėruara. Pasi  e ka vizituar, hulumtuesi i i FDH fshatin Pribocė, pas pėrfundimit tė konfliktit, kanė qenė tė dukshme dėmėt nėpėr shtėpi, tė bėra nė kohėrat e ndryshme.  Nė shumicėn kanė qenė tė shkruara grafitėt. Shtėpitė e Hafiz Musliut, Shaban Rexhepit dhe Imer Musliut gati nė tė njejtėn menyrė janė tė dėmtuara.

 

          “ Nė Pribocė kamė lindur dhe kėtu jetojė tėrė jetėn time. Gjatė konfliktit tė ushtrisė dhe UĒPMB/sė kamė qenė nė Pribocė, nė shtėpinė time. Familja imė ėshtė larguar nė Kosovė, por une kamė qendruar kėtu. Pasi  ka filluar UĒPMB-ja  tė tėrhqėt nga fshati, unė kamė shkuar nė Kosovė nė Gjilanė. Kjo ka ndodhur mė 22. maj tė vitit 2001. Shtėpija tė cilėn e shiqoni atėherė ka qenė nė gjendje normale. Brenda ka patur mobilje dhe pasi jamė nisur e kamė kyēur derėn me ēelės. Kamė ndigjuar qė ushtrija ka hyrė ditėn tjetėr, me 23. maj tė vitit 2001. Sot ėshtė hera e parė qė e vizitoj shtėpinė prej se kamė shkuar. Tė gjitha janė tė shkatruara- gjėrat tė cilat kanė qenė brenda, duert dritarėt janė tėrsishtė tė shkatruara. Sa po shoh, shtalla ime karshi shtėpisė nuk ėshtė e shkatruar. Unė deshiroj tė kthehėm nė Pribovcė dhe pėr kėtė kamė ardhur. Jamė i zėmėruar dhe kėrkojė qė shtetė kėtė tė ma kompėzoj.”[77]

 

          Shtėpija e Hafiz Musliut  nė hyrje tė Pribovcit, nė anė tė majtė tė rrugės, e ka pėrdhesėn dhe katin. Tė gjitha dyert dhe dritarėt nė shtėpi kanė qenė tėrsishtė tė thyera, brenda kanė qenė gjėrat e shpėrndara dhe mbeturinat e ushqimit. Nė disa vende nė shtėpi ėshtė kryer nevoja. Nė shtėpi ka shkruar UĒPMB dhe disa grafite nė gjuhėn shqipe. Para shtėpisė , nė tokė ka qenė pjesė e uniformės fare pa shėnja.

 

Shtėpija e Shaban Rexhepit, i cili e ka braktisur Pribovcin nė vitin   1999 ka qenė e dėmtuar nė tė njejtėn masė. Nė te kanė qenė tė dukshėm

grafitėt “Nikšičani « dhe « Per mretin dhe mėmėdhe «

          Nė fshatin Luēanė policija gjatė konfliktit tė vitit 2000 dhe 2001 ka shfrytėzuar 21 shtėpi tė banorėve  nė tė cilat kanė jetuar 160 njerėz. Gjatė tėrhekjės sė ushtrisė dhe policisė nga kėto shtėpi, ėshtė bėrė pranim dorėzimi me shkrim mė 24. prill tė vitit 2001. Ndėrkaq pas pak po tė njėjtėn ditė shtėpitė janė tė demoluara  dhe tė plaēkitura. Pasi e  trupi Koordinues e dėnoj kėtė vepėr, ėshtė bėrė hetimi.  Pas asaj ėshtė deklaruar qė kryesit janė suspenduar dhe se kundėr tyre ėshtė ngritur procedura diciplinore. Emrat dhe numri i kryesve nuk janė treguar.Sekretari i BL Luēanė Enver Hetemi ka deklaruar FDH qė dėmė ėshtė vlersuar disa herė.

 

          « Komisijoni i parė zyrtar i cili i ka viztuar kėto shtėpi ka qenė i pėrbėrė nga pėrfaēėsuesit e bashkėsisė ndėrkombėtare UEMM dhe UNHCR. Ata i kanė shiquar shtėpitė sipėrfaqėsisht dhe e kanė konstatuar dėmin. Mė vonė, pasi ėshtė qetsuar situata , ka ardhur komisioni i ri. Atė e bėnin njėrėzit nė uniformė. Kanė patur kamera, kanė pėrpiluar procesverbale pėr tė gjitha objektėt , kanė fotografuar. Pas tyre nė teren ka dalur dhe komisioni i tretė nė tė cilin ishin pėrfaēėsuesi i MPB tė komunės sė Bujanocit dhe pėrfaēėsuesi i bashkėsisė tonė lokale. Banorėt kanė qenė mė sė shumti tė kėnaqur me punėn e komisjonit tė fundit pasi secili prej tė demtuarve e ka dhėnė dekleratėn nė lidhje mė gjėrat dhe e ka dhėnė vlersimin e vet tė gjėravė. Nė disa raste vlera e gjėrave ėshtė zvogluar , prandaj katėr familje kanė dhėnė dekleratėn qė nuk pajtohėn me lartėsine ė dėmit tė vlersuar.”

 

          Deri me 28 tetor tė vitit 2001, shtatė nga 21 familje ka marrė dėmshperblim.[78] Vlarat janė sjellė prej 4000 deri nė 21.000 marka gjermane  ( prej 2000 deri 10.500 eura ) Nė dy raste pronarėt  kanė ngritur procedurėn gjygjėsore pėr shkak tė larėsisė sė vlerės sė dėmit. Sipas tė dhėnave tė Kėshillit pėr drejta tė njeriut nė Bujanoc pagesat kanė vazhduar dhe gjatė nėntorit tė, e gjatė vitit 2002 gati tė gjithė banorėt kanė marrė para. Nė raste ku ėshtė ngritur procedura gjygjėsore kompenzimet ende nuk janė tė paguara.

 

          Nė rastin e Qenan Kurteshit, pronarit tė kompanisė private “ Gold commerce “ nga Bujanoci, MPB ka pranuar tė paguan 60.000.00    ( reth 1.000 eura ) si dėmshpėrblim pėr pasurin e shkatėruar gjatė konflikteve tė armatosura. Januz Sabedini  nga fshati Kurbal  ( komuna e Preshevės ) si dėmshpėrblim ka marrė 79.000,00 dinarė ( redh 1.300). Ilmi Memeti nga fshati Oslarė, ėshtė informuar, ndėrkaq qė ende nuk janė provuar tė gjitha tė dhėnat   relevante mbi lartėsinė e dėmit tė krijuar gjatė qendrimit tė pjestarėve tė UJ nga 24. marsi e deri me 15. prill tė vitit 1999.

 

          Nė fshatin Tėrnoc i Madhė shumė shtėpi kanė qenė tė shkatėruara, tė plaēkitura ose tė demoluara. Gjatė vizitės sė UNHCR nė kėtė fshatė nė gushtė tė vitit 2001. sė bashku me pronarė ėshtė bėrė vlerėsimi kornizė i dėmit dhe ėshtė e pėrcaktuar larėsija dhe lloji i ndihmės mė tė nevojshme pėr tė patur mundėsi qė banorėt tė jetoinė nepėr shtepi tė tyre. Tė njejtėn ditė nė fshat ėshtė kthyer dhe Shefqet Berisha (1942) mė bashkshortėn.

 

          “ Kamė ardhur sot duke menduar qė menjihėrė tė mbetėm kėty. Por tani po e shohė qė kjo ėshtė e pamundur. Shtėpinė e kamė lėnė me tėrė mobilet, nė stallė kanė mbetur lopėt dhe vetėm me dy qanta kamė shkuar nė Kosovė. Si po e shihni tani nė shtėpi nuk ka asgjė.Madje edhe murrėt janė diku tė dėmtuara. Nuk ka dyer, dritare, pjesė tė kulmit, dhe tė gjitha qė kanė qenė nė shtėpi janė plaqėkitur.”

 

Nė shtėpi ka mbetur vetėm pjesa e regallit nė tė cilin janė tė vizatuara motivėt nga stema e sėrbve, e nė dhomė janė tė dukshme mbeturinat e ushqimit, konzerva dhe gėrzhola ( kapsollė). Nė dy vende nė murr janė shpuar vrimat pėr snajper, e nė kuzhinė ėshtė kryer nevoja. Nė oborr tė shtėpisė kanė qenė tė shpėrndara enėt e kuzhinės.

 

Shtėpija dykatėshe e Sabri Jakupit  nga i njejtė fshat ka qėnė gjithashtu tėrsishtė e demoluar dhe e plaēkitur. Nė katin ė eperm tė shtėpisė janė parė dhe gjurmėt e zjarrit mė tė vogėl. Lokali nė tė cilin ka qenė punėtoria, e cila gjindėt nė pėrdhesė tė kėsaj shtėpije, ka qenė i demoluar, aparatėt me mė vlerė i kanė marr me vete, e pjesėt i kanė thyer.

 

          Banorėt e Tėrnocit tė Vogėl kryesishtė janė marrė me bujqėsi, e cila iu ėshtė pamundėsuar tani pėr shkak tė minave. Nė kohė kur janė larguar nga fshati, nė shtėpi e kanė lėnė bagėtinė e braktisur. Deri nė ditėn e sotme nuk kanė mundur nė tėrsi tė pėrtėrijnė shtėpitė e tyre. Pozita gjeografike  e fshatit  rrėndonė edhe mė tepėr situatėn e tyre.  

 

          Dėmet nė pasuri nė komunėn e Preshevės.  Pasuria e qytetarėve nė komunėn e Preshevės ka qenė e dėmtuar pėr shkak tė veprimeve tė luftės, por ėshtė edhe e plaēkitur, demoluar dhe e shkatėruar.Dėmėt mė tė mėdha janė nėper fshatra tė cilat kanė qenė fushė e konfrontimeve (Orahovicė, Shushaja e eperm ), si dhe nė fshatra malore nė ZTS , nė tė cilat banorėt kthehėn mė ngadalė ( Cerevajkė, Sefer, Depēe,Magjerė).

 

 

          Nė mahallė UkMemeti, nė fshatin Depēe janė kthyer tė gjitha 22 familje tė cilat kanė jetuar aty. Ndėrkaq, shtatė familje ende jetojnė nėn tenda. UNHCR-i ka ndertuar objekte tė reja pėr pesė familje. Dy familje dimrin e kaluar kanė qendruar nėn tenda.

 

          Nė fshatin fqinjė Buhiq, Halit Hajrullahu me familjen e vetė katėr anėtarėshe gjatė dimrit ka qenė nėn tenda. Nė dekleratė tė dhėnė FDH, nė janarė tė vitit 2002, ka thėnė se nuk ka marrė dėmshperblim pėr shtėpinė e dėmtuar dhe se prej nėntorit tė vitit 2001 nuk ka marrė fare ndihmė humanitare.

 

          Kėshillit pėr drejta tė njeriut nė Bujanoc, pas ngjarjės nė Oraovicė, nė majė tė vitit 2001, janė lajmėruar 25 qytetarė tė cilit janė ankuar nė shkelje tė pasurisė – demėt nė shtėpi dhe objektė ndihmės pėr shkakė tė veprimeve tė armatosura osė levizjeve tė automjeteve ushtarake. Hymbja e gjėrave tehnike, parave, dhe gjėrave mė vlerė, gjithashtu ėshtė paraēitur pas kontrollit tė shtėpive nė Oraovicė. Kryesit nuk janė gjetur.

 

          Nė fshatin Shushajė e Eperm  nė tė cilin jetojnė 10 familje, shtėpija familjare e Zejdi Eminit nė tė cilėn jetojnė 11 anėtarė , dhe shtėpija e Naser mehmetit familja e tė cilit ka 9 anėtarė, kanė pėsuar dėmtime tė rėnda. Sipas vendit tė dėmtimit mund tė konkludohėt qė projektilėt tė cilit i kanė dėmtuar shtėpitė kanė ardhur nga pozita nė tė cilėn kanė qenė forcat serbe. I vetmi banorė i cili tėrė kohėn e konfrontimeve ka qenė nė fshat Bejzad Haliti deshmon FDH-e :

 

          “ Njėrėzit nga tė gjitha shtėpitė tė fshatit kanė shkuar nė Kosovė, vetėm unė kamė mbetur nė fshat. Mezi me  ka nxerur nga fshati me 21 maj,  Kryqi i kuq pasi nė ditėt pėrparėshme  ėshtė gjuajtue me armė zjarri. Der mė ditėn kur jamė larguar nga fshati, tė gjitha shtėpitė kanė qenė nė regull dhe nė to as kush nuk ka hyrė. Ndėrkaq, pasi jamė kthyer, e kamė parė kamionin me cerade nė oborr tė fqiut Memetit. Pasi u nisa tė shiqojė, duke menduar qė ndoshta ai ėshtė kthyer. Nga shtėpia kanė dalur dy persona  nė uniforma kamuflluese, mendoj qė kanė qenė njėsi specijale. Mė thanė qė kanė “ardhur nė teren” dhe menjėherė janė ulur nė kamionė dhe kanė shkuar. Nuk kamė patur mundėsi tė shohė, a ka gjė nė kamion, por kamė parė qė shtėpia ėshtė e thyer dhe se disa gjėra mungojnė. Pas 3-4 orėsh nga drejtimi i fshatit Rajincė ka ardhur kamioni i ngjajshėm. Ndėrkaq kur erdhi une isha para shtėpisė, dhe jamė i sigurt se mė kanė hetuar. Kamioni pastaj, vetėm ėshtė kthyer dhe vazhdoj nė drejtim nga i cili erdhi. “

Shkelje e drejtės nė pronė nga gjysma e vitit 2001

 

Nė zonėn e qytetit Preshevė gjindet moteli “Azizi”, pronar i sė cilės ėshtė Lutfi Azizi nga Presheva. Nė motel qė nga viti 1999 janė tė stacionuara njėsitė speciale tė policisė. Nė shtėpin private, e cila gjindet afėr motelit gjithashtu gjendėshim policia. Policia speciale ėshtė vendosur nė Shtėpin e rinisė nė BL “Stacioni hekurudhor”, ku jeton shumica e sėrbėve nga komuna e Preshevės.

 

Pas tė shtėnave nė fshatin Ranatovc nė shtatorė tė vitit 2001 shtatė familje Arifi me tėrsisht 50 antarė, i kanė braktisur shtėpitė e tyre. Shtėpitė e tyre tė braktisura pas njė muaji ishin tė demoluara dhe tė plaēkitura. Sipas fjalėve tė oficerit tė UJ gjatė mbledhjes me pėrfaqėsuesit e fshatit tė Preshevės, Karadak nė to ėshtė gjetur “ armatim dhe sanitet ndėrsa shtėpitė i kanė thyer bandat nga Kosova.” [79]

 

Pamundėsia e shfytėzimit  tė drejtės nė pronė posaqėrisht ėshtė e theksuar te shqipėtarėt tė cilėt posedojnė tokėn nė afėrsi tė kufirit me Republikėn e Maqedonisė. Muhamet Ramadani (1967) nga fshati Miratovc, komuna Preshevė ka tri parcella tė ndryshme por marrja me bujqėsi ėshtė rėnduar apo pamundsuar.

 

“Parcella e parė gjindet nė vendin qė quhet Kroni i Canit. Edhe pse ky vend ishte njė kilometėr larg prej kufirit na bėjnėtė pamundshėm qė tė punojmė pasi ėshtė, nėnthojza afėr kufirit. Parcella e dytė ėshtė afėr shtėpisė time nė vendin e quajtur Bregu i Cakanocės. Edhe pse na duhet 5 minuta deri aty nuk na lejojnė qė tė shkojmė nė atė drejtim pasi aty janė tė stacionuar ushtarėt, prandaj duhet tė shkojmė pėreth. Nė parcellėn e tretė deri vonė ka qenė e vendosur baraka tani mė ajo barak nuk ėshtė por kanė mbetur istikamat. Ju drejtova komisionit pėr konpenzimin e dėmit por pėrgjegjje nuk patė”

 

Remzi Murati nga fshati Stanec (komuna Preshev) sė bashku me tre vėllėzėr, ka tėrsisht 8 hektarė tokė. Ai pohon qė pjestarėt e UJ nuk e lejojnė ta shfrytėzoj pasurinė: “ me arsyetim se e kemi tė ngaluar tė lėvizim nėpėr pyll.” Sipas fjalėve tė tij pjestarėt e UJ kanė shfrytėzuar drunjt e tij dhe gurėt e thyer pėr ndėrtimin e rrugės edhe pse pėr atė nuk e kan patur lejėn e tij.

 

Shtėpija e familės Aziri nga fshati Depēe komuna (preshev) ėshtė demoluar rreth 24 shkurti tė vitit 2002. Gjatė mbledhjes sė banorėve tė kėtij fshati dhe fshatrave tė rrethit me pėrfaqėsuesit e UJ, oficiri prezent ka thėnė qė ka parė se ēkishte ndodhur dhe se njerėzit tė cilit e kanė bėrė atė nuk kanė bartur uniforma ushtarake. Ai kishte pėrmendur se nė njejtin teren ka vepruar edhe policia.

 

Qytetarėt janė ankuar edhe nė marrjen e pasuris sė tundshme (veturat traktorat kamionat) gjatė zgjatjes sė gjendjes sė luftės nė vitin 1999. Nė shumicėn e rasteve veturat nuk janė kthyer me arsyetim se ishin shkatrruar gjatė veprimeve tė luftės.[80] Nė njėrin rastė MPB-ja ka informuar qė “pėr shkat tė veprimeve tė luftės traktori i evidentuar nga ana e MPB Vrajė ėshtė dhėnė nė shfrytėzim dhe pėrdorim DP poloprodukt. Pronari mund tė tėrheq traktorin kontsetues[81]. Nė njėrėn kėrkesė e MPB kėrkon nga i dėmtuari qė tė parashtron aktpadinė penale kundėr personit i cili nė mėnyrė tė paligjshme e ka pėrvetėsuar automjetin [82]

 

Persona tė shpėrngulur nė mėnyrė interne dhe refugjatė

 

          Sipas vlersimeve tė UNHCR-it, gjatė bombardimeve tė NATO-s nė vitin 1999 dhe pas, mė tepėr se 15.000 persona janė shpėrngulur nga jugu i Sėrbisė

 

            Konfliktet nė Preshevė Bujanoc dhe Medvegjė gjatė vitit 2000-2001. kanė sjell deri te shpėrngulja e re masive banorėve Shqipėtarė, mė sė shumti nga frika pėr sigurin personale. Sipas tė dhėnave tė UNHCR-it dhe Komitetit Ndėrkombėtarė tė Kryqit tė Kuq (ICRC), nė Kosovė kan ardhur 4.531 tė personave tė shpėrngulur intern nga rajoni i komunės sė Preshevės dhe 13.252 persona nga teritori i komunės sė Bujanocit. Nga komuna e Medvegjes ėshtė shpėrngulur gati e tėrė popullata shqipėtare nė kėtė komunė gjatė konflikteve tė armatosura kanė mbetur vetėm 300 shqipėtarė. Pėr shkak tė konflikteve  nė fshatin Rahovicė nė maj tė vitit 2000 shtėpitė e tyre i kanė braktisur 3000 shqipėtarė nga ky fshat dhe fshati fqinjė Kurbali. Vetėm nė njė ditė, me 15 maj, 969 persona kanė shkuar nė Kosovė. Shumica e shpėrngulurve pėrkosisht janė vendosur nė Gjilanė dhe rrethinė. Pėrfaqsuesit e shqipėtarėve vlersojnė se qė nga maji i vitit 1999 deri te ngjarjet nė Rahovicė, nė maj tė vitit 2001 regjionin e Preshevės, Medvegjes dhe Bujanocit e kanė braktisur 25.000 Shqipėtarė.

 

Kthimi i shqipėtarėve tė shpėrngulur ka filluar pas pėrfundimit tė konflikteve tė armatosura. Kthimit mė masiv i kanė parapri vizitat tė organizuara tė personave tė shpėrngulur shtėpive tė tyre gjatė muajit qershorė tė vitit 2001. Nė vendime pėr kthimim kanė ndikuar vlersimi i sigurisė, gjendja nė tė cilėn ishte pasuria e braktisur dhe mundėsia pėr fitim me akitivitete ekonomike. Ndihma e organizatave humanitare pėr rindėrtimin e shtėpive tė dėmtuara dhe sferave tjera tė jetės ka rėndėsi tė madhe.

 

    Sipas tė dhėnave zyrtare [83] tė qeverisė Jugosllave nga 12.500 persona tė shpėrngulur nga kėto 3 komuna nė shtėpi janė kthyer deri nė fund tė vitit 2001 mė tepėr se 9000 persona. Kthimi ėshtė vazhduar edhe gjatė vitit 2002. Logaritet se numri i personave tė shpėrngulur tė cilit janė tė vendosur nė Kosovė  pėr momentin ėshtė mė i vogėl se 1500. Kryetari i trupit Koordinues tė qeverisė Nebojsha Ēoviq ka deklaruar me 27 korrik tė vitit 2002 qė nė Kosovė ende janė tė vendosur rreth 450 Shqipėtarė tė shpėrngulur nga komuna e Preshevės dhe Bujanocit.

 

          Fshatrat nė rajonin malėsis sė Bujanocit. Nga frika pėr siguri personale, tė gjithė banorėt e Zaribincės dhe fshatrave pėrreth tė cilat i gravitojnė siē janė Ēar, Pribovc, Novosellė, Orgjevac dhe Ravno Buēje i kanė braktisur shtėpitė e tyre. Kthimit tė organizuar i ka parapri vizita e organizuar e tė gjitha fshatrave dhe biseda e banorėve me pėrfaqsuesit e UNHCR-it, e UMM, UJ dhe MPB. Tė kthyerit potencial mė sė shumti pyetje i kanė parashtru pėrfaqėsuesve tė UJ dhe MPB. Kryesisht duke kėrkuar garancion tė sigurisė dhe premtim qė nuk do tė ketė malltretim fizik dhe verbal. Garancionet tė cilat ishin tė dhėna nga ana e pėrfaqėsuesėve tė MPB dhe UJ kanė qenė tė natyres gjenerale. Ata kanė premtuar qė pėrfaqėsuesit e ushtrisė dhe policisė do tė sillen nė mėnyrė tė diciplinuar, e nga qytetarėt kanė kėrku qė nė raste tė incidenteve tė drejtohen oficirėve tė ushtrisė dhe policisė.

 

    Pos sigurisė, banorėt i kanė brengosur edhe dėmtimet nė objekte shkollore dhe tjera objekte publike. Gjatė vizitės sė parė tė banorėve nėpėr fshatra,  nė qershor tė vitit 2001, dhe nė cilėn ka marrė pjesė pėrfaqsuesi i FDH, pjestrėt e UJ  nuk kanė qenė mė tė stacionuar nė kėto objekte, por gjurmėt e shfrytėzimit tė tyre kanė qenė tė dukshme.Tenki i UJ ka qenė i parkuar pranė murri i shkollės nė fshatin zarbincė, e tenda UJ qendronte pranė murit tė ambullantės sė fshatit. Banorėt kanė kėrkuar tėrheqjėn e ushtrisė nga obori i shkollės. Kėrkesa ėshė realizuar nė fund tė vitit 2001, por shkolla nuk ka punuar nė vitin shkollor 2000/2001.

 

          Dėmtimėt, humbja e pronės, nė disa raste dhe gjurmėt e qendrimit tė formacioneve tė armatosura nėepėr shtėpi, kanė qenė tė dukshėm edhe gjatė vizitės sė banorėve fshatit malor Pribovcė nė veri tė skajshėm tė komunės sė Bujanocit. Tė gjithė banorėt janė nė gjėndje tė rėndė ekonomike, kryesishtė merren me bujqėsi dhe blegtori, dhe vėshtirė qė mund tė gjejnė mjete pėr rindėrtim. Marrja me bujqėsi ėshtė e vėshtėrsuar pėr shkak tė numrit tė madhė tė minave, tė cilat janė tė vendosura nė rethinė.

 

          Sipas tė dhėnave tė afrueshme, deri nė 15. tetor tė vitit 2001 nė fshatin Zarbincė janė kthyer 55 nga 67 familje, nė Ravno Buēje 12 nga 60, nė Suharno 12 nga 45, nė Pribovcė 5 nga 50 dhe nė Novo Sellė 6 nga 25 familje.  Banorėt e fshatit shqioėtar orgjevac, tė cilit kryesishtė gjindėn nė Bujanoc, nuk tregojnė deshirė pėr tu kthuer meqenėse tė gjitha shtėpite e kėsaj komune janė tė shkatėruara. Gjatė vitit 2002, nuk ka patur kthime tė reja tė rėndėsishme pėr kėto fshatra.

 

          Fshatra tjera nė komunėn e Bujanocit. Pas zhdukjės sė Vladės dhe Persės Miletiq, fshatarėve tė vetėm serb, me 20. qershor tė vitit   2000 fshati Tėrnoc i vogėl nė kufi me Kosovėn e kanė braktisur tė gjithė banorėt Shqipėtar. Nga 550 banorė, nė fshat janė kthuer, deri nė mes tė muajit qershor tė vitit 2001, 135 vetė nga 14 shtėpi prej gjithėsejt 62 shtėpive. Problemi kryesor gjatė kthyerjės ka qenė vendosja, duke marrė para sysh qė tė gjitha   shtėpitė kanė qenė pak a shumė tė dėmtuara.Ėshtė mundur tė konkludohėt qė nė shumicėn e shtėpive kanė qendruar pjestarėt e forcave tė armatosura, deri sa nga disa janė ndėrmarrė dhe veprime ushtarake. Banorėt tė cilit kanė mbetur pa bagėti dhe nuk kanė mundėsi tė merrėn me bujqėsi shkaku i minave sot nė tėrsi janė tė mvarun nga ndihma humanitare e Kryqit tė kuq Ndėrkombėtar dhe bashkėsisė fetare Islame. Si problem tė vetin tė madhė paraqesin dhe pamundėsinė e realizimit e sė drejtės nė mbrojtje shendėtsore. Fshati nuk ka ambullantė, dhe vetėm njė nga banorėt ka veturė tė paregjistruar. Banorėt kėrkojnė ēfarė do leje pėr tė patur mundėsi qė ne raste urgjente tė transportohėn deri tė ambullanta e mė afėrtė dhe tė kalojnė nė menyrė tė sigurtė punktin policorė ne rrugė nermjet Tėrnocit tė Madhė dhe tė Vogėl.

 

          Fshati Nesalcė nga 480 banorė gjatė vitit 2000 e kanė braktisur rreth 60% tė banorėve. Deri nė fund tė qershorit tė vitit 2001 nė fshat janė kthyer mė tepėr se 60 familje, e pastaj edhe 15 tė mbetur. Situata e ngjajshme ėshtė edhe nė fshatin Letovicė, ky kthimi ka qenė vetanak por i konsideruėshem. Deri nė fund tė vitit 2001 nė fshat janė kthyer gati tė gjitha 200 familje. Kryetari i bashkėsisė lokale Letovicė Ekrem Xhemaili ka thėnė se ndikimin mė tė madhė pozitiv  ka prezenca e pėrditėshme e patrolave multietnike policore.

 

          “ Gjatė dy viteve tė fundit banorėt e kėtij fshati kanė duruar maltretime tė shpeshta nga ana e policisė. Gjatė vitit 1999, 13 banorė tė fshatit tanė janė marrur nė pyetje me arsyetim se posedojnė armė. Ata janė tė rrahur dhe maltretuar nė polici, deri sa Todoroviq Stanko, komandant i policisė nė Biljaēė, ende punon nė atė vend tė punės. Nė tė njejtin vit ushtarėt kanė qendruar nė 12 shtėpi nė fshatin tonė. Dėmi i cili ėshtė bėrė kurr nuk ėshė kompenzuar nė menyrė adekuate, e komandanti i cili ka ardhur nė fshat, majori Vuksanoviqi na ka thėnė qė “ duhėt tė jemi tė kėnaqur”. Problem i madhė ėshtė arsimimi i fėmijėve nga fshati jonė. Shkolla e cila egziston nė fshatė ėshtė katėrvjeqare, kėshtu qė mė shumė se 70 nxėnės udhėtojnė pėr nė Nesalcė. Mė tepėr se trė muaj nuk kemi patur transport pėr tė shkuar nė Letovicė, kėshtu qė kjo mė sė shumti i ka goditur fėmijėt. Gjithashtu kėmi kėrkuar qė mundėsishtė bile edhe me mjete tana, tė ndėrtojmė pėr fėmijėt parashkollor. Problemėt me objekte tė cilat i nėrtonin banorėt mė vetėkontribut me fshatinė fqinjė Rajincė, e cilat janė tani pronė e ndėrmarrjės “ Jugokop” gjithashtu nuk janė tė zgjėthur. Tė gjitha ato ndėrtesa tani mė shkatėrohėn, e banorėt janė tė gatėshėm qė tė investojnė tė hollat e tyre, pėr tė ndėrtuar nė fshat njė objektė tė cilin tė gjithė do ta shfrytėzonin, si pėr shembėll  Shtėpi Kulture, dhe tė ngjajshme. Problem i madhė ėshtė dhe papunėsia. I kėmi shumė njėrėz me shkollim tė lartė tė cilit janė tė papunėsuar. Gjatė vitit 1999 disa nga fshatarėt e fshatitė tanė janė tė nga fabrikat nė tė cilat kanė punuar, sė pari nė “Simpo”. Rruga deri nė fshat gjithashtu nuk ėshtė asfaltuar, edhe pse nė masė tė madhe kjo ėshtė bėrė deri nė fshatin fqinjė Gromada nė tė cilin jetonin banorėt Serb.

 

Pėrveē kėsaj banorėt, megjithėatė po kthehėn dhe deshirojnė tė jetojnė dhe tė punoinė kėtu. Tė gjithė ndihėn mė tė sigurtė pėr shkakė tė pranisė sė policisė multietnike the tani presin qė edhe problemėt tjera tė zgjithėn nė menyrė tė kėnaqshme.

 

          Nga fshati Dobrosin nė kufi me Kosovėn, i cili ka tėrėsishtė 1100 banorė ( rreth 120 familje) pėrkohėsishtė kanė shkuar nė Kosovė gjatė muajit majė tė vitit 2001 nga frika e incidenteve tė shumta pas kthimit tė ushtrisė dhe policisė nė ZTK. Tė njejtėn verė banorėt janė kthyer nėpėr shtėpi. Ata, ndėrkaē, kėrkoinė ndriqimin e vrasjės sė vėllazėrve Shaqipi, largimin e minave tė mbetura,  dhe atė qė policija tė pushoj sė bastisuri pa nevojė, dhe tė maltreton qytetarėt nė menyrė verbale tė cilit mė shumė herė gjatė ditės shkojnė nė Kosovė.  Banorėt theksojnė qė gjithnji kanė qenė tė lidhur me komunat nė Kosovė dhe se askush nga ta kur nuk ka qenė i punėsuar nė komunėn e Bujanocit.

 

          Sipas tė dhėnave tė sekretarit tė bshkėsisė lokale Konēul, nga fshati i cili ka 1200 banorė,rreth 70% kanė shkuar nė Kosovė pas shpėrndarjės sė UĒPMB/sė dhe kthimit tė ushtrisė dhe policisė nė ketė rajon. Gjatė qershorit tė vitit 2001 gati tė gjithė janė kthyer nėpėr shtėpi.

 

          Komuna e Preshevės. Deri me 19. shtatorė tė vitit 2001 nė komunėn e Preshevės janė kthyer nė menyrė tė organizuar 1260 persona tė shpėrngulur intern. Kthimėt mė masive tė organizuara kanė qenė gjatė me 17. dhe 26 korrik tė vitit 2001, kur janė kthyer  400 banorė, kryesishtė fshatarė tė fshatrave Bujiē, Depēe, Cerevajkė dhe Ilincė. Nėn tenda janė tė vendosur 29 familje shtėpitė e tė ciljėve kanė qenė tė demtuara.

 

Fshatrat nė Karadak tė Preshevės – Ilincė, Bujiq, Depēe, Cerevajkė dhe Magjerė – nė pėrendim tė komunės nė pjesėn malore pranė kufirit me Kosovė, janė gjetur nė ZTS. Banorėt e kėture fshatrave, pas lajmėrimit pėr kthimin e ushtrisė dhe policisė e kanė braktisur teritorin. Fshatrat kanė mbetur tėrsishtė tė shprasta, pasi shpėrngulje ka patur edhe mė parė, gjatė vitit 1999. dhe 2000. Banorėt e kanė kushtėzuar  kthimin, me dėbimin e forcave policore dhe ushtarake nga ky teritor. Nė Bujiq dhe Ilincė forcat e armatosura kanė qenė nė shtėpi private gjatė vitit 2001deri sa nė shkollėn fillore nė Ceravajkė, pėr skaj rrugės Gjilan – Preshevė ka qenė e stacionuar njėsija e madhe policore. Nė fund tė muajit korrik tė vitit 2001 policija ėshtė shpėrngulur nga shkollat dhe shtėpitė private.

 

Organizatat ndėrkombėtare humanitare, nė bashkėpunim mė pushtetin lokal nė Preshevė, e kanė organizuar kthimin e personave tė intern tė shpėrngulur, tė cilit kanė qenė kryesishtė nė Gjilanin fqinjė nė Kosovė.Kthimet individuale janė karakteristike pėr fshatra nė veri tė komunės (Shushaja e poshtme dhe e Epėrme Crnoticė) si dhe pėr Oraovicėn. Gjatė qershorit tė vitit 2001 numri mė i madhė i banorėve eka vizituar ose ėshtė kthyer nė shtėpitė e tyre.

 

Praksa e mbledhjeve javore tė pėrfaqėsuesve tė UJ, MPB dhe organizatave ndėrkombėtare ėshtė njė prej masave tė mira e cila ndikonė nė kthimin e tė shpėrngulurve. Mbledhjėt javore tė cilat mbahėn nė shkollė nė Cerevajkė, me pėrfaqėsuesit tė fshatit, janė bėrė vende ku banorėt mund tė paraqesin ankesat e tyre nė sjellje tė ushtrisė dhe tė policisė. Ata thonė se kjo i inkurajojnė dhe tė shpėrngulurit tjerė nė kthim. Praktika e mledhjeve javore, ndėrkaē,  ėshtė ndėrprerė nė korrik tė vitit 2002.

 

Komuna Medvegje  Nė komunėn e deri tani nė menyrė tė organizuar, kryesishtė me ndihmen e UNHCR-it, janė kthyer 307 Shqipėtar.[84] Vlerėsohėt qė tani nė kėtė komun jetojnė rreth 800 Shqipėtarė. Pas kryerjės sė zgjedhjėve lokale nė korrik tė vitit 2002 shefi i trupit Koordinues ka deklaruar qė edhe 700 Shqipėtar nga komuna e Medvegjės janė internė tė shpėrngulur nė Kosovė.

 

Refugjatėt nga Republika e Maqedonisė. Sipas tė dhėnave tė UNHCR-it, pėr shkak tė konfliktit nė Maqedoni, kanė ikur nė Serbi dhe Malė tė Zi mbi 8000 Shqipėtar dhe rreth 2000 Maqedonė dhe pjestarė tė bashkėsive tjera etnike. Numri mė i madhė i Shqipėtarėve strehim tė pėrkohėshem ka gjetur nė komunėn e Preshevės. Nė Miratovcė, fshat pranė kufirit me Maqedoni, kanė ardhur rreth 1500 refugjatė, nė Ēukarkė  rreth 200, nė Crnotincė rreth 100 dhe tj. Vetėm pėr njė ditė  me 25. maj tė vitit 2001, nė teritorin e komunės sė Preshevės kanė ardhur 1500 refugjatė, kryesishtė banorė tė fshatit Lojanė tė Maqedonisė. Sipas tė dhėnave tė komisarit pėr refugjatė tė komunės sė Bujanocit, kthimi i refugjatėve ėshtė i lėnė pas dore.

 

 

Policija multietnike

 

Ndrimi i policisė egzistuese mė pjestarėt e policisė mulltietnike, tė aftėsuar me standarde tė OSCE-s, paraqet njė nga kushtėt kryesor si pėr kthim tė besimit tė pėrbashkėt dhe kthim tė bashkėsisė etnike shqipėtare, ashtu edhe pėr sukses tė proēesit politik dhe ndėrtimin e shoqėrisė civile.

 

Sipas planit, aftėsimi i pjesėtarve  tė policisė multietnike ėshtė bėrė nė tri faza. Nė tė parėn, prej 21. majit dėri me 9. qershor tė vitit 2001, janė mbajtur tre trajnime pesėditėshe, tė cilat i kanė vijuar sėrbėt dhe  ish policėt Shqipėtarė, tė cilit kanė qenė tė pushuar nga puna, prej Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės. Patrollat e para mulltietnike policore kanė filluar tė veprojnė me 28. maj tė vitit 2001. Nė fazėn e dytė tė trajnimit, 28 ish pjestarė tė forcave rezervė tė sigurisė, janė aftėsuar nė kursin pesditorė i cili ka filluar me 11 qershor tė vitit 2001.

 

Nė fazėn e tretė, pėr punėt policore janė aftėsuar 400 fillestarė nga Presheva, Bujanoci dhe Medvegja. Ata janė zgjedhur nė bazė tė konkursit publik “   Konkurs pėr pranim tė personave nė kurs pėr policė tė policisė mulltietnike nė Preshevė, Bujanocė dhe Medvegje”, tė cilin MPB e Serbisė e ka shpallur nė bashkėpunim me Misionin e OSCE-sė, nė Jugosllavi. Kushtėt kanė qenė qė kandidatėt janė shtetasė tė Jugosllavisė, tė kanė tė kryer shkollėn e mesme, dhe mos tė jenė mė tė ri se 20 vjet dhe mė tė vjetėr se 27 vjet, qė tė janė tė shendoshė dhe tė kanė aftėsi psikofizike pėr punė nė polici, tė mos janė tė denuar,pėr vepra penale dhe qė kundėr tyre  mos tė jetė e ngritur  procedura penale. Afatėt pėr konkurim janė zgjatur nė dy raste.

 

Intėrėsimin mė tė madhė pėr pjesėmarrje kanė treguar pjestarėt e bashkėsisė etnike shqipėtare. Pėr pėrfaqėsuesit e baskėsisė etnike rome dhe shqipėtare kufiri i vendosur sipas moshės, ka paraqitur problem, pasi nuk ka patur tė interesuar tė mjaftyeshėm nė grupin prej 20 deri nė 27 vjet  tė cilit i kishin plotėsuar dhe kėrkesat tjera te parashtruara. Tė Shqipėtarėt ka qenė problem qė personat e kėsaj moshe nė shumicėn e rasteve kanė poseduar diploma tė fituara nė Kosovė, tė cilat deri me 20 shtator tė vitit 2001 nuk janė pranuar nė Kosovė.

 

Mė rastin e selektimit tė kandidatėve pėr grupin e dytė, 31 Shqipėtar janė refuzuar me arsyetim se nuk i plotėson “kushtėt specijale.” Sipas tė dhėnave tė Kėshillit pėr drejta tė njeriut nga Bujanoci, nė “ kushtė specijale “ nė kėtė rastė ėshtė kuptuar qė nuk janė tė denuar madje as anėtarėt e familjės, apo mendimi mbi kandidatin i marrur nga tereni. Fondi hetonė se qė kushtėt etilla tė posaqme  nuk janė tė paraparė nė “ parimėt e miratuara pėr elementin policor multietnik nė komuna Preshevė Bujanoc dhe Medvegje”, tė cilit me 27. qershor tė vitit 2001 nė bujanoc kanė nėnshkruar ministri i punėve tė brendshme Republikės sė Serbisė, Dushan Mihajlloviq, kryetari i Kuvendit komunal  Preshevė Riza Halimi, shefi i misionit tė OSBE-sė  nė Jugosllavi Stefano Sanino dhe kryetari i trupit Koordinusė i Qeverisė Nebojsha Ēoviq.

 

Trajnimi nė konkursė tė pjestarėve tė zgjedhur tė policisė lokale mulltetnike ka filluar me 6. gushtė tė vitit 2001. Prej atėherė deri me 15.korrik tė vitit 2002 atė e kanė kryer katėr grupe- gjithėsejtė 253 Shqipėtar,128 serb,dy Jugosllovenė dhė njė Malėzezė . Nė mes tė ndjekėsve tė trajnimit ka patur 29 gra tė nacionalitetit serb dhe shqipėtar. Trajnimi i cili ėshtė mbajtur nė Mitrovo Pole kanė udhėhequr”instruktorė tė diplomuar ndėrkombėtar nėn pėrkrahjėn e OSBE-sė nė bashkėpunim me instruktorėt Serb”.

          Tė gjithė ishin tė vendosur ne qendra pėr stėrvitje. Ėshtė punuar nė tė dyja gjuhėt ne mėnyre tė barabart, me pėrkthime. Mbikqyrjėn dhe shqyrtimin e tė gjitha ēėshtjeve me rėndėsi ka kryer grupi i pėrbashkėt i punuės, nė pėrberje prej njė perfaqėsuesi shqiptare, tė qeverisė tė Republikės  sė Serbisė dhe OSBE-sė. [85]

          Arsimimi

 

          Bashkėsia  shiptare dhe rome ne Luginėn e Preshevės janė tė ineteresuar pėr arsimimin e pjesėtareve tė tyre. Problemet nė kėtė fushė ishin tė shprehura gjatė viteve tė 90-ta, ndėrsa mė vonė janė shtuar edhe dėmtimet  fizike tė objekteve shkollore. Kėto  dėmtime sot pjesėrisht janė sanuar, duke faleminderuat donacioneve nga jasht, por inventari shkollor edhe mėtej paraqet problem te madh.

 

          Programi dhe plani i zgjidhjes sė krizės nė komunat e Preshevės Bujanocit dhe Medvegjes nuk pėrmban asnje masė pėr zgjidhjen e problemeve tė shumta pėr arsimimin e pakicave, tė cilat jetojnė nė kėto komuna. Pėrfaqesuesit shqiptar shumė herė kanė paraqitur propozime pėr pėrmisimin e gjendjes. Ata kanė kėrkuar qė shqiptarėt tė marrin  pjesė nė udheheqje nė  shkolla, qė me ligj tu mundėsohet hapje e shkollave fillore dhe tė mesme me plan-programe tė ndara mėsimore nė gjuhėn shqipe,tekstet mėsimore, pastaj formimin e komitetit te veēanta arsimor (Serbi-Kosovė) me tė cilat do tė rregullohen ēeshtjet e shkollimit tė shqiptarėve nga ky regjion nė shkolla tė mesme tė cilat nuk ekzistojnė nė Luginėn e Peshevės, nė shkollat e larta e superiore nė Kosovė, parnimi i tė gjitha diplomave tė fituara nė shkollat e mesme dhe nė Universitetin e Prishtinės ne periudhėn prej 1991-2001, shpejtimi i procedurės sė nostrifikimit  tė diplomave tė universiteteve nė Shqipėri dhe shtetet tjera, ndėrtimin dhe  rikonstruimin e objekteve shkollore dhe sigurimin e paisjeve pėr modernizimin e procesit mėsimor .

 

          FHN  ka konkluduar se nė mesin e  problemeve me  tė cilat ballafaqohen pakicat nė arsimim janė objektet joadekuate shkollore, plan programet joadekuate, mosnjohja e diplomave tė fituara nė Kosovė nė periudhėn 1991-2001 dhe pamundesia e ndikimit tė pakicave nė zgjedhjen e udheheqesisė sė shkollės.

Gjendja e shkollave nė komunėn e Bujanocit sipas tė dhėnave pėr vitin shkollor 2001-2002, nė komunėn e Bujanocit shkollėn e kanė vijuar 5.805 nxėnės, ndėrsa ate tė mesme 1.141 nxėnės. Nė tėrė komunėn gjatė vitit tė kaluar shkollor kanė punuar 9 shkolla fillore, 4 prej tyre (Bujanoc, Klenik, Levosajė, Zhbevē) kane mėsim nė gjuhėn serbe, 4 nė gjuhėn shqipe (Bujanoc, Muhovc, Tėrnoc i Madh dhe Lluēan ), ndersa nė shkollėn fillore “Desanka Maksimoviq” (492 nxėnės janė shqiptare, dhe nė serbisht 2.317 nxėnės (552 romė dhe 1.767 serbe)

.

          Shumica e shkollave fillore ka paralele te ndara  nė fshatrat pėr rreth . Kėto janė kryesisht paralelet e 4 klasėve tė para. Shumica e kėtyre objekteve edhe me herėt ishin nė gjendje tė rėnde, ndėrsa  konfliktet e armatosura kontribuan nė zvoglimin e mėtejshėm tė pasurisė shkollore. Disa objekte shėrbenin ose edhe mė tej shėrbejnė pėr vendosjėn e ushtrisė dhe policisė.

Shkolla fillore “Skėnderbeu”nė Zabinc (me paralele te ndarė prej rreth 350 nxėnės) vitin e kaluar shkollorė nuk ka fillauar paunėn sepse shkolla ka pėsuar dėme tė mėdha materiale, gjithashtu edhe tė banesave te arsimtarėve , zyra e vendit, bibloteka, lokalet pėr program kulturor. Ėshtė shkatrruar edhe pasuria nė tė gjitha kėto objekte, por ka edhe supozime se orenditė shkollore, mjetet dhe dokumentacioni jane shfrytėzuar pėr ngrohje. Me rastin e vizitės tė banorėve tė cilėt dėshirojnė tė kthehen, tė organizuar nga ana UNCHR- i automjetet e blinduara te Ushtrisė Jugosllave ishin tė  vendosura pranė ndertesės shkollore, si dhe ėshtė evidente se pjestarėt e ushtrisė shfrytezojne edhe vet ndertesėn.

          Shkolla fillore “Ēar” ka paralele te ndara ne Nuhovc. Sekretari i shkolles Xhevat Xhevili e ka pershkruar incidentin me rastin e kthimit te ushtrisė nė ZTS:

 

          “Shkolla ne Ēar ėshte shumė e vogėl duke marre parasysh se ka 7 nxėnės ajo gati qė nuk ka ndonjė pasuri. Me datėn 30 maj 2001 nė shkollė kanė ardhurpolicėt dhe kanė marre disa gjėra qė kanė gjetur aty. Sipas evidences sime ato ishin 7 gjėra, por nuk kanė vlerė te veēante, p.sh. lopata, shami e pionerėve, kapelė partizane, gjeja e vetme qėe ishte mė e vlefshme ishte njehėsori elektrik . Unė kam intervenuar dhe atėherė policia ka bėrė procesverbalin dhe 2 ditė mė vonė tė gjitha, perveē njehėsorit elektrik, ua janė kthyer shkollės. Unė kam insistuar qė njehsori elektrik ti kthehet shkollės, duke marre parasysh se pėr atė nuk kemi tė holla, por nuk kam marre kurrfarė pėrgjigjeje.

 

          Ndėrtesa shkollore nė fshatin Vėrban gjindet afėr varrezave tė fshatit. Me rastin e  vizitės tė kėsaj ndėrtese nga ana e   hetuesve  tė fondit FHN, nė korrik tė vitit 2001, ajo ishte e mbyllur.Fshatarėt than se nuk kanė ēelsa dhe ata as qė kanė ardhur aty, sepse kanė menduar se aty gjendet ende policia.Nė shkollė dhe rreth saj ishin tė pranishėm gjurmėt e qėndrimit te numrit te madh te njerėzeve dhe automjeteve. Edhe pse hapėsira para shkollės ėshtė e lidhur me rrugėn e fshatit, ėshtė vėrejtur se automjetet pėr kohė tė gjatė kanė lėvizur nė drejtim tė varrezave.

 

          Banorėt e fshatit shqiptar Turi me vetėkontribut kanė ndėrtuar shkollėn e re tė fshatit, e cila ėshtė ende e pashfrztėzuar. Me vetėkontribut ėshtė nėrtuar edhe shkolla nė Dobrosin, ndėrsa banorėt e fshatit Smolicė kanė filluar ndėrtimin e objektit, por punimet janė ndėrprerė pėr shkak tė mjeteve financiare. Nxėnėsit e klasėve tė larta te kėsaj shkolle udhėtojnė 13 km deri nė shkollėn e fshatit Bilaē.

 

            Ndėrtesat shkollore nė Letovicė, Nesalc, Luēan dhe Dobrosin janė nė gjendje mė tė mire, por problem paraqesin bankat dhe karriget.Nė fshatin  Nesalc  dhe Luēan, si dhe nė shumė fshatra tė tjera furnizimin me banka dhe karrige ka financuar UNICEF-i.

 

          Nė shkollėn e  fshatit Ternoc i Madh nė kohėn e kthimit tė banorėve kanė ekzistuar vetėm dy drasa tė zeza dhe dy banka, ndėrsa dritaret dhe dyert ishin te shkatėruara. Inventari shkollor mė vonė pjesėrisht ėshtė pėrtrirė, por jo mjaftueshem pėr punė normale.

 

          Nė Bujanoc ekzistojn dy shkolla tė mesme. Nė shkollėn e mesme profesionale “Sveti Sava”, e cila ka shumė  drejtime tė ndryshme mėsimi zhvillohet ne gjuhėn serbe. Shkollėn vijojnė 632 nxėnės. Nė qendren arsimore “Mihajlo Pupin” , ne kėtė vit shkollor nė gjuhėn shqipe mėsimin kanė vijuar 506 nxėnės: 123nė drejtimin e pėrgjithshėm arsimor- gjimnaz dhe 383 nė drejtimin  makineri-elektroteknikė.

 

          Mėsimi i shkollave tė mesme nė gjuhėn shqipe mbahet ne ndėrtesen e shkollės fillore “28  Mars”, duke mare parasysh se ndėrtesa te cilėn e ka shfrytėzuar  gjimnazi “Mihajlo Pupin” (mė heret  “Sezai Suroi) nė vitin 1992 ėshtė shėndruar ne kazermė. Pushteti lokal thekson

se stacionimi i ushtrisė nė kėtė ndėrtesė ka goditur tė dyja bashkėsitė,

se stacionimi i ushtrisė nė kėtė ndėrtesė ka goditur tė dyja bashkėsitė, sepse nė pjesėn tjetėr tė ndėrtesės mbahej mėsimi pėr nxėnesit serb. Njėsitė e UJ plotėsisht  e brakėtisėn  ndėrtesėn mė 15 prill tė vitit 2002. Pėrfaqesuesi i kėshillit pėr tė drejtat e njeriut nė Bujanoc thotė se ndėrtesa ėshtė ne gjendje jo tė mire dhe nuk mund tė shfrytezohet pėr zhvillimin e mėsimit. Deri mė 5 korrik te vitit 2002 nuk ka patur paralajmėrime qė ndėrtesa mund tė aftėsohet pėr mėsim ne vitin e ardhėshem shkollor.

 

          Gjendja ne shkollat e komunės sė Presheves. Nė komunėn e Preshevės ekzistojn tetė shkolla fillore dhe dy tė mesme. Mėsimin nė shkollat fillore nė gjuhėn shqipe e vijojnė mbi 5.500 nxėnės, mėsimin nė gjuhėn serbe vijojnė fėmijėt serb dhe romė, rreth 400. Shkollat me mėsim ne gjuhėn shqipe gjenden ne Preshevė, Rahovicė, Miratovc, fshatrat Relan, Cėrnoticė, Caravajkė  dhe Raincė. Shkolla me mėsim ne gjuhėn serbe gjendet nė  BL “ Stacioni hekurudhor”, ku jetojnė shumica e banorėve serb tė komunės. Rreth 1300 nxėnės shqipėtarė vijojnė mėsimin nė gjimnaz dhe shkollėn teknike “Presheva “. Sipas tė dhėnave tė komunės, nė ēdo klasė tė shkollės sė mesme ekziston edhe  paralelja me mėsim nė gjuhėn sebe.

 

          Shkolla fillore nė fshatin Caravajkė deri nė qershor tė vitit 2001 ishte e bazė e policisė. Pasuria e shkollės ka pėsuar dėmtime dhe pėr kėtė MPB nuk ka ofruar kurfarė kompenzimi. Sipas fjalėve tė tė punėsuarve shkolla ende nuk ka atė numėr tė mjeteve mėsimore tė cilat i ka pasur para hyrjes sė policisė. Rėndesia e kėsaj shkolle ėshtė e madhe, sepse nxėnėsit e fshatrave pėrreth (Ilincė, Maxherė, Bujiē)vijojnė mėsimin e klasėve tė larta tė shkollės fillore. Edhe shkolla nė fshatin Depēė ka mbetur pa banka dhe karrige e mjete mėsimore, ndėrsa shkolla pa dritare dhe dyer. Kjo shkollė, si dhe shkollat nė fshatin Shushaj e Epėrme gjatė konflikteve tė armatosura janė shfrytėzuar pėr qėndrime  tė shkurtėra tė formacioneve ushtarake.

 

          Shkolla fillore ne fshatin Relan me paralele tė ndara ka rreth 700 nxėnės ( 550 shqipėtarė dhe 150 serbė ). Drejtori i shkollės ėshtė serb. Njė nga paralelet e ndara te shkollės gjendet nė fshatin Bushtranjė ku mėsimin vijojnė 70 shqipėtarė dhe 12 serbė. Drejtorėt e gjashtė shkollave tė tjera ku mėsimi zhvillohet ne gjuhėn shqipe janė shqipėtarė.

 

          Ndihmė tė madhe shkollave ne komunėn e Preshevės u ofrojnė organizatat ndėrkombėtare. Shkollėn fillore “22 Dhjetori” nė fshatin Cėrnoticė e ka financuar qeveria amerikane nėpėrmjet tė USAID-it, pėr furnizimin me banka dhe karrige UNICEF-I, ndėrsa nga BE shkolla duhet tė marrė edhe 8 kompjutorė. Ekziston mundėsia qė BE ndihma tė tilla ti dėrgoj  edhe shkollave tė tjera nė kėtė komunė.

 

          Shkollėn fillore nė Rahovicė vijojnė rreth 800 nxėnės. Mėsimi tani zhvillohet nė kushtet joadekuate, nė objektin qė nuk ėshtė destinuar pėr mėsim. Ėshtė kryer projekti pėr ndėrtesėn e re tė shkollės, ndėrsa ndihma ėshtė premtuar nga shumė donatorė tė huaj  dhe ndėrkombėtarė. UNICEF-i ka financuar furnizimin e paisjeve shkollore pėr shkollėn fillore nė Miratovc.

 

 

          Gjendja nė shkollat e komunės sė Medvegjės. Gjendja ėshtė  e tillė edhe ne shkollat fillore nė Medvegjė. Nė fshatin Tupallė, njė nga fshatrat mė tė mėdha nė kėtė komunė, nė kėtė vit shkollorė janė regjistruar vetėm 35 nxėnės, derisa para tri vjetėsh ky numėr ishte 182.

 

          Njohja e diplomave tė fituara nė Kosovė. Dalja e nxėnėsve dhe arsimtarėve nė Kosovė nga sistemi unik i arsimit te Serbisė u shfaq edhe nė pjestarėt e bashkėsisė etnike shqiptarė ne Luginėn e Preshevės. Pėr shkak tė programeve mėsimore joadekuate, mungesės sė institucioneve arsimore nė gjuhėn amtare, e posaqėrisht  pėr shkak tė shėndrimit te gjimnazit ne kazermė, numri i madh i shqipėtarėve nga kėto komuna arsimin fillor dhe tė mesėm  e kanė fituar nė Kosovė, derisa njė numėr i madh i tyre, arsimimin superior e kanė fituar nė universitetet e Prishtinės dhe Tiranės.

 

Diplomat e fituara ne shkollat alternative shqipėtare ne Kosovė pas vitit 1991 kanė pasur shenjėn “ Republika e Kosovės”. Kėto diploma Ministria e arsimit te Republikes se Serbise nuk i ka pranuar si valide. Pushteti i ri ka treguar gatishmėrinė qe ky problem tė zgjidhet. Ministria e arsimit dhe sportit mė 4 maj te vitit 2001 ka dhėnė mendimin sipas tė cilit” Tė gjitha diplomat tė lėshuara me teroitorin e RS dhe RFJ janė valide nė tė gjitha pjesėt e teritorit , pėrkatėsisht nuk i nėnshtrohen procedurės sė nostrifikimit. Kjo vazhdon edhe pėr teritorin e Kosovės dhe Metohisė”[86]

 

Me tė njejtin rast , ndėrsa lidhur me diplomat e fituara nė Shqipėri ministria ka theksuar se ēdo person” ka tė drejtė qė tė kėrkojė nostrifikimin dhe njohjen e ekuivalemcės”.

 

          Nė parashtresėn e Kėshillit pėr tė drejtat e njeriut nė Bujanoc tė datės 20 shtator 2001, Ministria ėshtė pėrgjigjur se “ asnjė diplomė qė ėshtė lėshuar me simbolin Republika e Kosovės, kjo Ministri pėr shkaqe tė kuptueshme nuk mund t’a njohė. Megjithatė, tė gjitha diplomat qė janė tė vėrtetuar me vulėn e UNMIK-ut, pėrveq atyre me shenjen Republika e Kosovės, do tė pranohen nga ana e kėsaj Ministrie” .[87]

 

          Programet dhe tekstet mėsimore. Plan programet mėsimore paraqesin ēėshtje kyēe pėr arsimimin e tė gjitha pakicave ne Jugosllavi. Ky problem nuk ėshtė zgjidhur nė mėnyrė tė kėnaqshme as pėr pakicėn shqipėtare. Nxėnėsit me mėsim nė gjuhėn shqipe ende mėsojnė sipas plan programeve tė miratuara nė vitin 1999. Tekstet janė pėrkthyer nė gjuhėn shqipe, mirėpo nuk janė plotėsuar me njėsitė pėrkatėse mėsimore, tė cilat e paraqesin kulturėn dhe historinė shqiptare.

 

          Ministria e Arsimit e Serbisė deri tani nuk ka ndėrmarrė asgjė pėr tė ndryshuar gjendjėn. Pėrfaqsuesit shqiptarė kanė propozuar formimin e organeve tė posaqme qe do tė merreshin me plan programet mėsimore, si edhe formimin e njė komiteti arsimor pėr problemin e shkollimit tė shqiptarėve nė ato lloje shkollash qė nuk ekzistojnė nė Luginėn e Preshevės.

 

Mediumet

 

          Gjendja jashtėzakonisht e pavolitshme nė informimin e pjesėtarėve tė pakicave etnike ėshtė pėrmirsuar deri diku gjatė vitit 2001. Nė kėtė kanė ndikuar prania dhe ndihma e OSBE-s, iniciativa private ne lėmin e mediumeve dhe ndryshimet demokratike nė Serbi.

Njė hap i rėndėsishėm ėshtė edhe leja e shpėrndarjės se shtypit nė gjuhėn shqipe qė botohet nė Kosovė.

 

          Shqiptatėt ne jug tė Serbisė nuk kanė mendim tė mire pėr punėn dhe kumtesat e Qendrės Press tė Trupit Koordinues tė Qeverisė tė Serbisė dhe RFJ-sė. Ata kanė vėnė re se nė Planin dhe programin pėr zgjidhjen paqėsore tė krizės nė komunat Bujanoc, Preshevė dhe Medvegjė figuron se “qėllimi i RFJ-sė dhe i RS qė me njė trajtim tė ri ta fitojnė luftėn mediale dhe nė kėtė mėnyrė tė sigurojnė, pėrveē tjerash, dashamirsinė e bashkėsisė ndėrkombėtare.”Veē kėsaj, thuhet se si njė nga tetė qėllimet dhe detyrat e kėsaj qendre ėshtė qė “tė gjithė ta kenė tė qartė se kush ėshtė jasht ligjit dhe pėr dhunė e kush ėshtė legjitim dhe pėr zgjidhje paqėsore;kush ėshtė viktimė e kush kriminel;kush i respekton e kush nuk i respekton marrėveshjet. Nuk mund tė pėrkrahet teza se terroristėt janė ‘ viktima’, sepse ata nė kėtė rol kanė arritur qėllime tė rėndėsishme nė Kosovė dhe Metohi.”

 

          Bujanovacke novine nė gjuhėn serbe dhe Jehona nė gjuhėn shqipe janė tė vetmet gazeta qė dalin nė Bujanovc. Pas njė ndėrprerjeje tė gjatė, Jehona ka rifilluar tė dale prej 25 prill 2000. Kuvendi i Komunės vitin e kaluar e ka ndihmuar financiarisht kėtė gazetė tė pėrdyjavshme, mirėpo sivjet ndihma financiare mungoi. Tirazhi momental i revistės ėshtė rreth 3.000 kopje, ndėrsa temat qė botohen i pėrkasin jetės politike dhe kulturore tė shqiptarėve. Projekti i OSBE-sė pėr transformimin e mjeteve tė informimit publik nė Bujanovc parasheh njė pavarsi tė plotė tė mjeteve lokale informative, transformimin e tyre pronėsor, dygjuhėsinė, defashizimin e plotė dhe aftėsimin e kuadrove tė reja tė tė trija bashkėsive etnike.

 

          Radio Bujanoci, medium publik, themelues i tė cilit ėshtė KK Bujanoc, emeton program nė gjuhė serbe. Edhe ky radio ėshtė inkuadruar nė programin e OSBE-sė. Nė qytet ekzistojnė edhe dy radio komerciale, tė cilat emetojnė program nė gjuhėn serbe (Ema dhe Duga). Radio Ema krahas programit tė vet informativ, riemeton lajmet e radios gjermane Dojēe Velle(Deutche Welle), radios franceze Frans Interesional (RFI) dhe programit B92 tė Beogradit. Ky radio ėshtė plotėsisht i hapur pėr problemet e tė gjitha bashkėsive etnike dhe pėrkrahė projektet qė promovojnė multikulturėn dhe tolerancėn.

         

Radio Toni, medium i vetėm elektronik nė gjuhėn shqipe nė komunėn e Bujanocit, punon nga data 7 qershor 2001 dhe momentalisht emeton programin eksperimental komercial. Radio planifikon emetimin e programit tė vet informativ, si dhe riemetimin e lajmeve tė radios tė stacioneve tjera. Jehona dhe Toni mė 2 korrik tė vitit 2001 kanė filluar shkollėn e gazetarisė, me mundėsi qė vijuesit pastaj tė punojnė nė mediumet lokale.

 

          Radio Presheva emeton programin informativ , kulturor dhe zbavitės nė gjuhėn shqipe. Radio ekziston nė kuadėr tė Shtėpisė sė kulturės nė Preshevė dhe ka tė punėsuar shtatė punėtorė.

 

          Pėr shkak tė gjendjes jo tė mirė nė medija, pėrfaqėsuesit e OSBE-sė  Trupit Koordinues dhe mjeteve tė informimit tė shqiptarėve nėnshruan nė vitin 2002 «Parimet themelore pėr riorganizimin e mediave», themeluese i tė cilit ėshtė KK Bujanovc. Edhe pse e planifiklaur marrėveshje e tillė  nuk ėshtė nėnshkruar pėr Medvegje dhe Preshevė. Rezultatet e para janė vėrejtur mė 20 shtator tė vitit 2002, kur pėr herė tė parė filloi emetimi pesė minutėsh i lajmeve nė gjuhėn shqipe.

 

 

 

Kultura

 

          Kultura, e rėndėsishme pėr identitetin e pakicave etnike, pėr shkak tė konflikteve tė armatosura ishte e vendosur ne rend tė dytė. Institucionet themelore kulturore nė Preshevė dhe Bujanoc janė shtėpitė e kulturės. Shqiptarėt, gjithashtu, kanė SHKA «Tėrnoc i Madh», e cila programin e fundit e ka paraqitur nė vitin 1997. Nė Tėrnoc tė Madh nė vitin 1993 ėshtė themeluar edhe muzeu.

 

          Shtiėpia e kulturės nė Bujanoc ka 12 tė punėsuar, prej tyre tetė serbė dhe malazezė dhe katėr romė. Punėtori i vetėm shqiptar ėshtė larguar nga puna nė vitin 1995. Pas tri vitesh, manifestimi i parė me organizimin e shqiptarėve lokal ishte hapja e shkollės sė gazetarisė mė 2 korrik 2001. Drejtoreshė e shtėpisė sė kulturės ėshtė malazeze, ndėrsa drejtori i bibliotekės nė Bujanovc ėshtė serb. Nė bibliotekė janė tė punėsuar gjashtė punėtorė( njė rom, dy shqiptarė dhe tre serbė).

Biblioteka ka rreth 35.000 libra, prej tyre vetėm 1.000 nė gjuhėn shqipe.

 

          Shtėpia e kulturės nė Preshevė ka 19 tė punėsuar – 16 shqiptarė, dy serbė dhe njė rom. Drejtor ėshtė shqiptar. Nė kuadėr tė shtėpisė sė kulturės ėshtė edhe biblioteka me shtatė tė punėsuar, udhėheqės i sė cilės ėshtė shqiptar. Biblioteka ka 18.200 libra, prej tyre 13.400 nė gjuhėn serbe, ndėrsa 5.000 nė gjuhėn shqipe. Gjatė vitit 2002, pėr nevojat e bibliotekės janė blerė 4.8000 libra. Nė ndėrtesėn e shtėpisė rinore, qė gjindet nė pjesėn e Preshevės ku jetojnė serbėt, ėshtė e stacionuar policia, kėshtu qė kjy institucion kulturor momentalisht nuk punon.

 

Pjesėmarrja e shqiptarėve nė kryerjen e punėve publike

 

          Shqiptarėt dhe romėt nga Presheva, Bujanoci dhe Medvegja gjatė dekadės sė fundit nuk kanė marrė pjesė nė pushtetin lokal nė pajtim me standardet ndėrkombtare.

 

          Pas mbarimit tė konflikteve tė armatosura, nė kuadėr tė kėrkimit tė zgjidhjes politike, autoritetet rebulikane treguan vullnet tė mirė pėr ndryshime nė kėtė sferė. Programi dhe plani i zgjidhjes sė krizės nu komunat Bujanovc, Preshevė dhe Medvegjė si detyrė tė parė parasheh «integrimin e shqiptarėve nė sistemin politik, shtetror dhe shoqėror dhe respektimin e rė drejtave tė njerziut nė pėrputhje me standardet evroiane».Nė program theksohet konkretisht nevoja qė pėrbėrja kombėtare e tė punėsuarve nė administratė shtetrore, nė ekonomi dhe veprimtaritė shoqėrore tė harmonizohet me strukturėn kombėtare tė popullsisė, si edhe tė sigurohet pėrfaqsimi adekuat i shqiptarėve nė organt lokale dhe nė organet republikane tė pushtetit .Megjithatė, deri nė momentin kur ėshtė hartuar ky raport, nuk janė bėrė ndryshime qenėsore.

 

          Interesimin pėr tė marrė pjesė nė vetėqeverimin lokal, shqiptarėt e kanė treguar qysh nė momentin e hartimit tė propozimeve tė miratuara n Kuvendin e parė tė pėrfaqsueseve tė zgjedhur tė shqiptarėve nė Luginėn e Preshevės, mė 1 gusht 2001. Atėherė ata kėrkuan tė vendosen e masave tė pėrkohshme nė komunat Bujanoc dhe Medvegjė dhe tė zhvillohen zgjedhjet e parakohėshme nė bazė tė vedimeve pėr caktimin e njėsive zgjedhore, qė do tė ishin nė pajtim me pėrbėrjen nacionale tė popullsisė. Gjithashtu kanė kėrkuar tė ndryshohet Ligji pėr zgjedhjen e deputetėve tė popullit, i cili do tu mundėsonte pakicave kombėtare njė pėrfaqsim mė adekuat nė Kuvendin Republikam dhe ne mekanizmat pėrkatės ligjor qė do tė siguron pjesmarrjen proporcionale nė organet e administrates nė tė gjitha nivelet.

 

          Vetėqeverimi lokal nė komunėn e Bujanovcit. Nė zgjedhjet e meparshme lokale tė vitit 2000, mė shumė vende deputetėsh nė KK tė Bujanocit fitoi JUL(16), e pastaj SPS(13) dhe Partia shqipėtare pėr veprim demokratik (8). PSHVP ishte e vetmja parti e shqiptarėve qė morri pjesė nė zgjedhje. Llogaritet se ka patur tė ngjarė tė fitojė edhe 4 mandate sikur zgjedhjet tė mbaheshin edhe nė njėsitė elektorale Konēul, Breznicė, Muhovc dhe Zarbincė- fshatra shqiptare nė zonėn e konflikteve tė armatosura.

 

          Rezultati i tillė i zgjedhjeve ka qenė i mundur, ngase caktimi i njėsive zgjedhore ka favorizuar popullsinė serbe. Shqiptarėt(60,6% tė popullsisė sė komunės) teorikisht kanė mundur tė zgjedhin jo mė shumė se 12 (29,26%) nga numri i pėrgjithshėm 41 i kėshilltarve. Njėsitė zgjedhore, prej tė cilave ēdo njera ka zgjedhur nga njė kėshilltar, janė formuar nė atė mėnyrė qė nė vendbanime shqiptare ka pasur njė numėr tė madh zgjedhėsish (p.sh. njėsia zgjedhore nr.3- Tėrnovc 2176 zgjedhės), kurse njėsitė zgjedhore nė vendbanime serbe kanė pasur disa herė mė pak zgjedhės( njėsia nr,42 Pretina- gjithėsej 61 zgjedhės).[88] Secila njėsi ka zgjedhur nga njė kėshilltar.

 

          Nė kėto zgjedhje romėt nuk kishin partinė e vet politike, por janė pėrfshirė nė jetėn politike, nėpėrmjet partive politike kryesore (SPSdhe JUL). Nė KK tė Bujanovcit romėt kanė pasur dy kėshilltar(4,87%)

Ndryshe nga shqiptarėt, kėshilltarėt e tė cilėve nuk merrnin pjesė nė punėn e kuvendit, romėt kanė pasur njė pėrfaqsues nė Kėshillin Ekzekutiv tė KK tė Bujanovcit, i cili kishte nėntė anėtarė( 5 nga SPS dhe katėr nga JUL).

 

          Sipas tė dhėnave tė ish kryetarit tė KE tė KK tė Bujanovcit, Bllagoje Tabash, nga 104 persona tė punėsuar nė administratėn komunale 1 ka qenė rom dhe 17 shqiptarė. Prej tyre 11 punonin nė zyrat e vendit nė fshatrat shqiptare dhe 6 nė ndėrtesėn e KK, krysisht pėrkthyes daktilografist ose korier. Njė prej tyre ėshtė nėpunės i gjendjes civile. Kėshilli pėr tė drejtat e njeriut nė Bujanoc pohon se numri i shqiptarėve tė punėsuar ka qenė mė i vogėl.

 

          Nė krye tė tė gjitha shėrbimeve komunale, si edhe nė vendet udhėheqse ne Gjykatėn dhe Prokurorinė Komunale, nė polici, nė Qendrėn e punės sociale dhe nė Kėshillin Komunal tė Kryqit tė Kuq janė serbėt. Numri i shqiptarėve tė punėsuar nė ēdo institucion lokal ėshtė disa herė mė i vogėl se numri i serbve tė punėsuar. Njė shqiptar ėshtė punėsuar nė zyren e Ministrisė Federative pėr Bashkėsitė Nacionale dhe Etnike.

 

          Nė fshatin etnikisht tė pėrzier Bilaq, nga gjithėsej 700 familje 20 janė familje serbe. Mirėpo, kryetari i bashkėsisė lokale, komandanti i stacionit tė milicisė, drejtori i shkollės dhe drejtori i Repartit tė fabrikės «Megal», nėpunėsi i gjendjes civile dhe veterinari janė serbė. Nė ambulancė punon njė mjek shqiptar. Nė radhėt e tė punėsuarve nė Repartin lokal tė fabrikės «Megal» nuka ka asnjė shqiptar.

 

          Shembull i qėndrimit tė pandryshueshėm tė pushtetit serb ndaj pjesemarjes sė shqiptarėve nė punėt e administratės publike shihet nė deklatėn  u.d. tė prokurorit republikan publik tė Serbisė Dragomir Nediq, i cili me rasin e emėrimit tė prokurorėve publik, si detyrė tė prokurorisė nė Bujanoc theksoi « Pėrveq mbrojtjes e tė drejtave tė njeriut, detyrė prioritare e prokurorisė ėshtė ndėrmarja e masave ligjore kundėr tė gjithė atyre qė punojnė kundėr interesave nacionale serbe».[89]

 

          Pushteti lokal ne komunėn e Preshevės.  Nė zgjedhjet lokale tė vitit 2000 vendet tė kėshilltarėve kanė fituar katėr parti: SPS pesė, JUL njė, deri atėherė nė pushtet PDD-nėntėmbėdhjete, ndėrsa Partia e bashkimit demokratik (PDU) 13 vende. Ėshtė karakteristike se struktura etnike nė komuna plotėsisht pėrputhet me rezultatet e zgjedhjeve: Nga 38 kėshillėtarė, 6 ishin serb ndėrsa 32 ishin shqiptarė, prandaj supozohet se serbėt kanė votuar pėr dy partitė e para ndėrsa shqiptarėt pėr dy partitė e tjera. Kėshilli ekzekutiv i komunės ka pasur 7 anėtarė dhe tė gjithė ishin shqiptarė. Administrata komunale nė Preshevė ka 81 tė punėsuar, prej tyre 13 (ose rreth 16%) serbe, 3 romė. Edhe pse nė mesin e kėshillėtarve nuk ka femra nė administratėn komunale punojnė 18 femra (22,22%). Kryeshefėt e pesė sektorėve komunal janė shqiptarė, ndėrsa kryeshefėt e inspekcioneve dhe tė punėsuarit janė kryesisht serbė. Nė insekcionin e tregut kryeshefi ėshtė serb si edhe dy punėtorė tė tjerė, ndėrsa nė policinė financiare janė tė punėsuar tre serbe dhe njė shqiptar. Kryeshefi i drejtorisė republikane tė tė ardhurave publike ėshtė shqiptarė, ndėrsa  nė vendin udhėheqės ne Entin e Gjeodezisė ėshtė serb. Kryetar i gjykatės komunale ėshtė serb. Nga pesė gjyqėtarė sa punojnė vetėm njė ėshtė shqiptarė.

 

         

Zgjedhjet lokale  ne Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė nė vitin 2002

 

          Pėrfaqėsuesit e shqiptarėve dhe Qeverisė Republikane janė pajtuar se ėshtė e domosdoshme qė sa mė shpejtė tė organizohen zgjedhjt lokale ne komunat Medvegjė dhe Bujanoc. Pushteti nė Serbi ka kėrkuar qė zgjedhjet tė mbahen edhe nė komunėn e Preshevės, ndėrsa pėrfaqėsuesit  e shqiptarėve e kundėrshtuan kėtė me arsyetim se ne kėtė komunė pjesėmarja e tė gjitha bashėsive me kryerjen e pushtetit publikėshtė ėshtė nė proporcion me pjesėmarjen e tyre me numrin e pėrgjithshėm te banorėve.

 

          Zgjedhjet nė komunat nė jug te Serbisė duheshin tė mbahen pas shpalljes sė rezultateve tė regjitrimit tė vitit 2002, dhe tė bėhen regjistrat e ri zgjedhor. Marrėveshja mbi parimet themelore pėr zgjedhjet e parakohėshme ėshtė nėnshkruar mė 18 mars tė vitit 2002. Qeveria e Republikės sė Serbisė  ka shpėrndarė Kuvendet Komunale tė Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės mė 13 qershor 2002. Ne vend tė Komunave lokale janė emėuar Kėshillet Ekzekutive tė pėrkohėshme. Nė Bujanoc nė Kėshill ishin 6 shqiptarė, 5 serbė dhe 1 rom. Nė Preshevė 10 shqiptarė dhe dy serbė. Nė Medvegjė 8 serbė dhe 4 shqiptarė. Kėto Kėshilla i kanė  formuar Komisionet  komunale shumėnacionale zgjedhore.

 

          Zgjedhjet nė tė tri komunat janė caktuar qė tė mbahen mė 28 korrik tė vitit 2002. Me ligjin e ri pėr zgjedhjet lokale, tė miratuar mė 13 qershor tė vitit 2002, ėshtė parashikuar qė i gjithė teritori i komunės tė jetė njė njėsi zgjedhore, ndėrsa cenzusi pėr hyrjen nė kuvendin lokal ishte 3% tė votave tė fituara. Ekziston edhe obligimi qė nė listat e kandidatėve pėr kėshilltar tė ketė sė paku 30% tė femrave.

 

          Aktivitete parazgjedhore. Gjatė aktiviteteve parazgjedhore, politikanėt dhe aktivistėt nga tė tri bashkėsi nacionale nė Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė ishin tė drejtuar nė pjesėtarėt e bashkėsisė sė tyre.

 

          Shqiptarėt kanė krijuar edhe njė parti tė re - Partinė pėr prosperitet demokratik(PPD). Partia pėr bashkimin demokratik tė shqiptarve(PBDSH) pėr herė tė parė ka marrė pjesė nė zgjedhjet nė Bujanoc. Kėto dy parti kanė marrė pjesė nė zgjedhje nė komunat Preshevė dhe Bujanovc, ndėrsa partia mė e madhe shqiptare- Partia e Veprimit Demokratik i ka paraqitur listat nė tė trija komunat.

 

          Bashkėsia nacionale e romėve ka dalė ne zgjedhje nė komunat Preshevė dhe Bujanovc. Nė Bujanovc kandidatėt romė kanė qenė tė propozuar nė listat e Partisė sė Unitetit tė Romėve dhe grupit tė qytetarėve.

 

          Partitė serbe nė shumicėn e rasteve janė paraqitur nė listat e pėrbashkėta si Koalicioni pėr Preshevė, Koalicioni pėr Bujanovc dhe Koalicioni pėr Medvegjė. Boshti i kėtyre koalicioneve kanė qenė partitė e Opozitės Demokratike tė Serbisė (DOS). Nė Preshevė vetėm DOS-i ka pasur njė listė me kandidatė serbė, kurse nė Bujanoc ka dal nė zgjedhje edhe koalicioni “Opstanak” qė pėrbėhej nga Partia Radikale Serbe dhe Lėvizja Serbe e Pėrtėritjes, si edhe tri grupe qytetarėsh. Krahas Koalicionit pėr Medvegjė, nė Medvegjė kanė paraqitur listat edhe SRS, DSS, SD, SPS, SPO dhe njė grup qytetarėsh.

 

          Nė komunėn e Preshevės( 28.000 zgjedhės tė regjistruar) janė zgjedhur 38 kėshilltar, kurse nė Bujanovc qė ka pasur 37.059 zgjedhės tė regjistruar janė zgjedhur 41 kėshilltarė. Pėrfaqsuesit shqiptar kanė vlerėsuar se prej tyre rreth 18.500 kanė qenė shqiptarė dhe 300 romė. Rreth 10.000 zgjedhės te komunės sė Medvegjės kanė zgjedhur 35 kėshilltarė.

 

          Duke qenė se sipas Ligjit tė ri pėr vetėqeverisje lokale kryetarėt e kuvendeve te Komunės kanė autorizime tė gjėra, ėshtė pėrcaktuar qė ata tė zgjidhen nė zgjedhjet e dertėpėrdrejta. Pėr kryetar tė KK tė Preshevės janė propozuar 3 kandidatė, qė tė gjithė shqiptarė - Riza Halimi ( PVD ), Rrahim Zylfiu (PBDSH) dhe Abedin Selimi ( grupi i qytetarėve). Pėr kryetar tė komunės sė Bujanovcit janė kandiduar Nagip Arifi (PVD) dhe Novica Manojlloviq( Koalicioni pėr Bujanovc). Pėr kryetar tė KK, Medvegjė janė paraqitur 3 kandidatė, qė tė tre serbė: Sllobodan Drashkoviq (Koalicioni pėr Medvegjė). Zhivko Doderoviq (SPO) dhe Zoran Marinkoviq ( grupi i qytetarėve).

 

          Zyra pėr institucine demokratike dhe tė drejta njerzore e OSBE-sė dhe Kongresi i autoriteteve lokale dhe rajonale i Kėshillit tė Europės, mė 8 qershor kanė vendosur misionin ndėrkombėtar pėr vėzhgimin e zgjedhjeve (MNVZ) qė pėrbėhej nga 4 ekspertė elektoralė dhe 110 vėzhgues me afat tė shkurtė. Mė sė shumti vėrejtje rreth procesit tė zgjedhjeve , drejtuar  Misionit, iu referoheshin listave tė zgjedhėsve.

 

          Nė fushatėn parazgjedhore, tė gjithė kandidatėt kanė theksuar rėndėsinė e zhvillimit ekonomik tė rajonit. Bashkėsia shqiptare nė Bujanoc nė paraqitjen e kandidatit unik (Novica Manojloviq) promovoi tezėn se me kėto zgjedhje  mbrohet “interesi nacionalė” . Gjithashtu, vėrehet se pushteti nė Serbi dhe Trupi koordinues gjatė fushatės nė mėnyrė tė dukshme kanė promovuar kėtėkandidat. Nga ana tjetėr, kandidati shqiptar Arifi ka theksuar se nėqoftė se fiton do tė jetė kandidat i tė gjithė qytetarėve”. Nė paraqitjen e e fundit zgjedhor nė televizionin lokal tė Vrajės, mė 26 korrik tė vitit 2002, kandidati i koalicionit pėr Bujanocin, Manojlloviq nuk u ėshtė drejtuar me asnjė fjalė zgjedhėsve shqiptarė, e as qė ka folur pėr problemet qė janė karakteristike pėr bashkėsinė shqiptare dhe vendbanimet. Ai megjithatė tha se  dėshiron t’ i zgjidhė problemet e natyrės ekonomike, nė mėnyrė qė do tė “hapė vende tė reja tė punės nė Bujanoc pėr njerėzit qė kanė ardhur nga Piroti, Nishi dhe qyteteve tė tjera nga Serbia”.

 

Rrjedha e zgjedhjeve.Zgjedhjet e mbajtura mė 29 korrik tė vitit 2002  nė tė trija komunat kanė kaluar pa incidente tė mėdha dhe nė pajtim me standardet ndėrkombėtare. Kėtė konstatim e ka dhėne edhe Misioni Ndėrkombėtar pėr Vėzhgimin e Zgjedhjeve,[90] duke theksuar se janė tė nevojshme pėrmirsime tė mėtejshme, veēanėrisht nė hartimin e listave zgjedhore. Numri mė i madh i vėrjtjeve ishte lidhur me pamundėsinė e votimit tė personave , tė cilėt nuk ishin regjistruar nė listat zgjedhore dhe  fshehtėsinė e pamjaftuar  tė procesit tė votimit.

 

          Nė zgjedhje, nga tri  bashkėsitė etnike, kanė dalur shumė me pak votues se qė kanė paraparė pėrfaqėsuesit e tyre.  Edhe pse  gjatė fushatės ėshtė folur pėr “Zgjedhjet vendimtare “, nė Bujanoc votuan rreth 60% tė zgjedhėsve serb dhe shqiptarė, dhe nje numėr i vogėl i romėve, kėshtu qė  bashėsia rome nuk e ka fiatuar asnje vend  kėshilltari.  Nė Preshevė ne zgjedhje kanė dalur rreth 22 %, ndėrsa nė Medvegjė rreth 43% tė zgjedhėsve  tė regjistruar.

 

          Pėr shkak tė numrit tė madh tė zgjedhėsve, nė disa  vendvotime, votimet kanė vazhduar edhe pas orės 20,oo. Vendvotimi nr. 59 nė Bujanoc me  2.468 zgjedhės tė regjistruar  ishte i hapur prej orės 5,oo tė mengjesit. Situata e tillė  ishte  edhe nė vendvotimet nė Trnoc tė Madh ku  votimi ka vazhduar edhe pas mesnatės.  Nė kėto vendvotime kanė votuar kryesisht shqiptarėt.

 

          Rezultatet e zgjedhjeve  dhe  periudha paszgjedhore. Nė Preshevė pėr kryetar tė Kuvendit tė komunės  ėshtė zgjedhur kandidati  PVD Riza Halimi.  Ai u zgjodhė nė rrethin e dytė, me ē’rast dolėn     10.780 zgjedhės, ose  58,8%, ndėrsa pėr kundėrkandidatin e tij Rrahim Zylfiun nga  PBDSH – 4l,2%. Numrin mė tė madh tė vendeve tė kėshilltarėve ka  fituar PVD (19), pastaj partitė tjera tė shqiptarėve  PBDSH (11) dhe PPD, ndėrsa koalicioni serb pėr Preshevėn fitoi 3 mandate. Romėt nuk kanė asnjė kėshilltar.

 

          Seanca konstituive e Kuvendit tė komunės Preshevė u mbajt me 22 gusht tė vitit 2002.  Pėr nėnkryetar tė Kuvendit u zgjodhė  Ēasllav Angjellkoviq, serb i koalicionit  pėr Preshevėn  dhe ėshtė vendosur      qė numri i anėtarėve i Kėshillit ekzekutiv tė rritet prej 7 nė 11. Tė pakėnaqur me zhvillimin e ngjarjeve, kėshillatėt e  dy partive tjera  shqiptare  janė larguar nga Kuvendi.

 

          Nė Medvegj pėr kryetar tė Kuvendit tė komunės u zgjodhė Sllobodan  Drashkoviq, kandidat i koalicionit pėr Medvegjėn, e cila  ka  fituar  shumicėn  (11) tė vendeve  tė kėshilltarėve. Partia Shqiptare PVD ka fituar 6  vende (17,l4%). Pastaj SPS (7), DSS (6), SPO (3) dhe SRS (2). Mbledhja konstituive e KK Medvegjė u mbajt me 17 gusht tė vitit 2002.

          Rezultatet e para tė zgjedhjeve  tregonin  se   tri partitė shiptare fituan  sė bashku shumicėn e vendeve tė kėshilltarėve – 24 prej gjithėsej 4l. Gjithashtu, se kandidati  pėr kryetar tė Kuvendit tė komunės  Nagip Arifi (PVD) fitoi 5l,22% tė votave, ndėrsa kundėrkandiati i tij  Novica Manojlloviq rreth 48% tė votave.

          Gjatė kohės  sė pėrmbledhjes sė rezultateve tė votimit, para ndėrtesės sė Kuvendit tė komunės nė Bujanoc filluan protestat e sėrbeve, tė cilėt kundėrshtuan  pėr shkak tė “parregullėsive nė zgjedhje”. Ata Shprehėn paknaqėsinė  pėr shkak se pėr kryetar te Kuvendit tė komunės ėshtė zgjedhur shqiptar dhe pėr shkak se partitė shqiptare do tė kenė mė shumė  kėshilltarė  se sa sėrbėt. 

Pėr rezultatet e  zgjedhjeve e kanė fajsuar trupin koordinuar qeveritar. Gjatė protestave  kanė marrė nėnshkrime pėr pėrsėritjen e zgjedhjeve nė tė gjitha vendvotimet si dhe shkarkimin e Nebojsha Qoviqit nga posti  i kryetarit tė trupit koordinues. Koalicioni pėr Bujanoc dhe DOS janė rezervuar  nga kėto protesta, ndėrsa DSS mė vonė pėr shkak pjesėmarrjes sė anėtarėve tė tyre nė protesta, kanė shpėrndarė kėtė kėshill lokal.

          Komisioni komunal zgjedhor  i ka anuluar zgjedhjet  nė 11 vendvotime – 3 nė Tėrnoc tė Madh, 2 nė Bujanoc dhe nga  1 nė fshatrat  Letovicė, Luēan, Bilaē, Nesallc, Dobrosin, Breznicė. Pėrveē  nė Bilaē, nė tė gjitha vendet tjera nė listat zgjedhore kanė qenė kryesisht shqiptarėt.  Nė kėto zgjedhje, zgjedhjet janė pėrsėritur mė 11 gusht.  Pastaj  koalicioni pėr Bujanoc  ka dėrguar  14, ndėrsa PVD 2 ankesa  nė vendimet e Komisionit zgjedhor komunal. Gjykata komunale nė Bujanoc  mė 18 gusht tė vitit 2002 kėto ankesa i ka refuzuar. Pėr shkak tė parregullėsive, zgjedhjet mė 25 gusht tė vitit 2002  pėr herė tė tretė janė pėrsėritur nė dy vendvotime ( fshatrat: Nesallc dhe Bilaē).

          Mė pastaj janė kumtuar rezultatet pėrfundimtare pėr komunėn e Bujanovcit, sipas tė cilave prej  37.058 zgjedhėsve tė regjistruar kanė votuar gjith;sej 21.434. Kandidati pėr kryetar tė KK, Novica Manojlloviq, mori 9.720(43,35%) vota, ndėrsa Nagip Arifi 11.399(53,18%) vota. Partitė e shqiptarėve kanė fituar 23 vende nė parlamentin lokal( PVD(16), PPD(5), PBDSH(2) vende, kurse partitė serbe 18 vende(koalicioni pėr Bujanovc 12, Koalicioni” Opstanak” 5 dhe kandidati i grupit tė qytetarėve Trajko Trajkoviq 1).

 

Nderrmarjet publike dhe ekonomia

Diskriminimi nė lėmin e punėsimit, pushimi i puntorėve shqiptarė nga puna gjatė bombardimit dhe pengimi i kthimit nė punė tė punėtorėve qė kanė ikur nė kohėn e intervenimit tė NATO-s janė problemet themelore me tė cilat ballafaqohen shqiptarėt etnik nė Preshevė dhe Bujanovc. Pėr kėtė arsye shumica dėrmmuese e shqiptarėve punojnė nė sektorin privat ose merren me bujqėsi.

Tė dhėnat pėr zhvillimin ekonomik dhe punėsinė janė shqet;suese. Instituti G-17 thotė se nė periudhėn 1988-1998 nė Serbi mė sė shumti ka stagnuar komuna e Preshevės. Tė ardhurat pėr banor nė kėte komunė tė pazhvilluar nė vitin 1998 kanė qenė 370 dollarė, ndėrkohė qė mesatarja e Serbisė ishte 1700 dollarė. Pjesėmarja e sektorit privat nė tė ardhura gjatė kėsaj periudhe nė Preshevė ėshtė rritut nga 18 nė 52,2%, kurse nė Bujanovc nga 17,3 nė 35, 2%.

Komuna e Bujanocit . Nė kėtė komunė ka mė shumė tė punėsuar se sa tė papunėsuar. Tė dhėnat e pushtetit komunal flasin pėr 6.000 tė punėsuar dhe 4.385 tė papunėsuar. Sipas raporteve thuhet se numri i tė paraqiturve nė Entin e tregut tė punės ėshtė rritur  nė 4.600. Vlerėsohet se numri i pėrgjithshėm i tė papunėsuarve, sė bashku me ata qė janė tė lajmėruar nė Ent, ėshtė 10.000. Prej kėtij numri 70% janė shqiptarė.

Pozitat udhėheqse nė ndermarrjet krysore publike (PTT, Telekomi, Elektrodistribuimi, Ndermarrja publike komunale) kanė serbėt. Nė ndermarrjet shoqėrore (fabrika e ujit mineral, fabrika e duhanit, fabrika e akumulatorėve”Svetlost” dhe repartet e Simpo-s) situata ėshtė e njejtė. Numri i tė punėsuarve tė pakicave etnike ėshtė i vogėl nė krahasim me numrin e pėrgjithshėm tė tė punėsuarve. Nė fabrikėn e ujit mineral”Heba” prej 460 tė punėsuar, rreth 95% janė serbė.

Numėri edhe ashtu i vogėl i tė punėsuarve ėshtė zvogluar pėr shkak tė pushimit tė tyre nga puna. Rasti mė njohur tė largimit tė punėtorėve nga puna ėshtė njė repart i fabrikės “Simpo” gjatė vitit 1999. Pėrfaqsuesi i Kėshillit pėr tė drejtar e njeriut thotė se vetėm gjatė vitit 1999 nga puna janė larguar 80 shqiptarė. Vetėm nga fshati Lluēan 6 (Nijazi Ramadani, Fatmir Sherifi, Qani Hasani, Fatmir Xhelili, Ramiz Sabedini dhe Muzafer Nuhiu. Puntorėt  e paditėn  fabrikėn“Simpo” dhe procedura ėshtė nė vazhdim. Pas pėrfundimit tė konflikteve nė vitin 2001, drejtori i ka thirrė kėta puntorė qė tė kthehen nė punė, por me kusht qė ta tėrheqin padinė. Tė gjithė kėte e kanė refuzuar. Momentalisht nė fshatin e tyre Lluēan ka 15 tė punsuar, prej tė cilėve tetė punojnė nė arsim.

Ruzhdi Fejzullahi nga Tėrnoci i Madh, njė nga puntorėt e “Simpos” nė Bujanoc, rastin  e vet kėshtu e pėrshkruan:

“Nė ditėn kur filluan bombardimet nė repartin ku kamė punuar unė ishin tė punsuar 53 shqiptarė. Ditėn tjetėr, mė 25 mars 1999, ne 45 jemi larguar pa aryetim. Disa ditė mė vonė, mė 1 prill 1999 kam ardhur pėr rrogė, ndėrsa mė 15 prill pėr regres. Asnjė herė nuk i kam marrė paratė, ndėrsa pėr herėn e fundit kur isha nė atje, nė afėsi tė fabrikės, nė njė veturė tė markės “Ford Taunus” ishte i ulur njė polic me automat. Kur i kam pyetur tė punėsuarit kur duhet tė lajmėrohem, ai polic e drejtoi automatin nė drejtimin tim duke mu kėrcnuar mė tha “A dėshiron qė unė tė tregoj  kur tė lajmėrohesh”. Nga ajo ditė unė nuk kam shkuar dhe as pyetur pėr rrogė”

Fatmir Nebiu (1958), Xhemile Nevzadi(1958), Faik Agushi(1963), Makfire Ajeti (1959) dhe 4 puntorė tė tjerė tė OP “7 korriku” nga Presheva, pėr shkak tė pasigurisė sė pėrgjithshme gjatė mombardimit tė NATO-s nė vitin 1999 nuk kan ardhur nė punė. Pesė prej tyre tani dėshirojnė qė tė kthehen nė punė, por edhe krahas tė premtimeve  nga ana e drejtorit, kjo ende nuk ka ndodhur. Ata me postė i kan marrė librezat e punės, pa vendim pėr ndėrprerjen e marrėdhėnies sė punės.[91]

Fshatrat Dobrosin, Konjēul dhe Tėrnoc i Madh nuk kanė tė punėsuar nė ndermarrjet shoqėrore e publike nė kėtė komunė. Banorėt e fshatrave, tė cilėt nė asnjė mėnyrė nuk janė prekur nga konfliktet e armatosura, gjithashtu nuk kanė tė punėsuar nė ekonominė e komunės sė Bujanocit. Nė fshatin Smolicė, prej 1.500 banorėve vetėm katėr janė tė punėsuar si mėsues tė fshatit. Personi i pestė, i cili ka punuar nė ndermarrjen “Svetlost” ėshtė larguar nga puna gjtė vitit 1999. Sipas fjalėve  tė shqiptarėve lokal, gjatė dekadės sė fundit krahas serbėve lokal janė nė ndėrmarrjet shoqėrore janė punėsuar kryesisht serbėt e komunave fqinje.

Komuna e Preshevės. Nė Preshevė janė tė punėsuar 2.408 banorė, ndėrsa zyrtarisht tė papunė janė 4.306. Duke marrė parashysh qė shqiptarėt kryesisht nuk paraqitėn nė Entin pėt tregun e punės, pėrfaqsuesit shqiptarė vlerėsojnė se nė Preshevė ka 19.000 tė papunė.

Drejtorėt e ndėrmarrjeve publike PTT dhe Telekom, si dhe shumica e ndėrmarrjeve shoqėrore (fabrika e plastikės, shtypshkronja “Grafofleks”, fabrika e gėlqerės “Buduqnost”, fabrika  e qelqit “Kristal”janė tė nacionalitetit serb. Nė ndermarrjen publike komunale, elektrodistribuim, industrinė ushqimore”Bratstvo” dhe fabrikėn “Metal” drejtorėt janė shqiptarė. Pėr ndryshim nga Bujanoci, numri i i shqiptarėve dhe romėve me pėrqidje ėshtė mė i madh, por nuk i pėrgjigjet strukturės etnike tė banorėve. Nė “Galofekx”, fabrikė e plastikės punojnė rreth 50% tė shqiptarėve.

Fabrika e duhanit, pėrkatėsisht nė repartin qė ekziston nė Preshevė, ka tė punėsuar 78 punėtorė, prej tyre 29 janė shqiptarė (37,17%) dhe vetėm njė rom (1,28). Nė muajėt kur paraqitet nevoja pėr punėn sezonale, nė fabikė prej 100 deri 120 tė punėsuar. Punėtorėt sezonal  rreth 70% tė rasteve janė serbė. Kėshilli drejtues ka 5 anėtarė (3 serbė dhe 2 shqiptarė), ndėrsa drejtor i ndėrmarrjes ėshtė serb.

Prej 2.000 banorėve nga fshati Cėrnoticė , vetėm 20 punojnė sektorin shoqėror. Fshati Rahovicė qė numron 6.000 banorė ka vetėm 100 tė punėsuar. Fshati Miratovc , i cili i dyti me madhsi me 5.000 banorė ka 60 tė punėsuar, ndėrsa nė Norē me 1.500 banorė nė sektorin shoqėror punojnė 50 banorė.

Nė fshatin e pėrzier etnik Relan  jetojnė rreth 200 familje me rreth 1.500 anėtarė. Njė e katėrta e familejeve janė tė nacionalitetit serb. Nė sektorin shoqėror janė tė punėsuar 110 banorė, prej tyre 75 serbė dhe 35 shqiptarė. Nė Bushtrajė jotojnė 180 familje, prej tyre njė e treta janė tė nacionalitetit serb. Prej 900 shqiptarėve etnik sa jetojnė nė kėtė fshat, janė tė punėsuar 10, ndėrsa prej rreth 200  serbėve janė tė punėsuar 40.

Problem i veēantė nė Preshevė paraqet stacionimi i forcave ushtarake dhe policore nė objektet ekonomike. Shembullin, tė cilin shqiptarėt vazhdimisht e theksojnė ėshtė fabrika e kėpucave “Eukofleks” ku punonin rreth 210 punėtorė, prej tyre mbi 80% tė shqiptarėve. Trupi Koordinues disa herė ka vazdhuar afatin pėr largimin e ushtrisė nga ky objekt. Ushtria pėrfundimisht ėshtė tėrhequr mė 15 prill tė vitit 2002. Ushtria dhe policia, gjithashtu, gjinden edhe nė sallėn e ndėrmarrjes “Elektrokontakt”,nė Qendrėn e Kooperativės Bujqėsore Presheva dhe motelin privat “Azizi”.

Pjesė e planit tė Qeverisė Republikane dhe asaj Federative, i cili ka tė bėjė me “harmonizimin e pėrbėrjes nacionale tė udhėheqėsve” nė ekonomi, qeverisje lokale, jurispodencė dhe fusha tjera me rėndėsi nuk ėshtė zbatuar, ndėrsa nuk janė marrė as hapat pėr realizimin e tij. Pjesėtarėt e pakicave edhe mė tutje nuk kanė ndikim nė zhvillimin ekonomik tė komunave ku ata jetojnė.

Shėndetėsia

Problemi kryesor i shėndetėsisė ėshtė se as Bujanovci, as Presheva nuk kanė spital. Pėrveē kėsaj, struktura e tė punėsuarve dhe e udhėheqėsve nė kėtė veprimtari nuk i pėrgjigjet strukturės etnike tė popullsisė. Njė numėr punėtorėsh tė shėndetėsisė, tė cilėt gjatė bombardimit kanė shkuar nė Kosovė, ende nuk janė kthyer nė vendet e punės.

Drejtorėt e shtėpive tė shėndetit nė Preshevė dhe Bujanovc i emėron kryeshefi i Qendrės Shėndetsore tė Vranjės. Shtėpia e Shėndetit nė Bujanoc ka rreth 250 punėtorė. Prej tė gjithė mjekėve, vetėm tetė janė shqiptarė. Drejtori ėshtė serb. Nė Shtėpinė e Shėndetit nė Preshevė punojnė 130 punėtorė, nga tė cilėt 86 janė shqiptarė dhe 2 romė. Drejtor i Shtėpisė sė Shėndetit ėshtė serb. Sipas fjalėve tė dr. Eshref Aliu qė punon nė kėtė institucion, shumica e mjekėve dhe e personelit tjetėr mjeksor qė gjatė bombardimeve  1999 kanė shkuar nė Kosovė, kanė shptrehur gatishmėrinė pėr tu kthyer nė vendet e mėparshme tė punės.

Infrastruktura

Me vlerėsimin pėr gjendjen e rrugėve, furnizimin me ujė, rrjetin telefonik dhe problemet tjera infrastrukturore pajtohen plotėsisht tė tri bashkėsitė e Luginės sė Preshevės.

Gjatė periudhės sė shkuar pati diskriminime edhe nė kėtė sferė. Shumica e fshatrave tė banuara me shqiptarė nuk kanė telefona, nė fshatrat malore rrugėt janė kryesisht tė cilsisė sė dobėt, ndėrkaq vetėm 65 % tė popullsisė furnizohet me ujė nga ujėsjellsi. Kanalizimi ėshtė njė problėm i madh sidomos nė vendbanimet me popullsi rome. Ėshtė karakteristike situata nė Tėrnovc tė Madh, i cili ėshtė vendbanimi mė i madh me popullatė shqiptare, banorėt e tė cilit e kanė ndėrtuar vetė postėn dhe ia kanė dorėzuar PTT tė Serbisė. Nė kėtė fshat me rreth 9.000 banorė ekziston vetėm njė telefon, nuk ka kanalizim, ndėrkaq shtypja nė ujėsjellės ėshtė e dobėt. Ujėsjellės nuk kanė as fshatrat Osllarė, Nesallc, Letovica, Lluēani dhe Turija, tė cilat janė tė banuara kryesisht me popullatė shqiptare.

Pushteti lokal nė bashkėpunim me Qeverinė Republikane dhe me Organizatat Ndėrkombėtare kanė ndėrmarrė mjaftė hapa praktik pėr ndėrtimin e objekteve infrastrukturore. Njėri prej pikėsynimeve kryesore ėshtė ndėrtimi dhe asfaltimi i rrugės e cila e lidhė Tėrnovcin e Madh me fshatin Muhovc nė gjatėsi pre 52 km, pėr tė cilėn shqiptarėt lokal janė tejet tė interesuar. Pjesėn e parė tė projektit e ka hartuar UJ. Rruga do tė lidhte tė gjitha fshatrat qė gravitojnė nė drejtim tė Zarbincės me pjesėn tjetėr tė komunės. Pėr kėtė pjesė tė komunės ėshtė paraparė edhe projekti pėr pėrmirsimin e rrjetit elektrik.

Ish kryetari KK tė Bujanovcit Stojanēe Arsiq, premtoi se kanalizimi dhe ujėsjellsi do tė ndėrtohen nė lagjet me popullsi rome ose  me popullsi tė pėrzier- Morava 76, Rruga Gjilani, Car Llazari, Lagja e re dhe Cale.

Nė ndėrtimin e infrastrukturės mė sė shumti ėshtė arritur nė Preshevė ku vetėm 25% e popullsisė sė qytetit e shfrytzon ujin nga ujėsjellsi. Nė kėtė komunė janė hartuar ose janė nė realizim e sipėr projektet pėr ndėrtimin e rrugėve, tė ujėsjellsit dhe tė kanalizimit.

Banorėt e fshatit Cėrnotince grumbulluan deri nė vitin 1990 rreth 200.000DM(100.000 euro) pėr ndėrtimin errugės sė kėtij fshati. Paratė e deponuara nė Beobankėn e Preshevės kanė mbetur “ tė ngrira” si “ kursim i vjetėr devizor”. Pėrfaqsuesit e bashkėsisė lokale u janė drejtuar disa herė Kėshillit Koordinues qė ta zgjidhė kėtė problem , por nuk kanė marrė kurrfarė pėrgjigjeje. Ata edhe nė vitin 1999 hartuan projektet pėr instalimin e lidhjeve telefonike nė tri fshatra dhe pėr ndėrtimin e ujėsjellsit dhe kanalizimit.

Pėrdorimi zyrtarė i gjuhėve dhe shkrimeve

Me Ligjin Republikan pėr pėrdorimin zyrtar tė gjuhėve dhe shkrimeve, tė miratuar nė vitin 1991 ėshtė paraparė se nė Republikėn e Serbisė ėshtė nė pėrdorim zyrtar gjuha serbe dhe alfabeti cirilik. Ligji lejon qė me statutet e kuvendeve komunale tė parashihet pėrdorimi i gjuhėve tė pakicave kombėtare ne territoret e komunave tė caktuara, por nuk i pėrcakton kriteret. Me ligj ėshtė paraparė se nė rastet e tilla emrat e rrugėve dhe tė shesheve tė organeve dhe organizatave tė shkruhen nė gjuhėt qė janė nė pėrdorim zyrėtar, por ndalon pėrdorimin e toponimeve tradicionale tė pakicave.

Komuna e Preshevės me statutin e vet ka parashikuar pėrdorimin e barabartė tė gjuhės shqipe dhe gjuhės serbe. Ky vendim po zbatohet nė praktikė nė tė gjitha institucionet e qeverisjes lokale, nė tė cilat tė gjitha mbishkrimet janė nė dy gjuhėt. Mirėpo, nė njė numėr tė madh tė institucioneve qė janė nė kompetencė tė Republikės sė Serbisė dhe RFJ nuk ka mbishkrime nė tė dy gjuhėt. Nė lokalet e entit tė gjeodezisė nė PTT, nė Entin pėr llogaritje dhe pagesa, nė Entin  e tregut tė punės, nė Zyren e rrethit tė Pēinjit dhe nė Jugobankė, titujt janė shkruar ekskluzivisht nė gjuhėn serbe.

Komuna e Bujanocit nė statutin e vet nuk ka dispozita pėr pėrdorimin e barabartė tė gjuhėve. Nė komunė nuk ka mbishkrime nė tė dyja gjuhėt. Kėtė dispoizitė e nuk pėrmban as satatuti i i komunės sė Medvegjės. Nė kėto komuna me rastit tė dhėnies sė dokumentave dhe dokumenteve tjera zyrėtare, pėrdoret gjuha serbe dhe shkrimi cirilik. Regjistrimi i emrave personal sipas transkiptimit nė gjuhėn shqipe nuk ėshtė i mundur.

Pėr shkak tė kėsaj gjendjeje pėrfaqsuesit shqiptarė kėrkojnė “pėrdorimin e gjuhės dhe shkrimit  shqip paralelisht me gjuhėn serbe dhe shkrimin cirilik nė lokalet e qeverisjės lokale dhe nė tė gjitha veprimtaritė tė nivelit komunal dhe teritorijal, me ndryshime dhe plotėsime tė Ligjit mbi pėrdorimin zyrtar tė gjuhės dhe shkrimit”.[92] 

Pushteti i Serbisė disa herė kanė shfaqur paknaqėsinė pėr shkak tė vendosjes tė flamurit shqiptar nė vendet publike. Vendosja e flamujve tė shteteve tjera nuk ėshtė ligjore me asnjė dispozitė duke pėrfshirė edhe Ligjin e pėr mbrojtjen e tė drejtave dhe lirive tė pakicave nacionale. Flamuri shqiptarė ėshtė vendosur  nė vititn 2001 me rastin e Ditės kombėtare tė shqiptarėve, Ditės sė Flamurit(28 nėntor), ndėrsa pėr herė tė fundit me rastit tė shėnimit tė rėnies tė Ridvan Qazimit, mė 24 maj tė kėtij viti, kur pėrfaqsuesit e Trupit Koordinues paralajmėruan se kjo ėshtė e paligjshme. Flamuri shqiptarė gjindet edhe pranė pėrmendorės tė komandandit tė vrarė tė UĒPMB-s nė Tėrnovc tė Madh. Edhe krahas vėrejtjeve tė Trupit Koordinues ajo ende nuk ėshtė hjekur.

Ligji i ri pėr mbrojtjen e lirive dhe tė drejtave tė pakicave kombėtare garanton tė drejtėn nė zgjedhje dhe pėrdorimin e simboleve kombėtare. Megjithatė, nė nenin 16 pika 2 nė mėnyrė decidive theksohet qė “simboli dhe emblema kombėtare nuk mund tė jenė tė njejta me simbolindhe emblemin e njė shteti tjetėr”.[93] Kėshilli pėr tė drejtat e njeriut nė Bujanoc nė gusht tė vitit 2002 parashtroi Gjykatės Federative Kushtetuese iniciativėn pėr vlerėsimin e kushtetushmėrisė tė kėtij neni. Nė kėtė parashtresė, Kėshilli  theksoi se pėr shkak tė  nenit tė pėrmendur “pakica kombėtare shqiptare vendoset nė pozitė jo tė barabartė me pakicat tjera, duke marrė parasysh qė pėr shkak tė kufizimeve nga neni 2 nuk ka mundėsi qė ta pėrdorėsimbolin e vet kombėtar, krahas faktit se flamuri kombėtar i shqiptarėve fushėn e kuqe me shqiponjėn e zezė dykrenarė nė mes paraqet simbolin kombėtar tė shqiptarėve qė nga viti 1943”. Kėshilli nė parashtresėn e tij konsideron qė vedimi ėshtė nė kundėrshtim me nenin 11, pika 1 tė Kushtetutės sė RFJ, pėrkatėsisht me nenin 26, pika 1 tė Paktit Ndėrkombėtar pėr tė drejtat politike tė qytetarėve. Kushtetuta e RFJ parasheh tė drejtėn nė pėrdorimin e simboleve kombėtare nė pajtim me tė drejtėn ndėrkombėtare, por asnjė instrument ndėrkombėtar ,i cili obligon RFJ nuk pėrmban kufizime lidhur me zgjedhjen e simboleve. Pėrveē kėsaj, Kėshilli pėr tė drejtat e njeriut  konsideron se dispozita e pėrmendur ėshtė nė kundėrshtim me mbrojtjėn e tė drejtave tė fituara, tė cilat garantohen  me nenin 8 tė Ligjit pėr mbrojtjen e tė drejtave dhe lirive tė pakicave kombėtare.

Gjykata Federative Kushtetuese mė 25 shtator tė vitit 2002 e ka refuzuar iniciativėn, duke theksuar se “ me kėtė dispozitė nuk ndalohet pėrdorimi i simboleve kombėtare tė pjesėtarve tė pakicave kombėtare,tė cilat ato i zgjedhin nėpėrmjet organeve tė tyre, por ndalohet pėrdorimi i simboleve, tė cilat njė shtet tjetėr i caktuar i ka zgjedhur pėr simbol tė vet”.

 [1] Prej datės 24. mars deri mė 10 qershor tė vitit1999

[2] Tė dhėnat, dekleratat dhe konkludimėt nė kėtė raport, kur nuk janė tė shenuar nė menyrė tė veēantė janė rezulltatė I hetimeve tė FDH

[3] Serb 3.911, shqiptar 3.728, romė 3.883

[4] CD “ Rexhistrimi 1991 – 70 vite tė rexhistrimit”, Enti federativ pėr Statistikė, 1998

[5] Tė dhėnat e misionit ndėrmjet agjensioneve tė Kombeve tė Bashkuara pėr vlersime tė situates nė jug tė Serbisė ( UN inter agency assessment Mission Southem Serbia) prill 2001.

[6] Albanians in Preshevo, Bujanoc and Medvegjė, Riza Halimi, Eurobalkans,No 36,Automn/ vinter 99/2000

[7]Report of dhe High Commissioner for Human Rights on dhe Situation of Humah Rights in Kosovo)UNHCR, September 1999

[8] Un consolidated Inter Agenci Appeal for the South Eastern Europe Humanitarian Operations UN nen99

[9] Tė dhėnat e CARE international, Municipal briefing of Gjilan,HCIC, qershor 2000

[10]UNHCR Southern Serbia and Kosovo Map,UNHCR,maj 2001

[11]Un interagency progress report and recommendations on the situation in Southern Serbia, OCHA janar 2002si dhe tė dhėnat e UNHCR pėr personat  e zhvendosur intern tė cilit janė kthyer deri mė nent.2001

[12]Deklerata e Novica Zdravkoviqit ,kryeshef I SPB Vrajė”Pėr njė vitė 724 sulme,Politika 18.XII 2001

[13] Tė dhėnat e Kėshillit pėr drejtatėnjeriut nė BujanocdheQendres multietnike nė Medvegj tetor 2001

[14] UN Inter Agency assessment to Soutern Serbia, UN, pril i vitit 2001

[15] Kjo kėrkes ėshtė arsyetuar mė regjistrimin e Sebve nga Kosova tė shpėrngulurė intern nė teritorin e Serbisė, viti 2001.

 

[16] « Nė Medvegje sapo filluan investimet», Danas 7. qershor tė vitit 2002.

[17] « Ēoviq : Serbėt nė Bujanoc tė manipuluan nga ana e KDS/sė», b92, 30. korik 2002.

[18] « Gjeografija e re zgjedhore», intervist me Riza Halimin, Novine vranjske, nr.210 

[19] “ Gjeografija e re zgjedhore”, intervistė me Riza Halimin, Novine Vranjske, nr 210

[20] aktvendimi i Ministrisė sė mbrojtjės tė Republikės sė Serbisė nr 118-1257 i 1.janarit tė vitit1992

[21]  Dokumentacioni FDH-e

[22] Aktvendimi i gjukacit komunal pėr kundėrvajtje nė Bujanoc, nr.1316/94 denimin e formulon me atė qė Hyseni “si redaktor kryesorė I revistė Jehona,ka lejuar qė gjatė viteve 1992 dhe 1993 tė futėn 7 numra tė kėsaj reviste nė tirazh prej 2000-3000 egzemplarė, dhe tė njejtit tė shpėrndahėn nė teritorin e bujancit dhe, pa lejen e organeve kompetente”.

[23] Propozimi akuzues I prokurorisė Komunale publike nė Bujanoc nr.9 / 96

[24] Aktvendim I gjygjit Komunal nė Bujano nr. 11 / 98

[25] Propozim akuzues K nr.98 / 98 i 7 gushtit tė vitit 1998

[26] Aktgjykimi K. Nr.142 / 98 prej 29 marsit tė vitit 2000, Gjygji komunal nė Preshevė

[27] raporti KK nė Preshevė mbi lartėsinė e dėmit tė luftės, tė vitit 2000 

 

[28] Njejtė

 

[29] Deklerata e Xheladin Arifit e drejtuar Kuvendit komunal tė Preshevės, me 8.prill tė vitit 1999

 

[30] deklerata e Ruzhdi Arifit  e drejtuar Kuvendit komunal tė Preshevės, me 9. korrik tė vitit 1999

 

[31] deklerata e Hysni Ademit e drejtuar komunės sė Preshevės, me 31. maj tė vitit 1999

 

[32] deklerata e Hysni Ademit e drejtuar komunės sė Preshevės, 31.maj1999

[33] Raporti i gjukacit hetues nė vendshiqim

[34] “ UJ ka kthuer Shqipėtarit 83.615 DM” 12.maj 2001

[35] Vebsajt MPB e Serbisė

[36] Deklerata e kryshefit tė MPB pėr rethin e Pqinjit Novica Zdravkoviqit, “ Pėr njė vitė 724 sulme”, Politika 18.dhjetor 2001

 

[37] Deklerata e Novica Zdravkoviqitnė tekst “ Sherifėt nga lugina e Preshevės”, Danas, 13.janar tė vitit 2001

 

[38] Raporti i Kėshillit pėr drejta tė njeriut nė Bujanoc pėr vitn 2000.

 

[39] Lista e qytetarve tė cilėt janė vrarė nė sulme teroriste , Press qendra  Bujanovc, 27. korik 2001.

 

[40] Ekstrmizmi, MPB e Serbisė, dhjetor i vitit 2000

 

[41]Raporti publik I MPB mbi ngjarjėt  nė reonin e Dobrosinit me 26. janarė tė vitit 2000

[42] Intervistė e Musli Azizit hulumtuesit e FDH-e

 

[43]raporti mbi verifikimin e thirjės nė gjygj tė bėrė nga parashtresa e Flora Nuhiut nga Presheva, MPB e Serbisė, mė19. shkurt tė vitit 2001

 

[44] “Sjellja barbare e policėve mė nuk mund tė tolerohėt” deklarata e Novica Zdravkoviqit, kryeshefit tė policisė pėr rethinė e Pēinjit, Danas 28.prill 2001.  

[45] Deklarata e Nebojsha Ēoviqit para delegatėve tė Kuvendit komunal tė Preshevės, 14.nendor 2001

[46] Lista e qytetarėve tė vrarė nė sulme teroriste, Press qendra Bujanoc, 27.korrik I vitit 2001.

[47] Ekstremizėm, MPB e Serbisė, dhjetor i vitit 2000

 

[48] Raport i Kėshillit pėr drejta tė njeriut nė Bujanoc pėr vitin 2000

 

[49] Ekstremizėm, MPB e Serbisė, dhjetor i vitit 2000

 

 

[50] Ekstremizėm, MPB e Serbisė, dhjetor I vitit 2000

[51] Intervista e Sejdi Jakupi hetuesit tė FDH

 

[52] Raporti i kėshillit pėr drejta tė njeriut nė Bujanoc pėr vitin 2000

 

[53] Ekspertza e mjeksisė gjygjėsore tė lendimeve, Akademija e mjeksisė ushtarake nė Beograd mė 20. prill tė vitit 2001.

 

[54] I rrėmbuer nėnkryetari i PVD-sė,25.prill 2001

[55] UĒPMBdemanton qė e ka rrėmbuer Nasufin"B-92, 26.prill 2001

[56] Raporti I Kėshillit pėr drejta tė njeriut nė Bujanoc pėr vitin 2000

[57] Aktvendimi I gjygjit tė Qarkut nė Vrajė Kv nr.75?00 I 29. gushtit 2000

[58] aktvendimi I gjygjėtarit hetues nė Vrajė KV:nr.37/00 I 12.shtatorit tė vitit 2000

[59] Njejtė

[60] Deklerata e Fatmir Hsanit Kėshillit pėr tė drejta tė njeriut nė Bujanoc

[61] Raporti I Kėshillit pėr tė drejta tė njeriut nė Bujanoc

[62]Raporti I Kėshillit pėr tė drejtat e njeriut nė Bujanoc nė periudhėn janar- mars 2001. 

[63]“UĒPMB-ja paraqiti planin mbi zgjidhjen e krizės nė jug tė Sėrbisė” Beta, 1 mars tė vitit 2001

 

[64]  “Halimi paraqiti platformėn shqipėtare”, Zėri Publik 3 mars tė vitit 2001

[65] “U takuan Sėrbėt dhe Sqipėtarėt me ndėrmjetsimin e NATO-s” Beta, 23 mars tė viti 2001

[66] Dokumentin e kanė nėnshkruar ministri republikan i punėve tė brendėshmeDushan Mihajlloviq, kryetar i KK Preshevė Riza Halimi , Shefi i misionit tė OSBE-sė pėr Jugosllavi Stefano Sanino dhe kryetari i Trypit Koordinues tė Qeverisė dr. Nebojsha Ēoviq

 

[67] Pika 4, Aneks b;Amnistia nga pėrgjegjsia penale pėr shkak tė terrorizmit dhe “pacifikimi”,pėrkatsisht      “reciklimi” i teroristėve nė civilė, me liri tė plotė tė lėvizjes sė tyre, nėqoftėse deri nė fund tė kėsaj faze nuk kanė kryer ndonjė vepėr konkrete tė dhunės.

 

[68] “ Sherifat nga lugina e Preshevės” Danas.13 maj 2001

[69] Neni 125 Ligji Penal i RFJ

 

[70]Vendimi pėr zbatimin ehetimeve nr.37/00 tė datės 19 qershor 2000. Pėrgjigje nė kėrkesėn e Kėshillit pėr tė drejtat e njeriut, Gjykata e Qarkut nė Vrajė VIII-Su nr.56/01,22 tetor 2001

 

[71] Ato ishin ankesat e Mehmet Sherifoviqit ( Parat e huazuara policit me 1996), Fehmi Ibrahimit ( marrja e veturės nė prilltė vitit 1999) dhe Flora Nuhiut ( pėr shkak tė rrėmbimit tė babait Nebih Nuhiut nė shkurt tė vitit 2000)

 

[72] Shihe nėn 4.1. Vrasjėt dhe rrėmbimėt tė pandriquara

[73]Pėrgjigja nė parashtresėin e Flora Nuhiut, tė drejtuar nepėrmjet Kėshillit pėr drejta tė njeriut, MPB e Serbisė, SPB nė Vrajė, Nr. 158/01 tė 19.02.tė vitit2001; Raporti mbi kontrollimeve tė provave nga ankesa e Flora Nuhiut nga Presheva.

 

[74] Parashtresėi I Kėshillit pėr drejta tė njeriut pėr shkak tė ankesės sė Fejzi Limanit nga tėrnoci I Madhė

[75] Parashtresėi I Kėshillit pėr drejta tė njeriut pėr shkak tė ankesės sė mehmet Sherifoviqit nga Bujanoci

[76] Rapori mbi kontrollės sė bėrė nga parashtresėi I Kastrat asllanit nga Bujanoci

[77] Deklerata e Hafiz Mualiut hetuesit tė FDH

[78] Kėta ishin Avni Hyseni ,Ramiz Xhelili, Gjeladin Gjelili, Megjet Ebibi, Latif Shaqiri,Halil Mahmuti

[79] Mbledhja e pėrfaqėsuesve tė UJ me pėrfaqėsues tė fshatit preshevar Karadak

[80] Pėr sh. Enver Hyseni nga fshati Norēė (Preshevė ) I cili PU 7036/32 Vrajė I ka dhėnė kamionin “mercedes” LP 813, e pėr cilin pas kryerjės sė gjėndjes sė luftės ka marrė vertetim sė automjeti ėshtė shkatėruar gjatė bombardimit.

[81] Pėrgjigje MPB Vrajė nė parashtresėin e Kėshillit pėr drejta tė njeriut nė lidhje me marrjėn e traktorit tė Sadik Hazirit nga Gjilani

[82]Pergjigje e MPB Vrajė nė rastin e Afrim Salihut

[83] Deklerata e Rasim Lakiqit nė tekstin: “ Kthimi nė Kosovė” NIN, 8.nėndor 2001

[84] Deklerata e Kadri Hysenit, kryetarit tė bashkėsisė lokale Kapit

[85]  Riza Halimi, Arve , Mica Milovanoviq

 

[86] Shkresė e ministries sė Arsimit dhe sportit, nėnkryetarit tė  Qeverisė tė RS, Nebojsha Ēoviq, 4 maj 2001

[87] Pėrgjigjje e Ministris sė Arsimit dhe sportit nė kėrkesėn pėr nostrifikimin e diplomave , tė drejtuar nga ana e  Kėshillit pėr tė drejtat e njeriut nė Bujanoc, 20 shtator 2001

[88] Tė dhėnat nga vebsajd CESID

[89] “Masat ligjore pėr tė gjithė ata qė punojn kundėr interesave nacionale” Danas 1 gusht 2001

[90] Deklerata e konstatimeve preliminare dhe  konkludimet, MMPI,  29 korrik 2002

[91] Deklarata e Fatmir Nebihut, mars 2002

[92] Konkludimet nga Kuvendi i pare i pėrfaqsuesve tė zgjedhur shqiptarė nė Luginėn e Preshevės, 1. gusht 2001

[93] Ligji pėr mbrojtjen e tė drejtave dhe lirive tė pakicave kombėtare.